Kategoria: Anglia
Autori: X.Tafa
  Koha për lexim: 7 Minuta

Mbretëria e Bashkuar, përballë akteve terroriste

Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër terrorizimit një sfidë më vete. Aq sa partitë politike në fushatën që bëjnë për të fituar vota e kanë në qendër të fjalimeve politike. Gjëja e parë kur sheh këto krime masive që vrasin të pafajshëm edhe në Londrën e qetë dhe kaq paqëtore, është dhimbja. Është revolta ndaj atyre njerëzve që padrejtësisht bëjnë krime të tilla. Një luftë e egër që nuk ndalet midis qënieve njerzore midis Evropës plakë, djepit të kulturës së njerëzimit dhe Lindjes së Largët, herë e hapur dhe herë e mbyllur. Herë me tym të zi dhe herë në heshtje, herë-herë me autor dhe pa autor fare, por që një zot e di se kujt zoti i përkasin. Ka disa analistë ose dhe gazetarë që këtë përhapje të terrorit qoftë edhe në Angli ta quajnë si një Luftë të Tretë Botërore. Kjo mbetet e diskutueshme. Mbase gjykimi i këtij fenomeni është relativ. Një gjë dihet qartazi. Bota e qytetëruar është në një konflikt të hapur e të fshehtë me terrorizmin që kërkohet të njihet padyshim dhe të asgjësohet jo vetëm në dukje, por edhe në rrënjët e tij, që shpesh janë si metataza kanceri për kombet. Ndodh në Angli ndodh në atë vend, ku mijëra shqiptarë e kanë ëndërr një vizë ose paguajnë edhe 9 mijë paund për të vajtur për të punuar dhe jetuar në atë vend sfiliten për të marrë një dokument dhe, kur e marrin e duan atë vend si Shqipërinë, ashtu siç e dua edhe unë që më dhemb zemra kur mendoj ditët e zeza të Mançesterit apo mbrëmjen e zezë të Londrës. janë po ata sirianë, pakistanezë, libanez, e të tjerë që erdhën, u rritën, u shkolluan në atë vend, dhe pa u menduar dy herë bëjnë ato akte makabër duke vrarë të pafajshëm. Atëherë shtrohet pyetja: “Po shërbimet sekrete ku janë? Ku është policia?” Është kjo një përgjumje apo nënvleftësim nga ana e organeve që këto vende i kanë pa numër dhe akademi ku çdokush do t’i kishte ëndërr që të mësonte në ato Akademi. Ndodhi në zemër të Evropës në Francë, në Gjermani, në Suedi e Itali. Pse gjithë kjo mëri me Perëndimin e zhvilluar? Kujt po i intereson kjo luftë kaq e egër dhe në zemër të kulturës e zhvillimit botëror? Po si ka mundësi që skanohet një stadium me 70 mijë apo 80 mijë tifozë dhe nuk u kontrolloka një maune apo një makinë bombë? Si është e mundur që kontrollohen aeroporte të tëra dhe nuk kontrollohet një pub, apo disko me 50 apo 60 veta. Kush janë këta persona? Nga vijnë ku shkollohen? Ku hanë, ku pinë, etj. Si këto pyetje i shtrojmë vetes dhe ka përgjigje. Krimi i organizuar dhe terrorizmi i ka shtrirë thellë tentakulat deri në individë të ndryshëm, institucione dhe organizata ligjzbatuese. Policia ka humbur vigjilencën e saj, edhe pse si specialistë jemi të përgjegjshëm që krimi është gjithmonë një hap përpara policisë, zbulimit apo kundërzbulimit. Këtu nuk po flas për rastet spontane se u çmend dikush mori armën dhe vrau 10 apo 15 veta. Se raste ka plot të tilla në Amerikë e kudo, por po flasim për raste tipike. Terrorizëm i pastër. Akt vërtet terrorist si ai i Mançesterit, Londrës, Parisit, etj. Dhe sa të tjera do ketë, në rast se shërbimet inteligjente nuk do veprojnë në kohën dhe vendin e duhur. Ashtu siç e theksoj që dashtë zoti këto raste mos të kenë dhe skenarë të qëllimshme për të trazuar mendjet njerëzore, për një luftë edhe më të keqe se sa një akt terrorist. Jam në mëdyshje për mbarë Evropën dhe Mbretërinë e Bashkuar se çfarë qëndrimi do të mbajnë për mbarë prurjet e refugjatëve po nga këto vende që pikëpamjet xhihadiste i kanë shumë të theksuara. Ndër këto vende të rrezikuar shikoj fqinjin tonë më të afërt Italinë. Në të jetojnë dhe punojnë rreth 800 mijë emigrantë