Autori: X.Tafa
  Lexim: 6 Minuta
A+ A-

TAHIRI flet hapur: NUK M’U NDANË nga FYTI me sulme që nga dita e parë! Burrat dallohen nga armiqtë që kanë! JA GABIMI IM I MADH (E PLOTË)

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri në një deklaratë për shtyp, ka folur hapur për akuzat e ngitura ndaj tij dhe për dënimin me 3 vite shërbim prove.

Tahiri tha se që nga fillimi i tij në politikë, ka marrë sulme të shumta ndonëse ka punuar shumë për të luftuar krimin.

“Kush mendon që kanabis kishte vetëm në Lazarat, gabohet rëndë. Dhe jo se e them unë, por sepse e vërteta është aty, në dokumentat e policisë dhe prokurorisë.

Unë bëra vetëm gabimin e madh që e thash publikisht, e luftova publikisht në çdo cep të shqipërisë, duke e ditur sesa më shumë ta luftoja atë fenomen, aq më shumë do dilte në publik përmasa e vërtetë e fenomenit”, theksoi ish-ministri.

Pjesë nga fjala e Saimir TAHIRIT:

Pas dy vjet hetimesh nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, për akuza edhe më të rënda sesa vetë emri, karroca e prishur e dyshimeve mbi mua, ndaloi në stacionin e parë.

Dy vjet hetime brenda prokurorisë dhe gënjeshtra brenda dhe jashtë prokurorisë.

Për 2 vjet me radhë heshta përballë gjithë akuzave të gënjeshtërta. Për të respektuar drejtësinë e për të mos e çuar këtë gjyq nga dyert e drejtësisë tek tavolinat e mediave.

Sepse nuk duhet të ishte një gjyq popullor por një gjyq shembullor i drejtësisë.

E bëra këtë edhe duke ditur sakrificën e madhe të kujtdo që do të donte të më besonte mua, përballë vrullit të pamasë të shpifjeve dhe akuzave.

E të llogarisësh këtu sa gazetarë kanë shfrenuar fantazinë me shpifje e akuza për mua, sa analistë kanë nxjerrë konkluzione të gënjështërta për mua, heshtja ime bëhej çdo ditë më e rëndë.

Por heshta, në respekt të drejtësisë.

E kisha shumë kollaj të mbaja mandatin e deputetit, të rrija në parlament edhe gjatë kohës që hetohesha, e të shfrytëzoja politikën përballë këtyre akuzave. Fundja, siç kanë bërë të gjithë pa asnjë përjashtim përpara meje. Pa asnjë përjashtim.

Kanë vrarë njerëz, kanë vjedhur xhepat e shqiptarëve, dhe nuk janë hetuar e as gjykuar.

Unë bëra të kundërtën. Lash mandatin e deputetit, ndërpreva çdo aktivitet politik, i bindur se çdo drejtësi në sqetullën e politikës, vetëm drejtësi nuk do ishte kurrë.

Dhe vazhdoj besoj ende sot se është më mirë rreziku nga padrejtësia, sesa drejtësinë që ta bën politika, ku rradha e servilave dhe shushunjave vetëm shtohet e shtohet, të gjithë bashkë në kurriz të të njëjtit popull.

U përballa si qytetar i thjeshtë, me të gjithë, drejtësi dhe politikë. Ca që heshttin a thua se unë nuk kam jetuar kurrë, dhe mirë bëjnë fundja. Ca të tjerë që nuk mu ndanë nga fyti me sulme që nga dita e parë që i hyra kësaj punë e deri sot.

Dhe mirë kanë bërë. Burrat dallohen nga armiqtë që kanë.

Unë këtë rrugë zgjodha kur isha në opozitë, këtë rrugë kur isha ministër, e këtë rrugë kam zgjedhur tani.

Vetëm për të vërtetën time.

Që kur nisi ky proces, mbajta mbi kurriz akuza nga më të çuditshmet. Më akuzuan se isha pjesë e një grupi kriminal, se kisha bërë trafik droge, se kisha përfitime deri dhe në 5 milion euro në muaj e se harxhoja 20 milion euro në fushatë elektorale.

Prokuroria e antimafies italiane hetoi.  Gjykata italiane gjykoi. E thanë qartë; Saimir Tahiri nuk ka asnjë lidhje me këto akuza.

