Kategoria: Auto
Autori: X.Tafa
  Koha për lexim: 5 Minuta

BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave

Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada.

Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar makina të klasit botëror me vëmendje në detaje.

Mund të jetë sfiduese marrja e një vendimi se cili nga prodhuesit e makinave është më i mirë pasi makinat ofrojnë pothuajse me karakteristika të ngjashme.

Buxheti juaj do të jetë një faktor kryesor përcaktues, si dhe karakteristika teknologjike si ajo hibride dhe efikasiteti i karburantit.

Dallimet kryesore midis BMW dhe Mercedes

Bavarian Motor Works prodhon BMW ndërsa Daimler AG prodhon Mercedes. BMW prodhon makina luksoze, SUV, makina sportive, serinë luksoze të limuzinës 7 seri, versione hibride dhe Hatchbacks. Mercedes ka një grup të ngjashëm të makinave me shtimin e kamionëve, furgonëve, autobusëve, vagonëve të stacioneve, SUV-ve, një kamionçinë dhe makina të zgjuara.

Secila prej markave të makinave ka ndjekës besnikë që nuk kanë dëshirë t’i ndërrojnë. Para ardhjes së Mercedes, nuk kishte asnjë kundërshtar të denjë për BMW. BMW ka dalluar përsa i përket efikasitetit të karburantit ndërsa Mercedes shpesh shoqërohet me klas dhe luks. Të dy makinat vijnë me motorë të fuqishëm.

Cilësia

Kur matni cilësinë e materialit të përdorur në modelimin e brendshëm do të gjeni disa ngjashmëri midis prodhuesve të makinave. Por, Mercedes ka një avantazh të vogël për të ofruar që ka të bëjë me pajisjet e fundit. Kjo ka rritur çmimin e disa modeleve mbi ato të BMW-së.

Siguria

Siguria për markat luksoze ka tendencë të jetë më e lartë se shumica e veturave. Kur krahasoni BMW dhe Mercedes do të vini re që pjesët rezervë të BMW-së kanë tendencë të jenë më të shtrenjta dhe kjo shkakton një rritje të primeve të sigurimit. Është gjithashtu më e vështirë të gjesh disa nga pjesët rezervë të BMW.

Të dy makinat janë të besueshme dhe ju duhet të drejtoni një model të ri për pesë vitet e ardhshme pa ndonjë ndryshim të pjesëve të këmbimit. Mercedes ka adoptuar shumë teknologji moderne dhe kjo do të thotë se do t’ju marrë disa vite para se të shkoni për një ndryshim të madh shërbimi. Me një BMW mund të ndodh më shumë gjatë viteve të para, gjë që çon në një rritje të kostove të pjesëve rezervë.

Përvoja e drejtimit

BMW konsiderohet të jetë më e lehtë se Mercedes dhe kjo e bën atë të ofrojë një përvojë më të mirë drejtimi veçanërisht në kthesa. Gjërat përmirësohen në versionet sportive të BMW, të cilat vijnë me kamjo manuale më të mirë se Mercedes. Mercedes ka motorë më të mëdhenj dhe kjo i bën ata më të rëndë ndërsa janë joefikas në harxhimin e karburantit.

Çmimi

Për të dy makinat, modelet parashikojnë të shpenzojnë 40,000 dollarë për modelet e nivelit fillestar dhe më shumë se 150,000 dollarë për modelet e nivelit të lartë. Modelet e përgjithshme të Mercedes kanë tendencë të jenë më të shtrenjta se homologët e tyre BMW.

Larmia e automjeteve

Të dy Mercedes dhe BMW kanë një larmi modelesh të makinave për të zgjedhur. Kur bëhet fjalë për seksionin e veturave personale Mercedes ka klasën C, klasën E, klasën S dhe Maybach. Secili prej modeleve të makinave ofron mundësi të shumta për personalizimin – nga nuanca, madhësia e gomave, opsionet e sediljeve deri te rripat.

BMW ofron seritë 3, 5 dhe 7-të; secili model ka një konkurrencë përkatëse me ato të Mercedes. BMW fiton në këtë raund pasi ofron modele shtesë të makinave përmes serisë së tyre M, I line dhe Z4. Mercedes ka ecur mirë në seksionin e tyre komercial përmes një seri kamionësh, furgonë dhe autobusë.

Teknologjia

Ajo që është veçuar për seritë e makinave Mercedes dhe BMW është përdorimi i teknologjive inovative në të gjitha modelet e makinave të tyre. Teknologjia ju ndihmon të përdorni të gjitha informacionet e makinës në një ekran të lehtë për t’u përdorur. Në tregun e makinave luksoze, makina që ofron pajisjet më të mira teknologjike fiton.

Mercedes mburret me teknologjinë e tij të sistemit. Sistemi është përgjegjës për shumicën e tipareve të makinës si lidhja, siguria dhe argëtimi. Modeli i klasit S ka fituar disa çmime për një nga makinat më të sigurta në botë.

