Adidas “godet” Kanye West, rrezikon të humbasë statusin e miliarderit

Kanye West mund të humbasë statusin e tij të miliarderit pasi u largua nga Adidas në mes të reagimeve në rritje për fyerjet e tij antisemite. Marrëveshja e reperit prej 220 milionë dollarësh me markën sportive, e cila kap vlerën e 1.5 miliardë dollarëve në total, është ndërprerë pas sjelljes së tij të diskutueshme.

Sipas Forbes, 42 vjeçari do të humbasë statusin e miliarderit pasi ndërpreu lidhjet me gjigantin e veshjeve sportive dhe aktualisht ka një vlerë prej 2 miliardë dollarësh. Pasuria do të binte nën 1 miliard dollarë pas këtij vendimi nga Adidas, e cila vjen pasi disa marrëveshje të tjera fitimprurëse janë ndërprerë.

Kanye West merr pjesë në shfaqjen e adidas gjatë Javës së Modës së Mercedes-Benz, Vjeshtë 2015

Adidas njoftoi se do të përfundonte partneritetin e tyre me prodhuesin e veshjeve sportive që e kishte vënë nën shqyrtim marrëveshjen me reperin. Ata pretendojnë se kanë bërë përpjekje të përsëritura në fillim të këtij muaji ‘për ta zgjidhur privatisht situatën’.

Në një deklaratë, Adidas tha: “Adidas nuk toleron antisemitizmin dhe çdo lloj tjetër të gjuhës së urrejtjes. Komentet dhe veprimet e fundit të Yes kanë qenë të papranueshme, të urryera dhe të rrezikshme, dhe ato shkelin vlerat e kompanisë për diversitetin dhe përfshirjen, respektin reciprok dhe drejtësinë.”

Behemothi gjerman i mallrave sportive Adidas ka ndërprerë partneritetin e tij me Kanye West për shkak të sjelljes së diskutueshme të reperit dhe stilistit amerikan. Një deklaratë e postuar në seksionin e mediave të faqes së saj të internetit i quajti komentet e tij "të papranueshme, urrejtjeje dhe të rrezikshme".

West ka humbur disa partneritete për shkak të komenteve antisemite. Pas Balenciagës, dhe Vogue ndërpreu lidhjet me reperin pas polemikave që shkaktoi për komentet antisemite. /abcnews.al

Lexo me shume