Bashkimi Evropian ka vendosur të dërgojë mision vëzhgues për të monitoruar zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë. Shefja për politikë të jashtme e BE-së, Federica Mogherini, emëroi...
Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka shkruar në librin e tij se kryeministri i tanishëm i këtij shteti, Boris Johnson, është një gënjeshtar që e ka përkrahur fushatën për...
Vrima e ozonit mbi Antarktidë këtë vit mund të jetë më e vogla e këtyre tre dekadave të fundit, sipas shkencëtarëve. Vëzhgimet në atmosferë tregojnë se vrima nuk është zgjeruar në...
Një i ri shqiptar është vrarë në Brighton të Anglisë ndërsa autoritetet britanike bëjnë thirrje për ndihmë për të zbuluar të kaluarën e tij. 21-vjeçari Serxho Marku u gjet i plagosur...
Prokurorët bullgarë akuzuan të martën kreun e një organizate joqeveritare (OJQ) për spiunim për Rusinë, si pjesë e një skeme, për të cilën prokurorët thonë se kishte për synim të largonte...
Trupa e elitës së ushtrisë gjermane, KSK, ka qenë gjithnjë e më shumë në shënjestër të shërbimeve sekrete (MAD) të Berlinit për shkak të një devijimi neonazist që është shfaqur në...
Në Itali, qeveria e Conte 2 e përbërë nga Partia Demokratike dhe Lëvizja “Pesë Yjet” ka marrë votëbesimin edhe në Senat. Me 169 vota pro, 133 kundër dhe 5 abstenim Conte 2 mori besimin. Ditën...
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar të aneksojë një pjesë të okupuar të Bregut Perëndimor, në kufi me Jordaninë, nëse ai rizgjedhet kryeministër. Netanyahu tha...
Jack Ma, themeluesi i gjigandit kinez të tregtisë elektronike “Alibaba”, dha dorëheqjen nga posti i kryetarit ekzekutiv të kompanisë. Daniel Zhang zyrtarisht do të marrë përsipër frerët...
Presidenti amerikan Donald Trump sapo ka njoftuar me anë të njoftimeve në rrjete sociale se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare, John Bolton. Trump e ka njoftuar lajmin...