Kategoria: Sociale
Autori: X.Tafa
  Koha për lexim: 3 Minuta

Radhimë, prishen 60 banesa, banorët përplasen me policinë

Aksioni i IKMT-së në Radhimë, banorët përplasen fizikisht, dalin përpara fadromave, kundërshtojnë prishjen e bizneseve. Shembja selektive, nuk jemi në dijeni të projektit. Policia nis shoqërimet për disa prej tyre

Enida Vërça

Pronarët e bizneseve përgjatë vijës bregdetare të Radhimës janë përplasur me Inspektoratin Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, (IKMT) ditën e djeshme, duke kundërshtuar prishjen e 60 banesave, të cilat i hapin rrugë projektit për zgjatimin e Lungomares. Banorët pretendojnë se janë pronarë të ligjshëm të tokës dhe se janë në proces legalizimi të objekteve të tyre, duke kërcënuar se fadromat mund t’i prishin këto banesa vetëm nëse kalojnë mbi trupin e tyre. Situata e tensionuar ka nisur tri orë pasi IKMT ka vazhduar aksionin për prishjen e objekteve, duke  vazhduar përgjatë gjithë ditës, ku nuk munguan edhe përplasjet fizike mes tyre dhe punonjësve të IKMT-së. Të pranishëm kanë qenë edhe forcat e shumta të Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) për të ekzekutuar vendimin mbi prishjen e këtyre objekteve. Banorët pretendojnë se bizneset janë duke u prishur në mënyrë selektive dhe kërkuan nga organet përkatëse që të ishin informuar për këtë projekt, që sipas tyre është i panjohur. “IKMT ka ardhur pa asnjë njoftim dhe nuk ka asnjë të drejtë të na terrorizoj në mënyrë të tillë. Ne nuk jemi të njohur me projektin. Nuk e dimë se për çfarë bëhet fjalë. Si mund të vijë dikush t’i vendos faromë djersës sonë 30-vjeçare, pa një plan, pa një projekt konkret?”, u shpreh një nga banorët e zonës për mediat. Në këtë përplasje, nuk munguan as fëmijët, të cilët ulërinin të terrorizuar teksa shikonin prindërit e tyre të debatonin dhe konfrontoheshin fizikisht me punonjësit e IKMT-së. Ndërkohë pas një pause për më shumë se një orë, ku dukje se IKMT ishte tërhequr, këta të fundit u rikthyen sërish, duke nisur ekzekutimin mbi prishjen e banesave. Kjo solli edhe më shumë acarim të situatës dhe ndërhyrje të policisë, e cila nisi edhe shoqërimin e disa  personave që kanë penguar mjetet e IKMT të vazhdojnë aksionin. “S’ka të drejtë ai që me një ekskavator të madh të vijë të më prishë punë që kam vite të tëra që e kam ndërtuar. Rris fëmijët me atë punë. Asnjë lloj projekti s’kemi parë. Në s’kemi bërë krim, vijnë forcat e armatosura dhe bëjnë barbari në tokën tonë. Nëse shteti më prish biznesin dhe më siguron punën, ia hap unë derën për të nisur prishjen, por kur mua nuk më siguron asgjë shteti, si mund të lejoj të më prishin këtë biznes që unë mbaj fëmijët. Kam katër djem, me se do i ushqej? Do më jap lekë shteti për t’i rritur? Do e paguaj shkollën e tyre, do më gjej punë mua?–Nuk do e bëj! Mirë që nuk na ndihmojnë, se jemi taksapagues të rregull, por nuk na lenë as të shikojmë punën tonë, të punojmë dhe të jetojmë tamam “, u shpreh një tjetër banore. Projekti që nisi në fillim të muajit shtator parashikon prishjen e 60 objekteve nga Uji i Ftohte deri ne Orikum. Ndërtimet që do të rrëzohen janë kryesisht biznese në plazh.

