Autori: X.Tafa
  Lexim: 5 Minuta
A+ A-

Refuzimi i Evropës ka zgjuar Rusinë për Ballkanin Perëndimor

Intervistë me z.Ylli Toska, Drejtor i Koordinimit në Unionin “Stop krimit” 2015/ Bulevard News

Z. Toska, lidhur me mospranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave në BE, në ç’pozicion mendoni se gjenden vendet e Ballkant tashmë dhe sa rrezikohet destabiliteti mes tyre?

Këmbanat e alarmit për rreziqet që mbart mospranimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE, kanë rënë me kohë, por mesa duket, politikbërësit evropianë i kanë pasur veshët të mbyllur me dyllë, si ushtarët e Odisesë në ngushticën e Sirenave. Gadishulli Ilirik apo Ballkani, siç ja ndërruan emrin Rusia, Anglia dhe Turqia para dy shekuj e gjysmë, ka ngelur një zonë akoma e pandarë ndër fuqitë e mëdha.

Tanimë përveçse të përherëshmve Rusi e Amerikë, kanë dalë në fushën e lojës dhe lojtarë me emër si Kina, Turqia dhe Izraeli. Për fatin tonë të mirë, Amerika i futi këmbët në Shqipëri e Maqedoni me pranimin e tyre në NATO, dhe vetëm kaq. Ky super shtet mendon gabimisht se mund ta mbajë nën tutelë këtë zonë tmerrësisht të varfër ekonomike, pavarësisht resurseve që ka, vetëm me anë të emrit, pasi është e qartë që Amerika nuk investon në ekonomitë e këtyre vendeve nëse nuk nxjerr dhjetë-fishin e kapitalit të investuar.

Në përballje me Amerikën, interesat Ruse janë jetike për këto zona, duke marrë ndër duar pishtarin e ortodoksisë dhe vllazërise Sllave. Pos rrjetit agjenturor të ngritur ndër vite, në mesin e politikanëve të vendeve të ballkanit, Rusia në këtë lojë hyn dhe është prezente me makinerinë e saj luftarake, e cila realisht është për t’u trembur nga këta popuj të vegjël të këtij rajoni, edhe pse shumica e tyre janë antarë të Natos dhe BE-së. Ndërkohë që ky shtet militar siç është Rusia ka një pafuqi të dukshme ekonomike dhe nuk mund të realizojë investime joshëse për këto vende, përveçse aspektit ushtarak, shitblerjes së udhëheqësve të tyre dhe përçarjes. Një rol jo të vogël në këtë drejtim Rusia i ka caktuar dhe propagandës Gebelsiane duke çoroditur turmat aspak të kulturuara të këtyre shteteve, historikisht të pushtuara e jetuara nën perandori të ndryshme të kohës me moton “Ishim më mirë kur ishim me keq.”.

Kjo goditje poshtë barkut që morën shqiptarët dhe maqedonasit ka trembur dhe malazestë e ndërkohë, ka shtuar buzëqeshjen e një numri relativisht të madh përkrahësish e bashkëpuntorësh rusë në këtë rajon, të cilët janë udhëzuar me detaje se si ta shfrytëzojnë këtë situatë. E megjithatë, pafuqia ekonomike ruse, sjellja e saj antishqiptare dhe mendimi për supermacinë e rracës sllave në këtë rajon, e bën jo shumë të favorshëm e të qëndrueshëm idenë e gllabërimit nga kjo superfuqi ushtarake. Mos pranimi në BE, i jep dorë shtetit më të fuqishem ekonomik sot në botë, Kinës, e cila ballkanin ka vite që e ka në synimet e saj afatgjata dhe po të shohesh investimet kineze në Mal të Zi, Serbi, Kroaci, Slloveni e gjetkë, janë gjigande dhe tejet të pëlqyeshme, jo vetëm nga politikanët, por dhe popujt e këtyre vendeve.

