Autori - X.Tafa
  Lexim: 4 Minuta
A+ A-

“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)

Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren, kthehen në Gjermani.

Nuk ka dyshim se gjermanët kryen një nismë të madhe menjëherë në fazat e hershme të krizës Covid-19: ata testuan, testuan dhe testuan përsëri. Duke vepruar kështu, ata arritën të parandalojnë një krizë, të madhe. Shpëtuan rrethin e Heinsberg në perëndim të Këln pranë kufirit Holandez, duke mos lejuar që të shndërrohej në një Bergamo tjetër.

Gjermania tani po kryen testet Covid-19 me një shpejtësi prej 350 mijw në javë, pasi ka testuar afër 1 milion nga një popullsi prej 80 milionw deri më tani. Numri i testeve që janë kryer në Francë, për shembull, janë vetëm një e dhjeta e kësaj.

Por do të ishte gabim të konkludohet nga numri i regjistruar i infeksioneve se Gjermania ka virusin nën kontroll kurse të tjerët jo. Ose që gjermanët janë më pak të prirur të vdesin nga sëmundja. Shkalla e ulët e vdekshmërisë së tij të regjistruar – 15 për 1 milion njerëz, më e ulët se shumica e Evropës – është ndikuar nga numri i madh i testeve të saj. Nëse testoni 10 herë më shumë njerëz, do të kapni shumë me simptoma të buta, ose asnjë. Shkalla e vdekshmërisë së regjistruar do të jetë më e ulët në krahasim me vendet që nuk testojnë aq shumë.

Në Gjermani, virusi nuk u përhap nga të rinjtë në të moshuar aq shpejt sa ndodhi në Itali. Përvoja ime nga të jetuarit në Itali është se italianët e moshuar janë më të integruar në komunitetet e tyre sesa gjermanët e moshuar, shumica e të cilëve jetojnë larg familjeve të tyre, shpesh në shtëpitë e përkujdesjes. Virusit iu desh pak kohë për t’u përhapur në Gjermani, por tani po fillon të rritet.

Nuk mund të konkludojmë nga të dhënat se Gjermania është në një trajektore ndryshe nga vendet e tjera. Ajo që dimë është se bëri një punë të mirë duke u përgatitur. Në veçanti, Gjermania filloi bllokimin shumë përpara se niveli i vdekshmërisë të shtohej. Shkollat janë shndërruar në spitale të improvizuara për ortekun e rasteve që ata presin këtë muaj.

Gjermania gjithashtu ka njësi më të mëdha për kujdesin kritik dhe ventilatorë sesa vendet e tjera evropiane. Por mjekët gjermanë nuk janë më mirë në trajtimin e sëmundjes sesa mjekët diku tjetër dhe punonjësit gjermanë të kujdesit shëndetësor, gjithashtu, vuajnë nga mungesa e maskave.

Një studim mbi epideminë e gripit të derrave të vitit 2009 zbuloi se vlerësimet e vdekshmërisë në kohë reale ishin shtrirë në të gjithë vendin. U arrit në përfundimin se ende nuk kemi metoda të dakorduara për të matur shkallën e vdekshmërisë. Duke pasur parasysh nivele të ndryshme të testimit dhe mënyra jo konsistente për të matur viktimat në të gjithë vendet, ne duhet të shmangim krahasimet në kohë reale të vendeve. Statistikat që pretendojnë të na tregojnë se sa ditë është një vend pas tjetrit nuk çojnë kurrkund.

Lothar Wieler, presidenti i institutit Robert Koch në Berlin, agjencia shëndetësore e qeverisë federale, ka thënë se niveli i vërtetë i vdekshmërisë në Gjermani është ndoshta më i lartë se numri i regjistruar zyrtarisht. Ai raportoi në lidhje me disa fakte që numri i infeksioneve të reja mund të ngadalësohej, por tha se ishte shumë herët për të nxjerrë përfundime të forta.

