2024 May 14 (Page 2)
677 rezultate u gjendën
Njihet si fruti mrekullibërës, këto janë sëmundjet që kuron_6643e41f84fc0.png

Aronia siberiane (Aronia melanocarpa), e njohur edhe si boronica siberiane. Duke shtrydhur këto manaferra, përftohet lëng aronia, një lëng natyral tepër i shëndetshëm dhe efektiv. Aronia, sipas shumë ekspertëve, është fruti më i shëndetshëm në botë dhe vjen nga Amerika e Veriut. Sot...
TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale_6643e41abd782.png

Linja midis përmbajtjes reale dhe përmbajtjes së gjeneruar nga Inteligjenca Artificiale (AI) në mediat sociale është e paqartë, kështu që platformat po kërkojnë mënyra për të ndarë qartë dy segmentet. Në përpjekjen e fundit të tillë, TikTok automatikisht do të tregojë përmbajtjen...
Miqësoret e qershorit / Dalin në shitje biletat për Shqipëri-Lihtenshtejn & Shqipëri- Azerbajxhan_6643e333876a4.jpeg

Njoftimi i FShF-së: Para finaleve të kampionatit Europian “Gjermani 2024”, Kombëtarja shqiptare do të luajë dy ndeshje miqësore ndaj Lihtenshtejnit (3 qershor në orën 20:00) dhe Azerbajxhanit (7 qershor në orën 19:00), në “Haladás Sportkomplexum”, Hungari. Federata Shqiptare e Futbollit...
Gazeta austriake: Shfaqja nacionaliste e Edi Ramës në Athinë_6643dd0f4b3ae.jpeg

Një takim i kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Athinë bëri bujë në Greqi. Të dielën ai mbajti një fjalim para mijëra përfaqësuesve të minoritetit shqiptar në vendin helen si pjesë e një shfaqjeje nacionaliste me himnin shtetëror dhe flamujt në sallën olimpike të “Galatasi”. Shfaqja...
PAMJE TE RENDA/ Sulmohet furgoni i burgut në Francë, vriten dy policë_6643dd0abf463.webp

I arratisuri Mohamed Amra Dy oficerë të një burgu francez u vranë në një pritë ndaj një furgoni të transportit të të dënuarve pranë qytetit të Rouen në Normandi. I burgosuri Mohamed Amra, i njohur me nofkën “Miza” po çohej nga gjykata në një burg kur një makinë përplasi furgonin...
Elmar Brok takon Berishën, ish-eurodeputeti thotë se lideri i opozitës duhet lejuar të shkojë në Parlament_6643db3a5e944.jpeg

Elmar Brok i cili deri në vitin 2019 ka qenë deputet i parlamentit europian si pjesë e partisë kristian demokrate gjermane takoi sot liderin e opozitës Sali Berisha. Ish europarlamentari Brok zgjodhi të mbeshtesë Sali Berishën duke përcjellë një mesazh nga dritarja e banesës së ish-kryeministrit...
Gjeorgjia miratoi “ligjin e Rusisë”, SHBA e paralajmëron: Mos u bëj kundërshtare e Perëndimit_6643d99b20e8f.jpeg

Amerika ka paralajmëruar Gjeorgjinë që të mos bëhet kundërshtare e Perëndimit duke rënë në një linjë me Moskën, ndërsa parlamenti i saj u sfidua me protesta masive për shkak të ligjit kontrovers të njohur si “ligji i Rusisë”. Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Jim O’Brien,...
Nuk ka “ndihmë” nga Totenhemi për Arsenalin, Mançester Siti triumfon në Londër dhe merr kreun para javës së fundit të kampionatit_6643d9587c530.jpeg

Mançester Siti do të shkojë në javën e fundit të kampionatit si kryesues i Premier Ligës dhe favorit absolut për të fituar përsëri titullin kampion pasi e luan ndeshjen ndaj Uest Hemit në fushën e tij. Skuadra e Pep Guardiolës ka kaluar sot pengesën më të vështirë që i mbetej, Totenhemin...
Portieri kundërshtar provokoi tifozët e Bazelit, Xhaka vërshon me vrap drejt tunelit_6643d953dbf10.jpeg

Pas fishkëllimës së fundit të pjesës së parë në duelin me Bazelit dhe Lozanos, mesfushori kosovar Taulant Xhaka e ka ndjekur me shpejtësi portierin kundërshtar Jeremy Vachoux, i cili gjatë hyrjes për në tunelin e stadiumit St. Jakob-Park, provokoi tifozët e Baselit duke duartrokitur, veprim...
Kreu i Shoqatës së të Përndjekurve në Lushnjë mashtron ish të përndjekurin e verbër, u merr 6 milionë lekë nga dëmshpërblimi_6643d8d09beaa.webp

Fatmir Toska, ankohet në emisionin Fiks Fare se është mashtruar nga kreu i Shoqatës së të Përndjekurve në Lushnjë, z.Pëllumb Gega, ku i mori 600 mijë lekë nga paratë e dëmshpërblimit. Toska tregon se në vitin 2019 përfitoi një shumë prej 650 mijë lekë të dëmshpërblim si familje...
“Ne sot vdesim për një parkim”, mbytja e Alma Arrazit me tre fëmijët e saj, aktorja Ema Andrea: Të reflektojmë që ngjarje të tilla të mos përsëriten_6643d8cc26df5.jpeg