Karroca e prishur e po të njëjtave akuza ndaj meje, ndaloi në stacionin e parë.

Pas Gjykatës Italiane, edhe ajo Shqiptare vendosi se nuk kam asnjë lidhje me akuzat e trafikut të drogës, grupit kriminal e me çdo çmënduri tjetër të kësaj natyre.

Të gjitha gënjeshtra.

Se nuk kam pasur asnjë telefonatë, asnjë takim, asnjë kontakt, asnjë komunikim, me të gjithë personat që për 2 vjet u quajtën si bashkëpunëtorët e mi në trafik.

Se nuk kam pasur asnjë lidhje me asnjë aktivitet të paligjshëm, e me asgjë të ngjashme që është thënën këto 2 vjet.

Se policia, gjatë kohës që isha unë ministër, i ka kallzuar në Prokurori, dhe pikërisht te Prokuroria e Krimeve të Rënda, personat që më pas u shënuan nga Prokuroria si bashkëpunëtorët e mi.

Se madje ca nga policët që u akuzuan bashkë me mua, nuk kanë qënë në punë as si polic të thjeshtë në Vlorë në kohën kur prokuroria pretendonte se unë bashkë me këta kam ndihmuar për trafik droge.

Këto e shumë shumë gënjeshtra të tjera, ranë poshtë. Fiks siç bëri Prokuroria dhe Gjykata Italiane. Ashtu ndodhi edhe dje.

Ky sigurisht është lajm i mirë për mua. Gënjeshtrat morën një përgjigje. Një herë nga drejtësia italiane, tani edhe këtu.

Një përgjigje, edhe pse as të plotë e as përfundimtare.

Kjo për mua nuk është drejtësi e plotë. Përkundrazi.

Beteja për të vërtetën time ndaloi dje vetëm në stacionin e parë, dhe plot rrugë ka përpara.

Gënjeshtra ka përfunduar xhiron e botëës, kur e vërteta sapo ka veshur këpucët, thotë një shprehje. Ndaj mua do më duhet shumë punë përpara, për të bindur edhe ata që nuk e kanë kuptuar akoma se sa të pavërteta janë thënë deri më sot mbi kurrizin tim.

 

Gjykata tha se unë kam shpërdoruar detyrën. Vendimi nuk është zbardhur ende, ndaj nuk zgjatem dot shumë, por me aq sa u lexua në sallë, kishte të bënte me faktin që ca kushërinj të mi paskan përdorur emrin tim ndërkohë që unë kam qënë në detyrë, dhe se nuk kam luftuar sa duhet kultivimin e kanabisit.

I lutem zotit të mos jenë këto argumentet.

Ministri i Brendshëm i ka detyrat e qarta, të përcaktuara në ligj, të shkruara të zezë mbi të bardhë e jo me hamendje. Po pres vendimin për të parë se cilin ligj që kishte të bënte me detyrën time, kam shkelur.

Në kulturën time një vendim gjykate nuk komentohet. Vetëm ankimohet. Për më tepër që vendimi as është zbardhur, as është bërë publik. Ndaj me duhet të pres.

Por sigurisht do e ankimoj sapo të zbardhet e të më lindë e drejta ligjore për ta bërë këtë.

Drejtësinë e kam pritur 2 vjet, dhe ende nuk është bërë siç duhet. Do vazhdoj të pres, papushim, të luftoj pa u përkulur kurrë, deri në ditën e fundit.

Nuk kam shpërdoruar për asnjë sekond detyrën time. Përkundrazi, e kam bërë me pasion e përkushtim.

Shëndrova policinë e shtetit nga një isntitucion të degraduar, në insitucionin më të respektuar nga qytetarët. Dhe ata që e degraduan, sot më akuzojnë mua.

Luftuam krimi, me rekorde të pa menduara ndonjëherë. Ata që e zhytën vendin në krim, sot më akuzojnë mua.

E kthyem qarkullimin rrugor në model, për tu marrë shembull edhe nga vendet e rajonit. Ata që e kishin kthyer katrahurë, sot më akuzojnë mua.

Kush mendon që kanabis kishte vetëm në Lazarat, gabohet rëndë. Dhe jo se e them unë, por sepse e vërteta është aty, në dokumentat e policisë dhe prokurorisë.

Unë bëra vetëm gabimin e madh që e thash publikisht, e luftova publikisht në çdo cep të shqipërisë, duke e ditur sesa më shumë ta luftoja atë fenomen, aq më shumë do dilte në publik përmasa e vërtetë e fenomenit.

Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë shtetasit e vendeve të e tjera u përballën me një situatë të...
Ari i zi, për të cilin lùftërat civile, ushtarake apo ekonomike nuk reshtin, është burimi më i madh i të ardhurave kudo ku nxirret, është...
Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej...
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit ka humbur jeten ne rrethana ende te paqarta diten e sotme. Ai u transportua...
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë janë ende të paqarta rrethanat dhe shkaqet e ngjarjes. Në vendngjarje...
Policia e Dibrës ka vënë në pranga shtatë të rinj, të cilët kishin qëlluar me armë në ajër, si dhe kanë proceduar penalisht një...
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së enjtes “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave...
Kompanitë shqiptare duhet të përqafojnë revolucionin teknologjik. Hapja graduale e bizneseve ka reflektuar një përshtatje të re me situatën...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi vërtetoi se tashmë është implantuar me mikroçip RFID, domethënë,...
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon vendeve që luftojnë me shpërthimet e koronavirusit”, tha Inspektori...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja e tij e fundit për...
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte çrregullime mendore është “pa dyshim” vepër e tij. Pas disa...
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën e tij “Fidem” në Greqi. Ekspozita u hap për publikun në...
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë e kërcënimeve të shumta. Së fundi Organizata e Traktatit të Atlantikut...
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më të shkarkuara në botë, dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani ka vendosur...
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin 2019, nga 15,7 milionë në 2018, për shkak të perfomacës më të...
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë dezinfektues duarsh me vete kudo që shkojnë. Por është paralajmëruar...
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe Elemente Kimike. Nje nder keto mjaft i rendesishem per femijen eshte...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi vendosën të heqin dorë nga  nga detyrat mbretërore për të vazhduar...
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli” që sot e kësaj dite klikohen në Youtube. Në një intervistë...
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar, producent dhe muzikant, burri i parë i Anna Oxa, kreu vetvrasjevrau...
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht, zgjidhja e parë janë tretmanet në sallonet e kozmetikës, por...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada. Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar...
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë me gjashtë rrota, të aftë për të gjitha terrenet, por pa ia ndryshuar...
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një version të azhurnuar me makinë të pasme të Huracan. Premiera...
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes dy zjarresh për të ardhmen e tij, teksa kërkohet nga Interi dhe...
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet e Arturo Vidal. Vidal tash e sa kohë është lidhur me një...
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’ nuk ka arritur më shumë sesa një barazim pa gola, kundër...
Të mbyllur në shtëpi, por shqiptarët nuk hoqën dorë nga kafeja, importet shënojnë rekord historik në prill
Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë...
Shqipëria i vetmi vend në botë, që nxjerr naftë dhe del me humbje!
Ari i zi, për të cilin lùftërat civile, ushtarake apo ekonomike nuk...
Paga prej 40 mijë lekësh, vetëm 55% e punonjësve e kanë përfituar. Pse?
Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë...
Gramoz Sako
Probleme me pasurinë, merret vendimi për kreun e Gardës Gramoz Sako
Kreu i Gardës, Gramoz Sako është konfirmuar në detyrë, pavarësisht...
Vdés në rrethana të dyshimta 40-vjeçari
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit...
Gjendet i pajetë një person në Sarandë, míster rrethanat e ngjarjes
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë...
Pritet sot miratimi i ligjit për kriptovalutat në Kuvend, paralajmërohet rreziku i pastrimit të parave
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Lajmi që po trondit botën/ Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19!
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi...
Kina nuk do të kufizojë eksportin e furnizimeve mjekësore në vendet e tjera
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon...
Pronari shqiptar i një furre buke në Romë bën gjestin human, prek zemrat e italianëve
Një media italiane Trieste Salario i ka kushtuar artikull një shqiptari...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Kujdes nga dezinfektuesi që mbani në makinë, mund t’ju shkaktojë dème serioze
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë...
FEMRA FABRIKE E IMORTALITETIT
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Një minutë zemërimi mund të bëjë gjashtë orë dëme për trupin
Sistemi ynë imunitar do gjashtë orë për të rimarrë veten, nëse ekmi...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Cavani ua bën të qartë klubeve që e kërkojnë, do 10 milionë euro në sezon
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...