Është e mundur, por ende mbetet për t’u vërtetuar, se Gjermania ka arritur të kontrollojë përhapjen e virusit më mirë se të tjerët përmes politikës së saj të testimit në masë. Por unë do të isha i befasuar nëse shkalla e vdekshmërisë përfundimtare gjermane rezulton të jetë e ndryshme nga të tjerët. Gjermania deri më tani ka raportuar një të tretën e nivelit absolut të vdekjeve të Francës, me gjithë një popullsi më të madhe. Megjithatë, meqenëse virusi prek më të moshuarit se të rinjtë, dikush do të presë që niveli i vdekshmërisë eventuale të Gjermanisë të jetë më i lartë se në Francë, e cila ka një popullsi më të re. Nëse kjo rezulton të mos jetë e vërtetë, kjo ose do të jetë për shkak të cilësisë së kujdesit urgjent ose të faktorëve që mund të mos i kuptojmë ende plotësisht.

Ndërkohë, kini kujdes nga parashikimet. Statistikat janë një nga mjetet më të fuqishme që matematika ka vënë në dispozicion të shkencave të tjera. Por, si çdo mjet i fuqishëm, mund të shkaktojë shkatërrim në duar të gabuara. Ne duhet të mbështetemi te ekspertët, por ekspertët në fjalë nuk janë ekonomistë dhe virologë të kolltukëve. Ata janë bio-statisticienë që kuptojnë jo vetëm metodat statistikore, por edhe hollësitë e shumta që fshihen pas të dhënave.

Dokush i prirur për të nxjerrë përfundime të mëdha nga gjurmuesit e të dhënave të njohura të virusit në internet, duhet t’i kushtojë vëmendje Robert Grant, një statisticieni mjekësor britanik, i cili ka postuar në Twitter javën e kaluar: “Unë i kam studiuar këto gjëra në universitet, kam bërë analizën e të dhënave për dekada, duke shkruar disa udhëzime për NHS (përfshirë një për një sëmundje infektive), dhe ua mësoi atë profesionistëve të shëndetit. Kjo është arsyeja pse nuk më shihni duke bërë ndonjë parashikim të koronavirusit. “

Në këtë frymë, ne duhet të kemi parasysh statistikat gjermane dhe të japim dorëheqjen nga kuptimi se dobia e tyre kryesore. Në këtë pikë duhen ngritur pyetje, në vend që të jepen përgjigje