Aktorja e njohur Ema Andra ka folur për rastin tragjik në Shkodër, ku Alma Arrazi bashkë me tre fëmijët e saj i dha fund jetës duke u mbytur në lumin Buna. Ngjarja ende nuk është zbardhur, por Andrea u shpreh se duhet të reflektojmë që ngjarje të tilla të mos ndodhin. “Ne sot vdesim...
Fationi ”shpërthen” kundër Gracianos pas ofendimeve ndaj Heidit_6643d7c4876a6.webp

Në ditët e fundit Heidi dhe Graciano janë përfshirë në debate të forta, ku nga ky i fundit nuk kanë munguar edhe ofendimet. Graciano kërkoi ndjesë për fjalët e rënda që përdori. Megjithatë, ai vijoi akuzat, duke thënë se Heidi e ka provokuar duke i shkelur syrin, teksa ka qenë duke...
Mbytja e Alma Arazit dhe tre fëmijëve, aktorja Andrea: Ne sot vdesim për një…_6643d7bfa7af9.jpeg

Vdekja tragjike e Alma Arazit dhe tre fëmijëve të saj në lumin Buna nuk është zbardhur ende plotësisht. Duke folur për këtë çështje, aktorja e njohur Ema Andrea tha në “Open” në News 24, u shpreh se pista kryesore është ajo e vetëvrasjes. “Shoqëria jonë nuk është gati por duhet...
Kafshuan turisten disa ditë më parë, raportohet për disa qen të ngordhur në Vlorë, dyshohet se janë hedhur produkte të helmuara në qytet_6643d76b67b08.jpeg

Ditën e sotme është raportuar se janë hëlmuar disa qen në qytetin e Vlorës. Kjo ngjarje është regjistruar pak ditë pasi një turiste u kafshua nga endacakët. Incidenti me turisten ndodhi mëngjesin e së dielës në Lungomare në Vlorë.Dyshohet se në shumë zona të qytetit janë hedhur...
Blinken flet për Ukrainën: Do të mbështesim Kievin derisa të garantohet siguria_6643d69cbd7a2.jpeg

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin Ukrainën derisa siguria e saj  të “garantohet”, u zotua të martën (14/5) Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken gjatë një vizite në Kiev, ndërsa Ukraina përballet me një sulm të ri rus në verilindje të saj. Në një fjalim në...
Lufta në Gaza, OKB: Rreth 450,000 qytetarë janë shpërngulur nga shtëpitë e tyre në Rafah_6643d696ed87f.png

Pothuajse 450,000 palestinezë janë larguar nga Rafah gjatë javës së kaluar, thotë OKB-ja. “Njerëzit përballen me lodhje të vazhdueshme, uri dhe frikë,” paralajmëroi agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë. Ushtria izraelite thotë se po vazhdon “operacionet kundër objektivave...
Historiani britanik kritikon BE-në për ngërçin Prishtinë-Beograd_6643d69233186.jpeg

Historiani i njohur britanik, Sir Noel Malcolm kritikoi përfaqësuesit e Bashkimit Evropian për trysninë ndaj Kosovës dhe, siç u shpreh ai, lëshimet e vazhdueshme ndaj Serbisë në procesin e normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve. “Përgjegjësia kryesore bie mbi Beogradin, që mendoj...
Miqësoret e qershorit / Dalin në shitje biletat për Shqipëri-Lihtenshtejn & Shqipëri- Azerbajxhan_6643d52311786.jpeg

Njoftimi i FShF-së: Para finaleve të kampionatit Europian “Gjermani 2024”, Kombëtarja shqiptare do të luajë dy ndeshje miqësore ndaj Lihtenshtejnit (3 qershor në orën 20:00) dhe Azerbajxhanit (7 qershor në orën 19:00), në “Haladás Sportkomplexum”, Hungari. Federata Shqiptare e Futbollit...
“Mblodhi 5 mijë veta në Athinë”, motra e Mitsotakis “kërcënon” Ramën: Ne kemi ndikim më shumë tek emigrantët shqiptarë se ai dhe mund ta shfrytëzojmë…_6643d486045fc.png

Dora Bakoyanis, politikania e njohur greke dhe motra e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis ka komentuar takimin e mbajtur nga Edi Rama të dielën me emigrantët shqiptarë në Greqi. Në një intervistë për median e njohur atje SKAI, ajo u shpreh se Rama mblodhi 5 mijë veta në Greqi, por kjo nuk i...
Sir Noel Malcolm: BE gabon me masat ndaj Kosovës dhe lëshimet ndaj Serbisë_6643cf0576ace.jpeg

Historiani i njohur britanik, Sir Noel Malcolm kritikoi përfaqësuesit e Bashkimit Evropian për trysninë ndaj Kosovës dhe, siç u shpreh ai, lëshimet e vazhdueshme ndaj Serbisë në procesin e normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve. “Përgjegjësia kryesore bie mbi Beogradin, që mendoj...