Kategoria: Sociale
Autori: X.Tafa
  Koha për lexim: 6 Minuta

Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës

Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri na kërcënonin me bukën e gojës sa herë kishte zgjedhje. Paguanim nga xhepi për mjetet e punës”

Enida Vërça

Eksodi i infermierëve po kthehet në një fenomen me përmasa të jashtëzakonshme. Në 5 muajit e fundit kanë aplikuare për të ikur drejt Gjermanisë mbi 1271 infermierë, ndërkohë krahasuar me një vit më parë, numri ka qenë vetëm 900. Por me çfarë përballen këta infermierë në pjesën qendrore të Evropës? Si janë kushtet e punës aty? A e mendojnë më rikthimin në Shqipëri dhe sa mund të krahasohet ky vend me institucionet publike të shëndetësisë sonë? Saimir Bitri, prej 18 muajsh punon si infermier në pavijonin e kirurgjisë në një nga spitalet më të mira në Berlin, i renditur i katërti në botë, për shërbimin që ofron. Bitri rrëfen për “Shekulli”-n se është shpërngulur së bashku me bashkëshorten, pasi vendi i tyre nuk u dha asnjë mundësi, pavarësisht aftësive që kishin. “Zgjodha të largohesha nga Shqipëria pasi, çdo 2 vjet kur kishte zgjedhje qoftë vendore apo parlamentare, ne kishim një stres të paparë 3 muaj përpara zgjedhjeve dhe 3 muaj pas zgjedhjeve. Nuk dua as ta mendoj më atë situatë, kur vihej në lojë edhe buka e gojës. Arsyeja tjetër ishte sepse bashkëshortja ime ishte një studente e shkëlqyer dhe nuk mundi të gjente një vend pune. Pa më thoni ju, si mund të jetonim ne në Shqipëri me 31 mijë lek rrogë dhe me shtëpi me qira”, thotë ai.

Kushtet e punës

Saimiri thotë se fillimi ka qenë i vështirë sa i takon problemeve për të mësuar gjuhën dhe përshtatja në ambientet e punës. “Fillimi si për të gjithë ishte i vështirë. Probleme me gjuhën, tjetër ambient pune, tjetër mënyrë e të punuarit, por këtu na pritën shumë mirë. Kompania i kishte organizuar të gjitha që nga pritja në aeroport, akomodimi dhe integrimi në punë. Ne kishim një punonjës integrimi me të cilin mund të flisnim në çdo kohë për problemet dhe nevojat tona”, thotë ai. Më tej ndalet edhe te diferencat në ambiente e punës, mes dy vendeve. “Po ju them vetëm një fakt, unë në Shqipëri edhe dorashkat i blija vet. Po…po i blija vetë. Mos të flasim për periudhën e dimrit, punonim me xhupa veshur. Kurse këtu ku punoi unë të paktën, kushtet janë shumë të mira”, tregon ai.

Pagat

Ledion Hajdari, është një tjetër infermier i larguar nga vendi, vitin e fundit. Pas përfundimit të studimeve, Ledioni është marrë në mënyrë intensive, me gjuhën gjermane, duke e konkretizuar në fitimin e një kontrate pune në Potsdam, një qytet në afërsi të Berlinit. Për Ledionin shtysa më e madhe, që e detyroi të largohej nga vendi, pa punuar asnjë ditë në Shqipëri, ishte paga dhe standardet e punës. “Diferencat në paga janë shumë të mëdha. Mund të them me bindje se paga neto është pesë herë më e lartë se ajo në Shqipëri, minimalja, pasi nëse marrim një mesatare, është shumë herë më e lartë”, thotë ai. Një tjetër pikë në të cilën ndalet, Ledioni është edhe te mënyra se si trajtohen infermierët në këtë vend në ambientet e punës. “Në Gjermani mundem ta kërkoj të drejtën time më shumë se në Shqipëri. Trajtimi që i bëhet infermierit në këtë vend ka shumë ndryshime në pikëpamjen pozitive. Por a e shikoni ai rikthimin në Shqipëri, si mundësi? “Nuk ka me bukur sesa të ushtroj profesionin tim në vendin tim. Sigurisht që e kam menduar, por duke parë kushtet ku ndodhet sot Shqipëria, nuk e mendoj një rikthim të afërt. Por siç thashë sipër dëshira është që ta ushtroj në vendlindje. Normalisht në kushte më të mira pune në krahasim me kushtet që punojnë infermierët sot”, përfundoi ai.

