2024 May
18261 rezultate u gjendën
Takimi i dytë me diasporën: Pas suksesit në Athinë, Rama do të pritet nesër nga shqiptarët e Italisë në Milano_6651d478f373d.png

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë nesër takimin e dytë me diasporën. Kësaj here, Rama do të vizitojë shqiptarët e Italisë, teksa në orën 11:00 do të mbahet takimi në Milano, në pallatin e sportit ‘Busto Arsizio’. Të dielën e 12 majit , Rama mbajti takimin e parë me diasporën,...
Italia nuk gjen qetësi, tërmeti i fortë godet sërish vendin, ku ishte epiqendra_6651d1cbf27c6.jpeg

Në orën 05:29, një tërmet me magnitudë 3.8 është regjistruar në veri të detit Jon, në juglindje të bregdetit jugor të Pulias. Kjo është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV), sipas të cilit tërmeti ka pasur një hipoqendër dhjetë kilometra...
Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n_6651d1a5dbc00.jpeg

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e gjerë. Zbuloni këtë vend të mbushur me xhevahire natyrore dhe arkitekturore, sipas një artikulli të botuar në të përditshmen franceze “Grazia”. Në Shqipëri,...
Alban Skënderaj i ftuar në podcastin e Ramës, flet për udhëtimin në 97’ drejt Italisë_6651d1a223e89.jpeg

Këtë të shtunë këngëtari i njohur Alban Skënderaj ishte i ftuari i kryeministrit Edi Rama në podcasting “Flasim” ku tregoi dhe rrugëtimin e tij drejt Italisë me anije. Ishte marsi i vitit 1997. Albani ishte 15 vjeç. “Do iki vetëm për të parë e të kthehem” kështu i tha të ëmës...
Jorida Tabaku: Lufta kundër korrupsionit prioriteti për Shqipërinë dhe opozitës_6651d19cd7203.jpeg

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku komentoi bojkotin e PS në KKIE mbi projektrezolutën e propozuar nga mazhoranca në luftën kundër korrupsionit. Ajo ka argumentuar se mazhoranca nuk ka ndonjë atribut më shumë se sa PD për të drejtuar luftën kundër korrupsionit duke parë situatën aktuale...
UEFA “prenoton” stadiumet e finaleve europiane për vitet 2026 & 2027: ja ku do të luhen 6 finalet_6651d18e88c3a.jpeg

Përpara finales së Europa League, që do të zhvillohet në Dublin, Komiteti Ekzekutiv i UEFA ka përfituar nga rasti për tu mbledhur pikërisht aty për të diskutuar çështje të ndryshme në lidhje me futbollin europian. Më kryesorja natyrisht ishte zgjedhja e vendeve që do të presin finalet...
Asfaltohet rruga “Gjergj Elez Alia” në Astir. Veliaj: Çdo lagje është prioritet_6651d18dccfd0.png

Ekipi i mirëmbajtjes së rrugëve në bashkinë e Tiranës ka ndërhyrë këto ditë për rehabilitimin e shtresave asfaltike në disa segmente të rëndësishme rrugore. Kryebashkiaku Veliaj ka publikuar fotot nga puna për asfaltimin e rrugës “Gjergj Elez Alia”, në Astir. “Nga rruga “Gjergj...
Konfirmimi i gjyqtarit Gentian Hamiti ankimohet në Kolegj_6651d178a29f6.jpeg

Komisioneri Publik, Florian Ballhysa ankimoi të premten më 24 maj vendimarrjen e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, KPK për konfirmimin në detyrë të gjyqtarit të Gjykatës Administrative të Tiranës, Gentian Hamiti. Megjithëse Komisioni ngriti dyshime për një investim të kryer mbi truallin...
“Nuk isha gati për lamtumirën”: letra e Zhang për Inter e pastaj mesazhi për Oaktree_6651d1387b4cc.jpeg

“Lamtumirat nuk janë kurrë të lehta, sidomos kur duhet t’i thuash lamtumirë dikujt që dashuron. Në fillim të presidencës sime premtova se do ta ktheja Inter në krye, aty ku ka qenë gjithmonë. Ylli i dytë legjendar është dëshmia e suksesit tonë. Pas investimeve të rëndësishme, Inter...
Vuçiç insiston për Asociacionin Politikania Radosavljeviç: Ja si e vlerësojnë serbët në veri_6651d04d9c024.jpeg

E pyetur se përse presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç këmbëngul për Asociacionin dhe si ndihen serbët e Kosovës lidhur me këtë çështje, Radosavljeviç tha se ka ende shumë mister me mënyrën se si do të aplikohet asociacioni. “Fakti është se gjatë 10 viteve ka pasur shumë zhurmë...
A flasin bandat për politikë në përgjime?_6651cf3a9ad01.jpeg