Shqipërisë Kina i ka dalë me dhjetra herë borxhit, udhëheqjes së saj butake për investime serioze, por si politikanë që s’bëjnë dot as çiçin pa lejen e Amerikës dhe Europës, këta tanët i kanë humbur ofertat e tyre për t’u bërë njerëz edhe ne shqiptarët. Kina tashmë ka objektivin e saj parësor Maqedoninë e Veriut, i cili është gjeografikisht vendi që lidh tre kontinente dhe ka ekzistuar e famshmja rruga e mëndafshit.

Nisur nga fakti që Kina synon investime në Maqedoninë e Veriut, mendoni se kjo do të ndikojë në ekonominë shqiptare duke e lënë rritjen e saj të paprekur?

Investimet kineze në Greqi janë të konsiderueshme, ndaj dhe Maqedonisë dhe Kinës i duhet vetëm Porti i Selanikut, duke anashkaluar portin e Vlorës e të Durrësit, çka përbën objektivin themelor kinez në zgjerimin e rritjes së kapacitetit të tij lidhur me Maqedoninë. Kjo duket qartë që përveçse projekte në letër për autostrada gjigande, po fillojnë të futen në zbatim.

A mendoni se Turqia ka një impakt të fuqishëm në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe mund të jetë iniciatore e veprimeve ushtarake në vijim?

Sa për Turqinë duhet thënë se në Bosnje, në një pjesë të Maqedonisë së Veriut dhe në shumicën e territorit të Kosovës, kjo superfuqi militare ballkanike europiane e aziatike është prezent thjesht vetëm dhe kryesisht me religjionet fetare, të cilat i ka dhe stimulon fuqishëm. Turqia në këto vende të ballkanit, përjashto Shqipërinë ku ndikimi i saj nuk është fort i bindshëm, edhe pse ekspasioni kulturor është në rritje, luftën e saj e ka përqëndruar thjesht te kultura dhe lidhjet farefisnore të këtyre kombeve me Turqinë mëmë dhe çuditërisht, falë injorancës dhe mungesës së punës nga shtetet përkatëse, ja ka arritur synimit të saj. Por vetëm kaq, se as nuk e mendon dot të marrin ndonjë veprim ushtarak në këto shtete, se në njërën anë janë interesat ruse dhe nga ana tjetër fatmirësisht, për ne shqiptarët është kombi i dashur amerikan.

A mendoni se Rusia ka qenë një ndikim dhe arsye kryesore pse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk morën përgjigje pozitive mbi hapjen e negociatave?

Një ide fikse që po qarkullon dhe vërtitet me përmasa të frikshme nëpër qarqet e shërbimeve të ndryshme sekrete të Europës është mendimi jo fort pa baza, që mospranimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë nga Franca, Danimarka, Hollanda, por dhe Gjermania, ka të bëjë me ndikimin e fuqishëm të Rusisë në politikën e këtyre vendeve dhe kryesisht vartësia e tyre nga lëndët djegëse prej Rusisë. Bazë për dyshime serioze ka, por duhet parë dhe historia e herëshme e dashurisë midis Rusisë, Francës, Anglisë e Gejrmanisë që të përforcohet ky dyshim.

Z. Toska, si mendoni, çfarë duhet të bëjë Shqipëria në vijim për të fituar kredibilitet për të hapur dyert për hyrjen në BE?

Ne jemi lojtarë të vegjël, ushtarë plumbi dhe e vetmja rrugë që na ngelet e që është vitale për kombin tonë, është forcimi i lidhjeve me Amerikën, i vetmi shtet madhor në botë që na ka përkrahur në momentet më të veshtira të kombit.

Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë shtetasit e vendeve të e tjera u përballën me një situatë të...
Ari i zi, për të cilin lùftërat civile, ushtarake apo ekonomike nuk reshtin, është burimi më i madh i të ardhurave kudo ku nxirret, është...
Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej...
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit ka humbur jeten ne rrethana ende te paqarta diten e sotme. Ai u transportua...
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë janë ende të paqarta rrethanat dhe shkaqet e ngjarjes. Në vendngjarje...
Policia e Dibrës ka vënë në pranga shtatë të rinj, të cilët kishin qëlluar me armë në ajër, si dhe kanë proceduar penalisht një...
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së enjtes “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave...
Kompanitë shqiptare duhet të përqafojnë revolucionin teknologjik. Hapja graduale e bizneseve ka reflektuar një përshtatje të re me situatën...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi vërtetoi se tashmë është implantuar me mikroçip RFID, domethënë,...
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon vendeve që luftojnë me shpërthimet e koronavirusit”, tha Inspektori...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja e tij e fundit për...
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte çrregullime mendore është “pa dyshim” vepër e tij. Pas disa...
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën e tij “Fidem” në Greqi. Ekspozita u hap për publikun në...
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë e kërcënimeve të shumta. Së fundi Organizata e Traktatit të Atlantikut...
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më të shkarkuara në botë, dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani ka vendosur...
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin 2019, nga 15,7 milionë në 2018, për shkak të perfomacës më të...
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë dezinfektues duarsh me vete kudo që shkojnë. Por është paralajmëruar...
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe Elemente Kimike. Nje nder keto mjaft i rendesishem per femijen eshte...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi vendosën të heqin dorë nga  nga detyrat mbretërore për të vazhduar...
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli” që sot e kësaj dite klikohen në Youtube. Në një intervistë...
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar, producent dhe muzikant, burri i parë i Anna Oxa, kreu vetvrasjevrau...
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht, zgjidhja e parë janë tretmanet në sallonet e kozmetikës, por...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada. Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar...
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë me gjashtë rrota, të aftë për të gjitha terrenet, por pa ia ndryshuar...
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një version të azhurnuar me makinë të pasme të Huracan. Premiera...
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes dy zjarresh për të ardhmen e tij, teksa kërkohet nga Interi dhe...
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet e Arturo Vidal. Vidal tash e sa kohë është lidhur me një...
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’ nuk ka arritur më shumë sesa një barazim pa gola, kundër...
Të mbyllur në shtëpi, por shqiptarët nuk hoqën dorë nga kafeja, importet shënojnë rekord historik në prill
Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë...
Shqipëria i vetmi vend në botë, që nxjerr naftë dhe del me humbje!
Ari i zi, për të cilin lùftërat civile, ushtarake apo ekonomike nuk...
Paga prej 40 mijë lekësh, vetëm 55% e punonjësve e kanë përfituar. Pse?
Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë...
Gramoz Sako
Probleme me pasurinë, merret vendimi për kreun e Gardës Gramoz Sako
Kreu i Gardës, Gramoz Sako është konfirmuar në detyrë, pavarësisht...
Vdés në rrethana të dyshimta 40-vjeçari
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit...
Gjendet i pajetë një person në Sarandë, míster rrethanat e ngjarjes
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë...
Pritet sot miratimi i ligjit për kriptovalutat në Kuvend, paralajmërohet rreziku i pastrimit të parave
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Lajmi që po trondit botën/ Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19!
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi...
Kina nuk do të kufizojë eksportin e furnizimeve mjekësore në vendet e tjera
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon...
Pronari shqiptar i një furre buke në Romë bën gjestin human, prek zemrat e italianëve
Një media italiane Trieste Salario i ka kushtuar artikull një shqiptari...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Kujdes nga dezinfektuesi që mbani në makinë, mund t’ju shkaktojë dème serioze
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë...
FEMRA FABRIKE E IMORTALITETIT
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Një minutë zemërimi mund të bëjë gjashtë orë dëme për trupin
Sistemi ynë imunitar do gjashtë orë për të rimarrë veten, nëse ekmi...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Cavani ua bën të qartë klubeve që e kërkojnë, do 10 milionë euro në sezon
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...