A ju dhemb stomaku pasi keni ngrënë? Këto janë 3 arsyet kryesore

Ndonjëherë kur hamë mund të përjetojmë dhimbje të forta në stomak, veçanërisht nëse kemi konsumuar një sasi të madhe ushqimi. Shumica prej nesh besojnë se shkaku kryesor është një ushqim i caktuar që kemi ngrënë ose një alergji ushqimore që mund të mos e dimë se e kemi.

Një nga arsyet më të zakonshme të dhimbjes së stomakut pas ngrënies është dispepsi. Dispepsia shkakton dhimbje barku, fryrje dhe ndjenjën e ngopjes. Megjithatë, ka edhe 3 arsye të tjera pse mund të keni dhimbje pas ngrënies.

Ju vuani nga sëmundja e refluksit gastroezofageal

GERD ndodh kur acidi i stomakut irriton mukozën e ezofagut tuaj, duke krijuar urth dhe dhimbje stomaku. Nëse hani sasi të tepërt ose ushqime pikante, ka të ngjarë të vuani nga refluksi.

Ju keni sindromën e zorrës së irrituar

Është një çrregullim i zorrëve që mund të shkaktojë dhimbje stomaku, gazra, diarre dhe kapsllëk. Mund të shfaqet në disa mënyra, por një nga simptomat është se mund të shkaktojë dhimbje stomaku pas ngrënies.

Ju keni sëmundje celiake

Sëmundja celiac është një reagim ndaj ngrënies së glutenit që mund të prekë të sëmurët në mënyra të ndryshme. Mundohuni të kontrolloni nëse keni intolerancë ndaj glutenit dhe përpiquni ta shmangni atë për të shmangur dhimbjen. Me intolerancën ndaj glutenit, dikush mund të ketë thjesht një reagim fizik si diarre ose gaz pasi ka ngrënë gluten. /abcnews.al

Lexo me shume