A po përgatitet Rusia për të lëshuar bombën bërthamore dhe pse akuzon Ukrainën për përdorimin e “bombës së pistë”

Rusia po akuzon Ukrainën se planifikon të përdorë një të ashtuquajtur bombë të pistë, një pretendim i hedhur poshtë nga Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë si një operacion i rremë që Moska mund ta përdorë si pretekst për të përshkallëzuar luftën e Kremlinit kundër fqinjit të saj.

Një bombë e pistë është një armë që kombinon eksplozivët konvencionalë si dinamit dhe materiale radioaktive si uraniumi. Shpesh përmendet si një armë për terroristët, jo për vendet, pasi është krijuar për të përhapur frikë dhe panik më shumë sesa për të eliminuar ndonjë objektiv ushtarak.

Zyrtarët ukrainas i kanë mohuar vazhdimisht akuzat e Moskës dhe ministri i Jashtëm Dmitri Kuleba ka ftuar inspektorët e OKB-së të vizitojnë Ukrainën për të treguar se “nuk kanë asgjë për të fshehur”.

Çfarë pretendon Rusia?

Pa dhënë asnjë provë, Moska pretendon se ka institucione shkencore në Ukrainë që strehojnë teknologjinë e nevojshme për të krijuar një bombë të pistë dhe akuzon Kievin se planifikon ta përdorë atë.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një konferencë më 24 tetor se ka informacione që tregojnë se Kievi po planifikon një provokim në lidhje me shpërthimin e një bombe të pistë.

“Qëllimi i këtij provokimi është të akuzojë Rusinë për përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë në teatrin e operacioneve të Ukrainës dhe në këtë mënyrë të nisë një fushatë të fuqishme anti-ruse në botë që synon të minojë besimin në Moskë”, tha Igor Kirillov, shefi i Rrezatimit të Rusisë. , Forcat e Mbrojtjes Kimike dhe Biologjike.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu e bëri këtë pretendim në një telefonatë me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA, Lloyd Austin më 23 tetor, sipas një zyrtari amerikan të njohur me bisedën.

Shoigu bëri gjithashtu komente të ngjashme me homologët e tij francezë dhe britanikë.

Pas një takimi me dyer të mbyllura të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 25 tetor, zëvendësambasadori i Rusisë në OKB u tha gazetarëve se ai i tha Këshillit se kombi i tij beson se ka dy objekte në Ukrainë që mund të punojnë në ndërtimin e një bombe të pistë.

Si është përgjigjur bota?

Akuzat e Rusisë janë hedhur poshtë fuqishëm nga Ukraina, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Bashkimi Evropian dhe NATO, të cilat nga ana e tyre kanë akuzuar Moskën se po përpiqet të nisë operacionin e saj të rremë.

“Të gjithë e kuptojnë gjithçka mirë, e kuptojnë se kush është burimi i gjithçkaje të pistë që mund të imagjinohet në këtë luftë”, tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës më 23 tetor.

Shtëpia e Bardhë tha më 24 tetor se po “monitoron sa më mirë që mundemi” çdo përgatitje të mundshme për përdorimin e një bombe të pistë në Ukrainë, por nuk sheh asgjë që të tregojë përdorimin e afërt të një arme të tillë.

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së tha më 24 tetor se do të dërgojë inspektorë për të vizituar dy lokacione bërthamore në Ukrainë pasi të ketë marrë një kërkesë për ta bërë këtë nga autoritetet në Kiev.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) tha se ishte “në dijeni të deklaratave të bëra nga Federata Ruse të dielën rreth aktiviteteve të supozuara në dy lokacione bërthamore në Ukrainë”, sipas një njoftimi për shtyp në faqen e internetit të agjencisë.

Në një postim në Tëitter më 24 tetor, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha: “Ndryshe nga Rusia, Ukraina ka qenë gjithmonë dhe mbetet transparente. Nuk kemi asgjë për të fshehur.”

A është një bombë e pistë një armë bërthamore?

Shpërthimi nga një bombë e pistë gjenerohet nga eksplozivët konvencionalë. Shpërthimi nga një armë bërthamore gjenerohet nga një reaksion bërthamor, siç janë bombat atomike që SHBA hodhi mbi Japoninë në Luftën e Dytë Botërore.

“Një bombë bërthamore krijon një shpërthim që është mijëra deri në miliona herë më i fuqishëm se çdo eksploziv konvencional që mund të përdoret në një bombë të pistë”, sipas një fletë të dhënash nga Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare (DHS).

Shpërthimi nga një armë bërthamore mund të rrafshojë qytete të tëra. Për shembull, bomba atomike e hedhur në Nagasaki në vitin 1945 shkatërroi 2.6 milje katrorë (6.2 kilometra katrorë) të qytetit, sipas ICAN, Fushata Ndërkombëtare për Shfuqizimin e Armëve Bërthamore. Eksplozivët konvencionalë në një bombë të pistë mund të rrafshojnë ose dëmtojnë vetëm disa ndërtesa.

Ndërkohë, reja e kërpudhave nga një shpërthim bërthamor mund të mbulojë dhjetëra deri në qindra milje katrore, duke përhapur grimca të imëta të materialit bërthamor – rrjedhje radioaktive – mbi atë zonë, thotë DHS.

Shumica e materialit radioaktiv nga një bombë e pistë do të shpërndahej në disa blloqe të qytetit ose disa milje katrore, sipas DHS.

A është përdorur ndonjëherë një bombë e pistë?

Në vitin 1995, rebelët çeçenë tentuan por nuk arritën të shpërthejnë në një park të Moskës, sipas Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Ka pasur raporte se organizata terroriste si Al Kaeda ose ISIS kanë ndërtuar ose tentuar të ndërtojnë një bombë të pistë, por asnjëra nuk është shpërthyer ndonjëherë.

A është materiali bërthamor në një bombë të pistë vdekjeprurëse?

DHS thotë se nuk ka gjasa që një bombë e ndotur të mund të japë doza të larta rrezatimi “për të shkaktuar efekte të menjëhershme shëndetësore ose vdekje në një numër të madh njerëzish”.

Lexo me shume