BMW ka një ekran me fshehje që kontrollon shumicën e tipareve të makinës. Konzola mund të kontrollohet përmes komandave iDrive ose nga zëri. Në këtë raund, Mercedes ka një avantazh të lehtë ndaj BMW.

Karakteristikat e sigurisë

Kur bëhet fjalë për sigurinë, Mercedes është në një klasë të vetin. Kjo nuk do të thotë që veturat BMW janë më pak të sigurta, ato janë për shkak të modelimit dhe përdorimit të teknologjive të tyre si monitorimi i pikave të verbra dhe korsia e ndihmës. Por, përparësia më e madhe e posedimit të një Mercedes Benz është përdorimi i teknologjisë PRESAFE.

Teknologjia aplikon frenat në zonat e kërkuara në momentin kur ndesheni me urgjencë. Gjatë natës ju keni pamjen Night vision. Shumë ekspertë të rishikimit të makinave i kanë dhënë Meredes shumë vlerësime pozitive dhe ju duhet të ndiheni të sigurt në drejtimin e saj. Të dy modelet e makinave vijnë të pajisura me çantat e ajrit më të mira në industri.

Performanca

Të dy makinat vijnë të pajisura me motorë me performancë të lartë. Motorët e vegjël BMW ofrojnë besueshmëri për shkak të modelit të lehtë të makinave. Konsumatorët janë në mëdyshje për shkak të opsioneve të shumta të makinave. BMW dallohet me seritë 3, 4, M-power dhe gamën e tyre X-5 të SUV-ve.

Për Mercedes, klasa e tyre CLS është një nga sedanet e tyre më të mira në treg. Një nga përfitimet më të mëdha të zgjedhjes së një BMW ose Mercedes është se makinat janë të besueshme. Do të duhen disa vite para se të filloni blerjet për pjesët rezervë.

Përfundimi

Është një zgjedhje e vështirë midis BMW dhe Mercedes. Cdo markë e makinave u ofron konsumatorëve një gamë të gjerë zgjedhjesh kur bëhet fjalë për modelet e makinave. Makinat janë me performancë të lartë dhe janë të pajisura me teknologjitë më të fundit dhe karakteristikat e sigurisë.

Në përgjithësi, nëse jeni duke kërkuar për një makinë me klas dhe luks, atëherë shkoni për Mercedes por nëse jeni duke kërkuar për performancë superiore, atëherë shkoni për BMW.

Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Vetëvendosje propozon Albin Kurtin si mandatar për kryeministër
Lëvizja Vetëvendosje zyrtarizoi nominimin e Albin Kurtit për kryeministër...
Hapet ankand për Parkun Energjetike Fotovoltaik të Karavastasë
Ankandi për parkun Energjetik Fotovoltaik Karavasta është hapur sot...
Ekspozita “Ngjyrat e Orthodoksisë”
“Ngjyrat e Orthodoksisë” është ekspozita me afro 500 fotografi që...
Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Atentati në Tropojë, Artan Hoxha zbulon pse e vranë Guxim Gjyriçin
Gazetari Artan Hoxha në studion e Abc News ka dhënë detaje të forta...
Shpërthen një pikë karburanti në Tiranë, detajet e para rreth ngjarjes
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet...
Atentati/ Viktimën e rrëmbyen dhe e vranë
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
Buxheti 2020/ Rritet nga 18 në 40, numri i certifikatave të unifikuara për eksport
Rritja e eksporteve bujqësore drejt tregjeve të Bashkimit Europian është...
Shtyllat kryesore të buxhetit 2020/ Rindërtimi, rritja ekonomike dhe investimet
Të ardhurat e parashikuara të mblidhen në buxhetin e vitit 2020 llogariten...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Johnson: Kritikët e Huawei-t të ofrojnë alternativa
Kryeministri britanik Boris Johnson u bëri thirrje kritikëve të Huawei-t...
FMN: Marrëveshja tregtare SHBA-Kinë do të pakësojë paqartësinë globale
Drejtorja menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva...
Putini fton Merkelin në Rusi për krizën e Iranit
Kancelarja gjermane do të shkojë në Rusi për të takuar Presidentin...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
Himni i Bashkimit, teksti nga Asdreni, Kënduar nga Banda e Lirisë, Korçë 1909
Himni i BashkimitTeksti nga AsdreniKënduar nga “Banda e Lirisë” Ardhi...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Shkencëtarët: Toksinat e dëmshme nga ajri ndikojnë në evolucionin e njeriut?
Nën titullin “Pse ndotja e ajrit është kaq e rrezikshme” New York...
Të gjitha përfitimet e vitaminës A
Njerëzit janë më të përqendruar te vitamina B, C, ose D, dhe përfitimet...
Kura 5 ditore me mjaltë dhe hudhra – efekte të forta në organizëm
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky...
A mund të prekemi nga kanceri në mushkëri nëse nuk pimë duhan?
Pirja e duhanit nuk është e dëmshme vetëm për duhanpirësit. Ndikon...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...
Konfirmohet data dhe vendi për përballjen në mes të Chisoras dhe Price
të konfirmuar edhe zyrtarisht përballja në mes të Derek Chisoras dhe...