Nga Lutfi Dervishi Në dosjen Metamorfoza 2 ku shfaqen figura të njohura të botës se krimit dhe politikës flitet për marrje peng, nxjerrje në pritë, vrasje dhe biznes. Po çfarë  mungon në 240 faqet e akuzës? Mungojnë dialogjet per zgjedhjet dhe komunikimet me politikanët. Nëse themi se...
Sula: Qeveria vendosi të mos u njohë mësuesve më shumë se 20 vite punë_6651cf319f721.jpeg

Selia blu dënoi sot me forcë, “agresionin” siç e cilësoi, që Ministria e Arsimit dhe Sportit ka ndërmarrë ndaj profesionit të mësuesit. Lili Sula, shefe e departamentit të Arsimit në këtë parti, doli me një deklaratë pas udhëzimit më të fundit nga qeveria lidhur me profesionin e...
Një rrugë në Tiranë merr emrin e Dritan Mezinit, Veliaj: I përkiste një skuadre ku njerëzit flisnin mirë për njëri-tjetrin_6651cf1a3b39e.jpeg

Një rrugë në Tiranë, në hyrjen veriore të Liqenit Artificial, do të mbajë emrin e sipërmarrësit Dritan Mezini, i cili u nda nga jeta pak kohe me pare. Gjatë fjalës së tij, Veliaj tha se Mezini i përkiste një skuadre ku njerëzit flisnin mirë për njëri-tjetrin. “Më vjen mirë që...
Një tjetër kishë në Stamboll kthehet në xhami_6651cd7b2916e.png

Turqia ka hapur kishën e lashtë Chora, një nga ndërtesat më të famshme bizantine të Stambollit, për adhuruesit myslimanë pasi u përdor si muze për më shumë se 70 vite. Kjo nuk është hera e parë që një ndërtesë e cila më herët ka shërbyer si kishë shndërrohet në një xhami. Agjencia...
“Heidi bënte si ato dhitë në mal”, moderatori flet “pa dorashka” për banoren e BBV_6651ccec29f83.png

Moderatori i njohur Arjon Muça ishte i ftuar në spektaklin e “Cherry on Top”, ku ka komentuar personazhet e Big Brother Vip 3 dhe sjelljet e tyre. E teksa janë krijuar diskutime dhe debate lidhur me finalistët dhe se cili prej tyre meriton të shpallet fitues i këtij edicioni, Arjoni dha opinioin...
Dyshohet se kthyen shtëpinë në bazë përpunimi droge, arrestohen babë e bir_6651ccb2eb2ed.jpeg

Babë e bir janë arrestuar në Lushnje pasi akuzohen se e kishin kthyer shtëpinë në një bazë për përpunimin dhe përgatitjen e dozave të drogave të forta të cilat më pas shiteshin në afërsi të shkollave, në lokale dhe ambiente të ndryshme. Në një njoftim për mediat, policia bën me...
Bashkive iu rritën kostot me 9.9 miliardë lekë, shpenzuan më shumë për paga e sigurime shoqërore_6651ccae99caa.jpeg

Të dhënat e raportit të qeverisjes vendore kanë dalë në konkluzionet, se vitin që lamë pas bashkive iu rritën shpenzimet për shkak të politikave të reja të pagave të administratës. Referuar raportit theksohet se në kahun e shpenzimeve të kryera nëpërmjet burimeve të veta, 61 Bashkitë...
Plagosi bashkëshorten me thikë, lihet në burg 52-vjeçari: Nuk doja ta qëlloja, por u nxeha_6651ccaa215e5.jpeg

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë arrest me burg për 52-vjeçarin Jakup Shahu, i dyshuar për veprën penale vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare e mbetur në tentativë në dëm të bashkëshortes E. Shahu. Gjatë zhvillimit të seancës ai ka shprehur pendesë për aktin...
Furgoni me kokainë në portin e Durrësit, sekuestrohet shumë e lartë parash! Çfarë gjeti tjetër policia_6651cc266905a.jpeg

Policia ka njoftuar se përpos pakove me kokainë të gjetura të fshehura në një furgon në portin e Durrësit, janë gjetur edhe gjëra të tjera. 7 pakot kishin 7 kilogramë e 300 gramë kokainë, tashmë të sekuestruara. Gjithashtu u sekuestruan 4 celularë, fugoni, 3950 euro, 21 700 lekë, 150...
Heroinë, kokainë dhe para nga veprimtaria kriminale/ Babë e bir bien në pranga në Lushnjë gjatë megaoperacionit “Tempulli”_6651cc145d273.jpeg

Babë e bir kanë rënë në prangat e policisë së Lushnjës gjatë megaoperacionit “Tempulli”. Ata siguronin droga të forta, kokainë dhe heroinë, i përpunonin dhe i ndanin në doza në banesë, me qëllim shitjen në afërsi të shkollave, në lokale dhe ambiente të ndryshme, vihen pranga...