Të punësuarit

Vala e largimit nuk ka prekur vetëm studentët e sapo diplomuar, apo ata persona të cilët nuk mund të sigurojnë një vend pune në Shqipëri. Largimi një orë më parë shihet edhe te ata persona të cilët kanë vite që punojnë në qendrat publike shëndetësore dhe kanë arritur të sistemojnë një jetë të mirë në Shqipëri. Pagat e ulëta dhe mos trajtimi me dinjitet i bluzave të bardha, i ka bënë ata që të shikojnë një tjetër mundësi, duke zgjedhur Gjermanin si alternativën më të mirë. I tillë është Kastrijot Haka, i cili prej 6 vitesh punon në Urgjencën e Spitalit Rajonal “Nënë Tereza”. Haka thotë për “Shekulli”-n se është duke ndjekur kursin e gjuhës gjermane dhe po shqyrton mundësit e ofruara për t’u larguar. “Jam duke e parë dhe studiuar si alternativë të mundshëm, pasi një pjesë e mirë e bashkëmoshatarëve dhe kolegëve të mi, jetojnë dhe punojnë në Gjermani. Në Shqipëri, pagesat e këtij profesioni lënë shumë për të dëshiruar, lidhur kjo edhe masterit shkencor dhe kualifikimeve që kam. Nëse do të bënim një krahasim më vendet e BE-së, shumë akoma edhe më dobët”, deklaron ai.

Bum largimesh

Kreu i Shoqatës së Infermierëve, Elson Jaçaj thotë për “Shekulli”-n se deri në qershor të vitit 2018 janë larguar mbi 6500 infermierë, sipas një studimi që kemi bërë për këtë situatë, këto shifra janë pa llogaritur ata që janë akoma në kurse të gjuhës Gjermane e në pritje të firmosje së një kontrate pune. “Vjet (2018) ka pasur një bum të largimeve masive të Infermiereve drejt Gjermanisë, por ky vit ka më shumë për shkak se procedurat për vize pune nga Gjermani janë lehtësuar më shume. Në QSUT mund të jenë mbi 150 infermierë të ikur e ku mbi 200 janë në prag të pritjes së firmosje së një kontrate punë pasi kanë mbaruar kursin dhe mbrojtjen e gjuhës. Edhe vet spitalet që kanë nevojë për staf mjekësore po lehtësojnë shume procedurat për punë dhe po i stimulojnë infermierët në forma të ndryshme për ti joshur të punojnë tek ta”, deklaroi Jaçaj. Sipas tij, pagat dhe kushtet e punës, janë dy nga arsyet kryesore të cilat po nxisin largimin, duke mos pasur asnjë reagim nga institucionet.

Sigurimi i një kontrate pune në Gjermani

Teksa me mijëra infermierë janë larguar, duke gjetur kushte më të mira jetese dhe pune në Gjermani, me mijëra të tjetër janë në proces largimi. E tillë është edhe Erisa Vasku me një eksperiencë 5-vjeçare si infermiere në një qendër shëndetësore të Librazhdit. Ajo thotë për “Shekulli”-n se prej një viti, është larguar nga vendlindja, duke u transferuar në Tiranë, vetëm me një motiv, ndjekjen e kursit të gjuhës gjermane. Erisa thotë se përfitimi i një kontrate pune në këtë vend, do të thotë sigurimi i një të ardhme më të mirë dhe një jetese me kushte normale, që vendi ynë nuk mund t’i ofrojë. “Klinika Gjermane e cila më ka përzgjedhur në punë për të qenë pjesë e stafit të tyre, me ka ofruar një kontratë që realisht të siguron jetën. Kur firmosa kontratën pashë një vlerë të mirë monetare, një kontratë e cila më siguron kushte për të mbrojtur veten time dhe për dhe për të shërbyer në mënyrë të devotshme, po ashtu edhe strehimi, i cili është i domosdoshëm në këto rrethana largimi”, deklaron ajo. Për Erisën largimi nga vendi, nuk e bën të jetë entuziaste, por mënyra se si rrjedh jeta në këtë vend e ka lënë të ketë vetëm një zgjidhje, emigrimin. “Të tregohem e sinqertë nuk jam entuziaste që jam drejt largimit nga Shqipëria, sepse këtu kam gjithçka të bukur, por e vetmja arsye është mënyra e jetesës, keqqeverisja, të ardhurat kaq minimale, të cilat na bëjnë të mos mundemi të përballojmë jetën. Jam drejt ikjes për t’i ofruar djalit tim një jetë më të mirë, jo me kaq stërmundime. Këto janë arsyet që më detyrojnë mua dhe shumë të tjetër të ikim nga ky vend”, nënvizon ajo. Më tej thotë se infermieria, do të ishte e vetmja degë studimi që do t’i rikthej sërish për të studiuar për shkak të mundësive që të ofron dhe humaniteti që ky profesion ka. “Dëshira humane për të qenë pranë njerëzve në nevojë më bëri të zgjedh këtë degë studim. Nuk jam penduar asnjëherë në përzgjedhjen e profesionit, çdo ditë që punoja vazhdoja ta doja më shumë sepse është vërtet një profesion human. Në momente më kritike të jetës së dikujt, ti je aty duke i dhënë shpresë dhe kurajë. Është ndjenjë e papërshkrueshme”, thotë Erisa.