shqiptarë. Çdo natë mund të them ka nga 400 apo 500 refugjatë nga Siria e vendet e Lindjes tashmë në luftë. Pa përjashtuar edhe vendin tonë Shqipërinë që është fundi i Lindjes dhe fillimi i Perëndimit. Kur ndodh në Paris, Berlin e Londër, dashtë zoti mos dalshin parashikimet e ndonjë mendjeje të çmendur se një fjalë e urtë thotë “Ujku mjegull kërkon.” Ka disa ditë që mediat ndërkombëtare flasin për 4 heronjtë shqiptarë. Tre prej tyre ishin ish-ushtarakë. E mendoja një gjë të atillë pasi në çdo lokal nate të Londrës do gjesh shqiptarë, që punojne në organet e sigurisë dhe sa krenar na bën fakti që këta djem i dolën krahë 130 qytetarëve të pafajshëm londinezë nga një sulm kafshëror dhe pa asnjë arsye. Në këtë vend të madh demokratik dhjetra shqiptarë të tjerë shërbejnë në shërbime të ndryshme, kush i dukshëm dhe dikush tjetër i padukshëm. Të gjithë e ndiejnë se janë shqiptarë, por lajmet mbeten lajme. Mendojmë se çfarë fiton ajo pjesë e shoqërisë që jeton e punon aty dhe sa do ndikojë që ai shtet të kujdeset edhe disi me shumë për ata qindra djem që jetojnë atje në të zezë pa dokumenta. Për ata djem e vajza shqiptare që sakrifikojnë deri në 9 mijë paund për të vajtur deri në Angli, falë pamëshirshmërisë së trafikantëve Francë- Angli apo Belgjikë-ANGLI apo Suedi – Angli dhe Portugali-Angli. Këto janë portat e Ferrit, sepse qindra shqiptarë paguajnë nga 9 mijë paund për të vajtur në vendin e premtuar ANGLI. Tashmë terrorizmi ka shpallur luftë të drejpërdrejtë me shoqërinë demokratike. Kur nis një betejë të gjithë ne duhet të bëjmë atë pyetje universale përballë kundërshtarit. Dihet se edhe pala tjetër ka tiparet e veta të sulmit e të mbrotjes. Nuk është shumë e lehtë, por asnjëherë nuk mund të themi se është e humbur. Armiku që kemi përballë është shumë inteligjent. Terrorizmi ka ndryshuar dhe u është përshtatur kushteve të reja që ofron globalizmi. Ndryshimi i objektivave të goditjes. Po të shikosh tipologjinë e sulmeve terroriste konstaton se objekt i tyre janë ato vende, që me gjuhën profesionale konsiderohen “objekte të buta”, pasi masat e sigurisë janë më të dobëta. Rezultati: U shpëtua shumica e njerëzve që ndodheshin atje, duke treguar se edhe ata arritën ta fshihnin më së miri panikun përballë terroristëve. Nga ky krim vdiqën 7 persona, 48 të tjerë u plagosur, 21 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Vetë shtypi anglez e përshëndeti këtë gjest që nuk mund të jetë i shkëputur edhe nga ai vlerësim që kanë me mijëra shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar në mbrojtje të lirisë së indetitetit në mbrojtje të demokracisë në përgjigje të humanizmit që ka shoqëria angleze. Ata dhe i gjithë stafi kanë qëndruar të mbyllur pothuajse për një orë e gjysmë derisa u siguruan nga policia. Punonjësit, mes tyre dhe 3 shqiptarët, janë konsideruar si heronjtë kundër,aktit terrorist dhe sulmit të fundit të Londrës, akti i të cilëve shpëtoi jetën e qindra njerëzve. Në gojën e një anglezi të thjeshtë është një falenderim mjaft simbolik: “Ju lumtë vëllezërve shqiptarë që kanë treguar se janë për bashkëjetesë kudo ku ndodhen, kudo ku punojnë e jetojnë!” E parë për realitetin shqiptar kjo merr një mendim dhe një praktikë tjetër. Krimi duhet ta shohim jo vetën në planin profesionit të goditjes dhe parandalimit të tij por edhe në gjykimin e së vërtetës për të në shoqërinë tonë e më tej, është ai politik. Politika në esencë është përpjekje e organizuar e mbarë shoqërisë që të tejkalohen problemet shoqërore. Në to futet edhe krimi që është brenda apo vjen nga jasht. Lufta kundër kriminalitetit bëhet mjet mjaft i rëndësishëm në luftë kundër kundërshtarëve politikë në të gjitha vendet ku kriminaliteti “ ka marrë