Pretendimet

Kreu i Operatorëve Turistikë Vasil Budinaj është shprehur se banorët nuk janë kundër projektit por duan që shembjet të mos bëhen në mënyrë selektiv. Budinaj u shpreh se kjo është një histori i përsëritur ndërkohë që deklaroi se tashmë banorët janë të mos bindur të mos tërhiqen.”Janë me qindra banorët dhe pronarët e subjekteve në zonën e Radhimës. Këtu po bëhet një selektivitet. Hajde prish dhe lër disa të tjera. Jemi shumë dakord që projekti të vazhdojë. Jemi shumë të lumtur të jemi pjesë e tij por banorët nuk e pranojnë këtë histori. Prish një hallexhi, kalo 200 metra dhe prish një hallexhi tjetër. Janë paguar lejet e ndërtimit me qindra herë. Faji nuk është i komunitetit është këtu. Jemi pro projektit, do kontribuojmë por nuk do të pranojmë selektivitet. Kjo është vijë bregdetare”, deklaron kreu i Operatorëve Turistikë Vasil Budinaj.

Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Vetëvendosje propozon Albin Kurtin si mandatar për kryeministër
Lëvizja Vetëvendosje zyrtarizoi nominimin e Albin Kurtit për kryeministër...
Hapet ankand për Parkun Energjetike Fotovoltaik të Karavastasë
Ankandi për parkun Energjetik Fotovoltaik Karavasta është hapur sot...
Ekspozita “Ngjyrat e Orthodoksisë”
“Ngjyrat e Orthodoksisë” është ekspozita me afro 500 fotografi që...
Plagosje me armë zjarri në zonën e Plazhit në Durrës, policia në vendngjarje
DURRËS Një person është plagosur me armë zjarri në Durrës mbrëmjen...
Atentati në Tropojë, Artan Hoxha zbulon pse e vranë Guxim Gjyriçin
Gazetari Artan Hoxha në studion e Abc News ka dhënë detaje të forta...
Shpërthen një pikë karburanti në Tiranë, detajet e para rreth ngjarjes
Një pikë karburanti ka shpërthyer pak minuta më parë në kryeqytet...
Atentati/ Viktimën e rrëmbyen dhe e vranë
Deri më tani është mësuar se autorët kanë qëlluar me breshëri automatiku...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
Buxheti 2020/ Rritet nga 18 në 40, numri i certifikatave të unifikuara për eksport
Rritja e eksporteve bujqësore drejt tregjeve të Bashkimit Europian është...
Shtyllat kryesore të buxhetit 2020/ Rindërtimi, rritja ekonomike dhe investimet
Të ardhurat e parashikuara të mblidhen në buxhetin e vitit 2020 llogariten...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Johnson: Kritikët e Huawei-t të ofrojnë alternativa
Kryeministri britanik Boris Johnson u bëri thirrje kritikëve të Huawei-t...
FMN: Marrëveshja tregtare SHBA-Kinë do të pakësojë paqartësinë globale
Drejtorja menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva...
Putini fton Merkelin në Rusi për krizën e Iranit
Kancelarja gjermane do të shkojë në Rusi për të takuar Presidentin...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
Himni i Bashkimit, teksti nga Asdreni, Kënduar nga Banda e Lirisë, Korçë 1909
Himni i BashkimitTeksti nga AsdreniKënduar nga “Banda e Lirisë” Ardhi...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Shkencëtarët: Toksinat e dëmshme nga ajri ndikojnë në evolucionin e njeriut?
Nën titullin “Pse ndotja e ajrit është kaq e rrezikshme” New York...
Të gjitha përfitimet e vitaminës A
Njerëzit janë më të përqendruar te vitamina B, C, ose D, dhe përfitimet...
Kura 5 ditore me mjaltë dhe hudhra – efekte të forta në organizëm
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky...
A mund të prekemi nga kanceri në mushkëri nëse nuk pimë duhan?
Pirja e duhanit nuk është e dëmshme vetëm për duhanpirësit. Ndikon...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...
Konfirmohet data dhe vendi për përballjen në mes të Chisoras dhe Price
të konfirmuar edhe zyrtarisht përballja në mes të Derek Chisoras dhe...