United dhe Liverpool në garë për yllin e Portos

Manchester United dhe Liverpool raportohet se janë të interesuar për nënshkrimin e anësorit të Porto-s, Wenderson Galeno gjatë afatit kalimtar të verës.

26-vjeçari ka shijuar një sezon produktiv për gjigantët portugez në Primeira Liga, duke shënuar pesë gola dhe duke dhënë pesë asistime në 22 paraqitje.

Gjatë fitores 5-0 të Porto-s ndaj rivalëve të Benfica-s më 3 mars, Galeno shënoi një dygolësh dhe siguroi një asist.

Djemtë e Sergio Conceicao aktualisht janë duke zënë pozitën e tretë në renditjen e Primeira Liga, megjithatë suksesi i theksuar i fundjavës së kaluar ka ulur diferencën në vendin e dytë në vetëm gjashtë pikë.

Sipas “Fichajes”, Manchester United dhe Liverpool janë të prirur për të siguruar shërbimet e Galeno-s përpara sezonit 2024-25.

Raporti pretendon se të dy “Djajtë e Kuq” dhe të kuqtë panë se si braziliani dha tre gola në fitoren e bukur ndaj Benfica-s herën e fundit.

Këto dy klube të Premier League-s nuk janë të vetmet në ndjekjen e tyre për anësorin, megjithatë, pasi thuhet se Newcastle United ka shfaqur një interes serioz për lojtarin.

Besohet se “Magpies” e Eddie Howe kanë monitoruar përparimin e Galeno-s gjatë fushatës 2023-24, me qëllim që ta joshin atë në “St James’ Park” gjatë verës.

Sidoqoftë, asnjë kërkues i mundshëm nuk do të jetë në gjendje të sigurojë nënshkrimin e 26-vjeçarit me çmim të ulët, me mesfushorin që ka një klauzolë lirimi prej 60 milionë eurosh në marrëveshjen e tij aktuale në “Estadio Do Dragao”.

Porto ka shmangur interesin për Galeno-n gjatë viteve të fundit, duke refuzuar një ofertë prej 30 milionë eurosh për brazilianin në të kaluarën.

Ashtu si “Djajtë e Kuq”, Liverpool-i dhe Newcastle, kuptohet se një sërë klubesh të tjera elitare evropiane po marrin parasysh paraqitjet e ish-lojtarit të Portimonense.

Që nga kthimi nga Braga te Porto në janar 2022, Galeno ka shënuar një total mbresëlënës prej 28 golash në 105 paraqitje në të gjitha garat.