Kategoria: Sociale
Autori: X.Tafa
  Koha për lexim: 5 Minuta

Kopshti Botanik, Fakulteti i Shkencave në gjyq me bashkinë

Mblidhet asambleja e Fakulteti të Shkencave të Natyrës. Pritet të zhvillohet seanca e parë gjyqësore mes universitetit dhe bashkisë Tiranë. Pedagogët: Është cenuar rëndë autonomia e universitetit

Enida Vërça

Asambleja e Fakulteti të Shkencave të Natyrës në Tiranë, në një mbledhje të zhvilluar pasditen e djeshme, informon se ditën e nesërme, do të mbahet seanca e parë gjyqësore kundër VKM-së, në Gjykatën Administrative të Apelit, e cila e kalon Kopshtin Botanik në pronësi të bashkisë Tiranë. Jani Marka, pjesë e asamblesë së personelit akademik të këtij fakulteti, thotë për “Shekulli”-n se në mbledhjen e zhvilluar është shprehur vullneti i plotë i stafit, për t’i shkuar deri në fund kësaj beteje të hapur me bashkinë tashmë. “Sot (dje) u informuam më shumë me disa komunikime që ka patur bashkia me rektoratin, si dhe u lajmëruam për seancën e gjyqit, që pritet të zhvillohet në datën 9 të këtij muaj. Në muajin shtator ne si pedagogë kemi menduar qoftë nëpërmjet asamblesë, qoftë individualisht, të shprehim mendimin tonë në lidhje me çështjen në fjalë. Kjo është një betejë e hapur tashmë, që mendojmë se do të fitohet, marrë shembull nga kolegët. Fakulteti i Gjeologji-Minierave, fitoi falë një rezistence 4-vjeçare, kështu që ka shumë gjasa për anulimin e këtij projekti nga ana e bashkisë,” nënvizon ai.

Autonomia

Në fjalën e tij, pedagogu thotë se vendimi i bashkisë cenon rëndë autonomin universitare, duke e rrezikuar çdo ditë atë. “E gjithë kjo është një shkelje e autonomisë universitare, sepse ky vendim është marrë pa miratimin tonë”, bën me dije ai. “Është komplet e padrejtë që të merret një vendim i tillë për Kopshtin Botanik, pasi ne kemi qëllim shkencor dhe mësimor, ndërkohë që bashkia ka deklaruar se do t’a kthej në një park të vizitueshëm dhe atraktiv për qytetarët. Është diçka e cila bie ndesh me misionin tonë, sepse kopshti është për qëllimi shkencor dhe mësimor”, saktëson ai. Marka thotë se Kopshti Botanik është institucion shkencor me vlera unike dhe kombëtare dhe nuk mund të preket nga asnjë vendim. “Kopshti Botanik duhet të qëndrojë atje ku e ka vendin: në Universitetin e Tiranës. Kjo është garancia e parë për të ruajtur këtë pasuri. Më tej Kopshti duhet të zhvillohet duke u mbështetur me financime jo vetëm nga Universiteti, por edhe qeverisja qendrore dhe Bashkia Tiranë.

Deklarata

Në mbledhjen e zhvilluar, asambleja ka diskutuar edhe në lidhje me pretendimet për keqinformim të Senatit Akademik të UT-së, të shprehura në letrën e kryetarit të bashkisë Erion Velija, me datë 1.10.2019, drejtuar anëtarëve të senatit. Nëpërmjet një deklarate për shtyp,  personeli akademik i FSHN-së është shprehur se ndihet e keqardhur që Ministria e Arsimit së bashku me bashkinë Tiranë kanë marrë vendime të tilla në mungesë të transparencës, duke sjell pasoja për universitetin. “Asambleja e FSHN u ndje e keqardhur që Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve procesin e transferimit të Kopshtit Botanik pranë Bashkisë Tiranë, të iniciuar që në tetor të 2017 nga Bashkia Tiranë, nuk e ka bërë transparent asnjëherë dhe asnjërës prej strukturave drejtuese të UT-së, për më tepër ku vetë nga Bashkia ngrihet akuza për ‘disinformimi’ nga Rektorati dhe FSHN-ja. Kjo shkresë, duke qenë në kundërshtim flagrant me kuadrin ligjor që rregullon marrëdhëniet midis institucioneve publike, përmban gjithashtu shtrembërime dhe fakte të pavërteta në kohë dhe përmbajtje. Asambleja unanimisht mori vendimin që të përcjellë nga afër të gjitha hapat e procesit, me praninë ë të gjithë trupës së saj para Gjykatës Administrative të Apelit, ditën e mërkurë, datë 09.10.2019,  ora 11 me shpresë të një vendimi të drejtë dhe në favor të shpëtimit të këtij institucioni unik me vlera kombëtare të pazëvendësueshme”, shprehet në mënyrë unanime asambleja e këtij fakulteti.