Rihapet qarkullimi nga Kapshtica drejt Greqisë për mjetet e tonazhit të rëndë
Organet policore greke kanë bërë me dije se tanimë është rihapur...
Rekord /Mafias në Itali i sekuestrohen 18 miliardë euro
Në mbyllje të vitit 2019 Policia Financiare Italiane ka publikuar të...
Shpërthen një pikë karburanti në Tiranë, detajet e para rreth ngjarjes
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet...
​ Vetëm pak ditë pas prezantimit, Arjanit i ikën edhe Sofia tjetër?! C`po ndodh!
Arian Cani u duk mjaft i kënaqur pak ditë më parë kur prezantoi Sofinë...
Atentati në Tropojë, Artan Hoxha zbulon pse e vranë Guxim Gjyriçin
Gazetari Artan Hoxha në studion e Abc News ka dhënë detaje të forta...
Shpërthen një pikë karburanti në Tiranë, detajet e para rreth ngjarjes
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet...
Atentati/ Viktimën e rrëmbyen dhe e vranë
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku...
Ministria e Mbrojtjes: 15 viktima dhe 41 të shpëtuar deri tani
Ministria e Mbrojtjes konfirmoi në orën 14:00 se deri më tani janë...
Buxheti 2020/ Rritet nga 18 në 40, numri i certifikatave të unifikuara për eksport
Rritja e eksporteve bujqësore drejt tregjeve të Bashkimit Europian është...
Shtyllat kryesore të buxhetit 2020/ Rindërtimi, rritja ekonomike dhe investimet
Të ardhurat e parashikuara të mblidhen në buxhetin e vitit 2020 llogariten...
Shifër rekord/ 1.25 miliardë euro, të ardhurat nga jashtë gjatë vitit 2019
Ekonomia shqiptare përfitoi vitin e kaluar, të ardhura nga jashtë (remitanca)...
IPARD II/ Investimet në bujqësi sipas standardeve të BE-së, oferta jo reale sjell refuzimin e aplikimit
Programi IPARD II i bashkëfinancuar nga qeveria shqiptare dhe Bashkimi...
Putini fton Merkelin në Rusi për krizën e Iranit
Kancelarja gjermane do të shkojë në Rusi për të takuar Presidentin...
Zjarret në Australi shihen nga hapësira
Temperaturat e larta rekord në Australi kanë ndezur zjarre në të...
Turma njerëzish mblidhen në Teheran për funeralin e komandantit të vrarë
Mijëra persona kanë dalë nëpër rrugët e kryeqytetit iranian, Teheran...
E bija e Soleimanit kërcënon Amerikën: Do të vijnë ditë të zeza për ju
E bija e liderit ushtarak iranian, Qasem Soleimani, ka paralajmëruar...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
Himni i Bashkimit, teksti nga Asdreni, Kënduar nga Banda e Lirisë, Korçë 1909
Himni i BashkimitTeksti nga AsdreniKënduar nga “Banda e Lirisë” Ardhi...
Tefta nuk këndon, por fluturon – Lasgush Poradeci
Poeti Lasgush Poradeci (1899-1987) ka qenë mjaft i kursyer në vlerësimin...
ANUNAKI, ILUMINATI DHE SHQIPETARET
Te gjitha te dhenat per çdo individ qe do studjonte Historine te çojne...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
​Lloji i ri i baterisë: Nuk do të keni nevojë ta mbushni telefonin për pesë ditë
Shkencëtarët në Melburn kanë zhvilluar një bateri litium-squfuri që...
Të gjitha përfitimet e vitaminës A
Njerëzit janë më të përqendruar te vitamina B, C, ose D, dhe përfitimet...
Kura 5 ditore me mjaltë dhe hudhra – efekte të forta në organizëm
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky...
A mund të prekemi nga kanceri në mushkëri nëse nuk pimë duhan?
Pirja e duhanit nuk është e dëmshme vetëm për duhanpirësit. Ndikon...
Vlerat ushqyese të lakrës së Brukselit
Vlera e tyre ushqyese janë shumë të larta, ato janë “të mrekullueshme”...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
​ Vetëm pak ditë pas prezantimit, Arjanit i ikën edhe Sofia tjetër?! C`po ndodh!
Arian Cani u duk mjaft i kënaqur pak ditë më parë kur prezantoi Sofinë...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
Si t’ju duket fytyra më e dobët: Ushtrime dhe efekte të thjeshta të jogës
Ushtrimi është kyç për dukje të shëndetshme dhe të bukur të trupit...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...
Konfirmohet data dhe vendi për përballjen në mes të Chisoras dhe Price
të konfirmuar edhe zyrtarisht përballja në mes të Derek Chisoras dhe...
