11-vjeçari udhëheq bandën, autoritetet britanike: Përgjegjës për 80 krime të ndryshme  

Kemi parë bosë krimesh të vihen pas hekurave të burgut sepse drejtonin organizata të mëdha kriminale. Megjithatë këta shembuj duket se po ndiqen edhe nga të vegjlit.

Një 11-vjeçar është bërë drejtuesi i bandës së tij për disa krime në Blackpool të Britanisë së Madhe. Kjo është thënë në parlament nga Scott Benton, i cili ka ngritur shqetësimin rreth “bandave të adoleshentëve” që kryejnë me qindra grabitje në zona të ndryshme.

“Banorët në Talbot dhe Brunswick janë përfshirë nga sjellje anti-sociale javët e fundit me qindra krime të ndryshme që kryhen nga banda e adoleshentëve. Drejtues është një 11-vjeçar i cili ka qenë përgjegjës për të paktën 80 krime të ndryshme, duke përfshirë edhe sulmimin e një efektive policie femër”, tha Benton.

Kjo deklaratë e tij ka krijuar debat në Britaninë e Madhe./tvklan.al

Lexo me shume