Punonjësit e Ujësjellës Kanalizimeve në Tiranë kanë gjetur një granatë ofensive të paplasur, ditën e sotme. Mësohet se punonjësit...
Anëtarët e Këshillit Politik kanë arritur më në fund marrëveshjen për Reformën Zgjedhore, ndërsa pjesë e saj është edhe përfshirja...
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara ka dalë me një deklaratë para mediave pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore mes aktorëve...
Një tjetër shèrr ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë ku disa të rinjë janë përfshirë në zonën e Saukut e për pasojë njëri prej...
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit ka humbur jeten ne rrethana ende te paqarta diten e sotme. Ai u transportua...
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë janë ende të paqarta rrethanat dhe shkaqet e ngjarjes. Në vendngjarje...
Ligji për marrjen e eurobondit prej 650 milion eurosh hyn në fuqi menjëherë.Presidenti Ilir Meta ka ndryshuar qëndrim  vetëm një ditë...
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së enjtes “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave...
Kompanitë shqiptare duhet të përqafojnë revolucionin teknologjik. Hapja graduale e bizneseve ka reflektuar një përshtatje të re me situatën...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi vërtetoi se tashmë është implantuar me mikroçip RFID, domethënë,...
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon vendeve që luftojnë me shpërthimet e koronavirusit”, tha Inspektori...
Këtë të premte është ndarë nga jeta artisti  i  njohur, Përparim Tomçini . Presidenti Ilir Meta në reagimin e tij është shprehur...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja e tij e fundit për...
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte çrregullime mendore është “pa dyshim” vepër e tij. Pas disa...
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë e kërcënimeve të shumta. Së fundi Organizata e Traktatit të Atlantikut...
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më të shkarkuara në botë, dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani ka vendosur...
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin 2019, nga 15,7 milionë në 2018, për shkak të perfomacës më të...
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë dezinfektues duarsh me vete kudo që shkojnë. Por është paralajmëruar...
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe Elemente Kimike. Nje nder keto mjaft i rendesishem per femijen eshte...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi vendosën të heqin dorë nga  nga detyrat mbretërore për të vazhduar...
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli” që sot e kësaj dite klikohen në Youtube. Në një intervistë...
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar, producent dhe muzikant, burri i parë i Anna Oxa, kreu vetvrasjevrau...
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht, zgjidhja e parë janë tretmanet në sallonet e kozmetikës, por...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada. Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar...
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë me gjashtë rrota, të aftë për të gjitha terrenet, por pa ia ndryshuar...
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një version të azhurnuar me makinë të pasme të Huracan. Premiera...
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes dy zjarresh për të ardhmen e tij, teksa kërkohet nga Interi dhe...
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet e Arturo Vidal. Vidal tash e sa kohë është lidhur me një...
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’ nuk ka arritur më shumë sesa një barazim pa gola, kundër...
Gjendet granatë para drejtorisë së Policisë në Tiranë
Punonjësit e Ujësjellës Kanalizimeve në Tiranë kanë gjetur një granatë...
Arrihet marrëveshja përfundimtare për Reformën Zgjedhore
Anëtarët e Këshillit Politik kanë arritur më në fund marrëveshjen...
“Nuk është e mjaftueshme”, Yuri Kim pas marrëveshjes: Të gjithë lëshuan diçka
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara ka dalë me një deklaratë para mediave...
Edi Rama reagon pas marrëveshjes, i drejtohet Bashës: Meqë je i kënaqur me kqa, bujrum
Kryeministri Edi Ramës ka reaguar menjëherë pas arritjes së marrëveshjes...
Tjetër shèrr në Tiranë, gòditen me sende të forta disa të rinj, njëri prej tyre tek Traùma
Një tjetër shèrr ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë ku disa të...
Vdés në rrethana të dyshimta 40-vjeçari
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit...
Gjendet i pajetë një person në Sarandë, míster rrethanat e ngjarjes
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë...
Meta ndryshon qëndrim për eurobondin, Denaj: Periudhë e përshtatshme, duhet të dalim sa më parë në treg
Ligji për marrjen e eurobondit prej 650 milion eurosh hyn në fuqi menjëherë.Presidenti...
Pritet sot miratimi i ligjit për kriptovalutat në Kuvend, paralajmërohet rreziku i pastrimit të parave
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Lajmi që po trondit botën/ Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19!
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi...
Kina nuk do të kufizojë eksportin e furnizimeve mjekësore në vendet e tjera
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon...
Pronari shqiptar i një furre buke në Romë bën gjestin human, prek zemrat e italianëve
Një media italiane Trieste Salario i ka kushtuar artikull një shqiptari...
Ndahet nga jeta artisti Përparim Tomçini, Meta: Trashëgimia që la pas do të kujtohet gjithmonë
Këtë të premte është ndarë nga jeta artisti  i  njohur, Përparim...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Kujdes nga dezinfektuesi që mbani në makinë, mund t’ju shkaktojë dème serioze
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë...
FEMRA FABRIKE E IMORTALITETIT
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Një minutë zemërimi mund të bëjë gjashtë orë dëme për trupin
Sistemi ynë imunitar do gjashtë orë për të rimarrë veten, nëse ekmi...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Cavani ua bën të qartë klubeve që e kërkojnë, do 10 milionë euro në sezon
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...