6 përfitime që mund t’i ndodhin trupit tuaj nëse bëni seks në mëngjes

Ne zbulojmë gjashtë përfitime që ekspertët e shëndetit seksual thonë se mund t’i ndodhin trupit tuaj nëse bëni seks në mëngjes.

1.Eksitimi mund të vijë më natyrshëm, sepse disa nivele të hormoneve seksuale janë më të larta

Sipas gjinekologut dhe ekspertit të shëndetit seksual, Dr. Christy Cobb, “hormoni i lumturisë” dopamina mund të ndikojë shumë në seksin e mëngjesit. “Me cikle normale të gjumit, dopamina është më e larta në mëngjes, gjë që mund të lehtësojë zgjimin”, thotë Dr. Kob. Seksologia Rebecca Alvarez Storey, është dakord, duke shtuar se hormonet e tjera seksuale gjithashtu luajnë një rol në seksin e mëngjesit. “Vagina përjeton një rritje të fluksit të gjakut gjatë ciklit REM, ndërsa penisi prodhon testosteron, i cili mund të rezultojë në eksitim dhe ereksion”, tha ajo.

2.Ju merrni të gjitha kimikatet e ndjeshme për të filluar ditën tuaj dhe për t’u lidhur me partnerin tuaj

“Eksitimi seksual çliron norepinefrinën, e cila bën që zemrat tona të pompojnë gjakun që derdhet në organet gjenitale për ënjtje dhe ereksion”, thotë Dr. Kob. “Eksitimi dhe kulmi në veçanti, lidhen me lirimin e oksitocinës.” Oksitocina, e quajtur shpesh “hormoni i përqafimit”, mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit të hormonit të stresit, shton ai.

Sidomos në seksin e mëngjesit në partneritet, çlirimi i oksitocinës gjithashtu mund t’ju bashkojë ju dhe partnerin tuaj, duke ju përgatitur të dyve për një ditë të mrekullueshme. “Lidhja dhe lidhja janë dy funksione të tjera të rëndësishme të oksitocinës, kështu që një nxitje turbo në mëngjes mund të ndihmojë në promovimin e ndjenjave të lidhjes më të madhe midis partnerëve,” shton Dr. Kob.

3.Keni tendencë të jeni më të pranishëm gjatë seksit

Nëse jeni prind, përgatitni një prezantim të madh në punë ose ndiheni në faj që hapësira juaj nuk është aq e pastër sa do të dëshironit, kur të bëni seks më vonë në mbrëmje, ka të ngjarë të keni ngjarjet e ditës kalon nëpër kokën tuaj. Prandaj dr. Cobb thotë se seksi në mëngjes, para se të ndiheni sikur duhet të filloni detyrat e ditës, mund të jetë i shkëlqyeshëm për të siguruar praninë seksuale. “Një nga strategjitë më të mira për të shmangur ngacmimet seksuale është praktikimi i ndërgjegjes”, thotë Dr. kalli. “Kjo shpesh mund të arrihet më mirë në mëngjes, përpara se presioni i listës së detyrave të lëvizë në trurin tonë.”

4.Ju e nisni ditën plot energji

Një rutinë e mëngjesit mund t’ju vendosë shumë për ditën dhe madje mund të çojë në një gjumë më të mirë të natës. Për shkak se trupi ka tendencë të funksionojë sipas rutinave që ne krijojmë, “ju mund të ndiheni më të motivuar për t’u zgjuar dhe për t’u energjizuar nëse seksi është i integruar në rutinën tuaj të mëngjesit,” thotë Storey. “Seksi mund të veprojë si një sistem shpërblimi për një pushim të mirë të natës dhe të ndihmojë në përshpejtimin e ditës tuaj”.

5.Lëviz

“Ashtu si stërvitja, kjo është një mënyrë e shkëlqyer që trupi juaj të fillojë ditën”. Ashtu si stërvitja, seksi djeg kalori”, thotë Dr. Kob.

6.Mund të bëjë që rutina juaj e seksit të ndihet e freskët

Për njerëzit që zakonisht e mendojnë seksin si një aktivitet nate, përfshirja në të në mëngjes mund të çojë në më shumë eksitim kur lind dielli. “Ndriçimi është i ndryshëm, temperatura mund të jetë më e nxehtë ose më e ftohtë, stomaku nuk është plot dhe ne jemi të pushuar”, thotë Dr. Kob. “Truri ynë dëshiron risi, kështu që çdo gjë që e bën një takim seksual unik do të rrisë gjithashtu sasinë e dopaminës së çliruar dhe do të çojë në një përvojë më të dobishme.”

Megjithatë, në fund të fundit, megjithëse ka sigurisht përfitime të mundshme nga seksi në mëngjes, asnjë nuk duhet të shërbejë si nxitje për ta detyruar veten të bëni seks në mëngjes nëse nuk dëshironi. “Seksi në mëngjes nuk është mënyra e vetme për të çliruar endorfinë apo oksitocinë”, thotë Dr. Roskin. “Për sa kohë që praktikoni seks të sigurt dhe konsensual që ju bën të lumtur dhe të shëndetshëm, kjo është gjithçka që ka rëndësi”./abcnews.al

Lexo me shume