hov”. Këtu nuk duhen deklarata. Mjerisht, angazhimi i strukturave politike për të nuk është i plotë dhe i saktë. Ndonjëherë ne dashje apo pa dashje e zbehim vetë punën e policisë, duke hequr të aftët dhe sjellim të paaftët. Heqim specialistët dhe e mbushim listën e punësimit në këtë fushë me militantë. Ky është një dëm shum i madh që i sjellim shoqërisë që ka nevojë që të demokratizohet. Në këtë beteje tashë të hapur dhe u Mbretira e bashkuar shënon viktimën e radhës duhet një Motiv i fortë. Se të dy palët e kanë motivin. Por secili motiv ndryshon jashtë zakonisht shumë nga njëri- tjetri. Terroristët kanë motiv urrejtjen, vdekjen e njerëzve të pafajshëm, një qëllim ogurzi, ndërsa policia në krah të popullit, ka mbrojtjen e lirisë së individit, të një lirie për të cilën kemi luftuar aq shumë. Popujt paqedashës dhe të gjithë organet e specializuara do ta fitojnë këtë betejë. Mbretëria e Bashkuar është shembulli më i mirë i vendosmërisë për ta bërë sa më mirë e sa më shpejt këtë gjë.

*Drejtori i Filialit UK “Albanian Study Centre Against Crime ” dhe drejtori i Koordinimit në Unionin Stop Krimit- 2015 /

Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Vetëvendosje propozon Albin Kurtin si mandatar për kryeministër
Lëvizja Vetëvendosje zyrtarizoi nominimin e Albin Kurtit për kryeministër...
Hapet ankand për Parkun Energjetike Fotovoltaik të Karavastasë
Ankandi për parkun Energjetik Fotovoltaik Karavasta është hapur sot...
Ekspozita “Ngjyrat e Orthodoksisë”
“Ngjyrat e Orthodoksisë” është ekspozita me afro 500 fotografi që...
Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Atentati në Tropojë, Artan Hoxha zbulon pse e vranë Guxim Gjyriçin
Gazetari Artan Hoxha në studion e Abc News ka dhënë detaje të forta...
Shpërthen një pikë karburanti në Tiranë, detajet e para rreth ngjarjes
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet...
Atentati/ Viktimën e rrëmbyen dhe e vranë
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
Buxheti 2020/ Rritet nga 18 në 40, numri i certifikatave të unifikuara për eksport
Rritja e eksporteve bujqësore drejt tregjeve të Bashkimit Europian është...
Shtyllat kryesore të buxhetit 2020/ Rindërtimi, rritja ekonomike dhe investimet
Të ardhurat e parashikuara të mblidhen në buxhetin e vitit 2020 llogariten...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Johnson: Kritikët e Huawei-t të ofrojnë alternativa
Kryeministri britanik Boris Johnson u bëri thirrje kritikëve të Huawei-t...
FMN: Marrëveshja tregtare SHBA-Kinë do të pakësojë paqartësinë globale
Drejtorja menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva...
Putini fton Merkelin në Rusi për krizën e Iranit
Kancelarja gjermane do të shkojë në Rusi për të takuar Presidentin...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
Himni i Bashkimit, teksti nga Asdreni, Kënduar nga Banda e Lirisë, Korçë 1909
Himni i BashkimitTeksti nga AsdreniKënduar nga “Banda e Lirisë” Ardhi...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Shkencëtarët: Toksinat e dëmshme nga ajri ndikojnë në evolucionin e njeriut?
Nën titullin “Pse ndotja e ajrit është kaq e rrezikshme” New York...
Të gjitha përfitimet e vitaminës A
Njerëzit janë më të përqendruar te vitamina B, C, ose D, dhe përfitimet...
Kura 5 ditore me mjaltë dhe hudhra – efekte të forta në organizëm
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky...
A mund të prekemi nga kanceri në mushkëri nëse nuk pimë duhan?
Pirja e duhanit nuk është e dëmshme vetëm për duhanpirësit. Ndikon...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...
Konfirmohet data dhe vendi për përballjen në mes të Chisoras dhe Price
të konfirmuar edhe zyrtarisht përballja në mes të Derek Chisoras dhe...