Këshilli studentor

Ashtu si pedagogët të cilët zotohen për mbrojtjen e Kopshtit Botanik, ky qëndrimin nuk ka munguar as nga këshilli studentor i fakultetit të Shkencave të Natyrës. Ata shprehen kundër transferimit të pronësisë së Kopshtit Botanik, nga Universiteti i Tiranës te Bashkia Tiranë, duke thënë se do ta mbrojmë në të gjitha mënyrat. Për këshillin studentor, e gjithën kjo është një grabitje e pasurisë universitare. “Ne shprehim shqetësimin tonë si organi më i lartë përfaqësues studentor në Fakultetin e Shkencave të Natyrës për fatin e këtij Kopshti në duart e një institucioni që nuk ka hezituar të tjetërsojë në të shkuarën prona të tjera publike, në favor të bizneseve të mëdha të ndërtimit që betonojnë parqe dhe hapësirat e gjelbra të këtij qyteti. Ne i bëjmë thirrje Senatit Akademinë të Universitetit Tiranë të qëndrojë në lartësinë e detyrës akademike dhe intelektuale në ruajtjen e pasurisë së Universitetit dhe në thelb autonominë e tij nga një pushtet që po humb dalëngadalë vijën demokratike mes atij vendor dhe qendror”, deklaron këshilli studentor.

Vendimi

Me një vendim të Këshillit të Ministrave më 17 korrik, u vendos që Kopshti Botanik do të jetë më pronë e universiteti të Tiranës, por bashkisë Tiranë. Në këtë VKM thuhet se është marrë vendimi që Kopshti Botanik të jetë pjesë e listës së pasurive të paluajtshme të Bashkisë së Kryeqytetit, në zonën kadastrale 3292. “Kalimi në pronësi të bashkisë Tiranë të disa pasurive të paluajtshme me vendndodhje në zonën kadastrale 3292 (kopshti botanik), Tiranë për t’i përdorur për ushtrimin e funksioneve të veta dhe kartelave tub pasurive që i bashkëlidhen këtij vendimi dhe janë pjesë përbërëse e tij. Bashkia Tiranë dhe Universiteti i Tiranës lidhin një marrëveshje me qëllim garantimin e ushtrimit të aktivitetit mësimor e të veprimtarive kërkimore-shkencore  të Universitetit të Tiranës në ambientet e Kopshtit Botanik. Bashkisë Tiranë i ndalohet të ndryshojë destinacionin  e pasurive të përcaktuara në shtojcën nr.1 të këtij vendim, apo t’i tjetërsojë ato”, thuhet mes të tjerash në këtë vendim.

Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Vetëvendosje propozon Albin Kurtin si mandatar për kryeministër
Lëvizja Vetëvendosje zyrtarizoi nominimin e Albin Kurtit për kryeministër...
Hapet ankand për Parkun Energjetike Fotovoltaik të Karavastasë
Ankandi për parkun Energjetik Fotovoltaik Karavasta është hapur sot...
Ekspozita “Ngjyrat e Orthodoksisë”
“Ngjyrat e Orthodoksisë” është ekspozita me afro 500 fotografi që...
Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Atentati në Tropojë, Artan Hoxha zbulon pse e vranë Guxim Gjyriçin
Gazetari Artan Hoxha në studion e Abc News ka dhënë detaje të forta...
Shpërthen një pikë karburanti në Tiranë, detajet e para rreth ngjarjes
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet...
Atentati/ Viktimën e rrëmbyen dhe e vranë
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
Buxheti 2020/ Rritet nga 18 në 40, numri i certifikatave të unifikuara për eksport
Rritja e eksporteve bujqësore drejt tregjeve të Bashkimit Europian është...
Shtyllat kryesore të buxhetit 2020/ Rindërtimi, rritja ekonomike dhe investimet
Të ardhurat e parashikuara të mblidhen në buxhetin e vitit 2020 llogariten...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Johnson: Kritikët e Huawei-t të ofrojnë alternativa
Kryeministri britanik Boris Johnson u bëri thirrje kritikëve të Huawei-t...
FMN: Marrëveshja tregtare SHBA-Kinë do të pakësojë paqartësinë globale
Drejtorja menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva...
Putini fton Merkelin në Rusi për krizën e Iranit
Kancelarja gjermane do të shkojë në Rusi për të takuar Presidentin...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
Himni i Bashkimit, teksti nga Asdreni, Kënduar nga Banda e Lirisë, Korçë 1909
Himni i BashkimitTeksti nga AsdreniKënduar nga “Banda e Lirisë” Ardhi...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Shkencëtarët: Toksinat e dëmshme nga ajri ndikojnë në evolucionin e njeriut?
Nën titullin “Pse ndotja e ajrit është kaq e rrezikshme” New York...
Të gjitha përfitimet e vitaminës A
Njerëzit janë më të përqendruar te vitamina B, C, ose D, dhe përfitimet...
Kura 5 ditore me mjaltë dhe hudhra – efekte të forta në organizëm
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky...
A mund të prekemi nga kanceri në mushkëri nëse nuk pimë duhan?
Pirja e duhanit nuk është e dëmshme vetëm për duhanpirësit. Ndikon...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...
Konfirmohet data dhe vendi për përballjen në mes të Chisoras dhe Price
të konfirmuar edhe zyrtarisht përballja në mes të Derek Chisoras dhe...