Organet policore greke kanë bërë me dije se tanimë është rihapur aksi Kapshticë-Kostur e më tej, për kalimin e automjeteve të tonazhit...
Në mbyllje të vitit 2019 Policia Financiare Italiane ka publikuar të dhënat zyrtare mbi pasuritë e konfiskuar tëmafias italiane gjatë...
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet ndërsa raportohet paraprakisht se nuk ka njerëz të lënduar veçse...
Gazetari Artan Hoxha në studion e Abc News ka dhënë detaje të forta për vrasjen e Guxim Gjyriqit në Tropoje. Hoxha tha se kemi të bëjmë...
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet ndërsa raportohet paraprakisht se nuk ka njerëz të lënduar veçse...
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku në drejtim të banesës së dy vëllezërve, duke lënë të...
Rritja e eksporteve bujqësore drejt tregjeve të Bashkimit Europian është një prioritet kyç i Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit...
Të ardhurat e parashikuara të mblidhen në buxhetin e vitit 2020 llogariten 509 675 milionë lekë, ndërsa pritet të shpenzohen 549 374 milionë...
Ekonomia shqiptare përfitoi vitin e kaluar, të ardhura nga jashtë (remitanca) në shifrën rekord të rreth 1.25 miliardë eurove. Të dhënat...
Kancelarja gjermane do të shkojë në Rusi për të takuar Presidentin Vladimir Putin të shtunën e kësaj jave. Planifikohen diskutime për...
Temperaturat e larta rekord në Australi kanë ndezur zjarre në të gjithë vendin, duke vrarë miliona kafshë dhe më shumë se 1200 shtëpi. Mijëra...
Mijëra persona kanë dalë nëpër rrugët e kryeqytetit iranian, Teheran për të përcjellë funeralin e komandantit të vrarë ushtarak,...
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të vlefshme si mbledhëse e folklorit burimor të Rugovës. Ajo, pos të...
Himni i BashkimitTeksti nga AsdreniKënduar nga “Banda e Lirisë” Ardhi dita e lirimit,Ditë e bukur e bashkimit,Mblidhuni o shqipëtarë,Qytetarë...
Poeti Lasgush Poradeci (1899-1987) ka qenë mjaft i kursyer në vlerësimin e artistëve bashkëkohës që i ka njohur nga afër. Kur dëgjonte...
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më të shkarkuara në botë, dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani ka vendosur...
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin 2019, nga 15,7 milionë në 2018, për shkak të perfomacës më të...
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit elektrik të Golf 7. Volkswagen, në krahasim me disa kompani të...
Njerëzit janë më të përqendruar te vitamina B, C, ose D, dhe përfitimet që marrim nga vitamina A shpesh harrohen. Vitamina A në...
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky ritëm është shkaktar i shumë sëmundjeve të rrezikshme...
Pirja e duhanit nuk është e dëmshme vetëm për duhanpirësit. Ndikon në mënyrë të barabartë në shëndetin e duhanpirësve pasivë....
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli” që sot e kësaj dite klikohen në Youtube. Në një intervistë...
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar, producent dhe muzikant, burri i parë i Anna Oxa, kreu vetvrasjevrau...
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola Marashi, nuk po i ndalon pozat provokative, shkruan lajmi.net. Andaj...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada. Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar...
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë me gjashtë rrota, të aftë për të gjitha terrenet, por pa ia ndryshuar...
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një version të azhurnuar me makinë të pasme të Huracan. Premiera...
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet e Arturo Vidal. Vidal tash e sa kohë është lidhur me një...
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’ nuk ka arritur më shumë sesa një barazim pa gola, kundër...
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar Cagliarin. ‘Zonja e vjetër’ i ka shënuar plot katër herë...