Ai duroi padrejtësi gjatë gjithë karrierës së tij, dhe kur u largua nga klubi i tij i dashur, iu dha alkoolit dhe grave!

Nëse ndonjë lojtar e ka ndjerë se si është të jesh viktimë në një klub të dashur pavarësisht cilësisë, ai është Jose Maria Gutierrez, i njohur më mirë si Guti.

Guti ia kushtoi jetën Real Madridit, fanellën e të cilit e veshi për 15 vjet. Ai i tha lamtumirë futbollit kur ishte 35 vjeç. Beşiktas ishte i vetmi klub për të cilin ai luajti përveç Realit, shkruan abcnews.al.

Ai luajti në Stamboll vetëm një vit, vuajti shumë për Madridin e tij të dashur dhe shkaktoi incidente. Tashmë në fillim të aventurës, ai mori pjesë në një aksident trafiku, pas së cilës u konstatua se ai kishte konsumuar alkool.

Pasi e panë se kishte probleme me disiplinën në Beshiktas, e larguan nga puna dhe ai patjetër i tha lamtumirë futbollit në vitin 2012 dhe u bë trajner.

Megjithatë, ai ishte i pafat te Reali sepse vazhdimisht silleshin lojtarë të rinj në pozicionin e tij, sado i mirë të ishte.

“Unë përparova si mesfushor dhe më pas erdhi Zinedine Zidane. Unë eci përpara dhe më pas ata blejnë Ronaldon. Dhe unë bëhem anëtar i kombëtares dhe më pas blejnë Beckham, më mbyllen të gjitha dyert”, tha Guti gjatë ditëve të tij të lojës.

Ajo që e theu më shumë ishte sjellja e Wesley Sneijder në një kohë kur ai mendonte se më në fund do të merrte çelësat e mesfushës së Real Madridit.

“U bëra shpejt titullar pasi mbërrita te Reali. Guti nuk foli me mua për tre muaj sepse përfundoi në pankinë “, tha Sneijder disa vite më parë.

Se sa i çmendur ishte ai për Real Madridin e tregon edhe një deklaratë e tij: Preferoj 30 minuta në fanellën e Real Madridit, sesa 90 minuta në fanellën e ndonjë klubi tjetër.

Në një kohë ai pranoi se i pëlqenin netët e çmendura dhe gjatë kohës që ishte trajner i Almerias akuzohej se kishte shijuar festat e natës me lojtarët që stërvitej, por ky informacion rezultoi i pasaktë.

Ai deri më tani është martuar dy herë. Së pari, ai ishte i martuar me Arancha de Benito për më shumë se dhjetë vjet, dhe që nga viti 2016 është martuar me Romina Belluschio. /G.D abcnews.al/

Lexo me shume