Aksionet e Kinës bien në SHBA ndërsa Xi fillon mandatin e tretë historik

Aksionet e firmave kineze të listuara në SHBA kanë rënë për shkak të shqetësimeve se presidenti Xi Jinping do të vazhdojë me qasjen e tij të drejtuar nga ideologjia në kosto të rritjes ekonomike.

Gjigantët kinezë të teknologjisë Alibaba dhe Baidu ranë me mbi 12% në Nju Jork.

Investitorët kanë frikë se ekonomia e dytë më e madhe në botë do të frenohet nga kufizimet e saj të ashpra të koronavirusit.

Një analist tha se Pekini ishte në një “gjendje lufte” midis masave për të nxitur rritjen dhe politikave të tij zero-Covid.

Të hënën, aksionet e gjigantit të teknologjisë Alibaba ranë me 12.5% ​​ në bursën e Nju Jorkut, pasi arritën nivelin më të ulët të 52 javëve më herët gjatë ditës.

Kompania e internetit Baidu humbi 12.6%, ndërsa platforma e tregtisë elektronike Pinduoduo ra me pothuajse 25%.

Ajo vjen pasi Partia Komuniste në pushtet e Kinës përfundoi kongresin e saj i cili mbahet dy herë në dekadë të dielën.

Gjatë ngjarjes njëjavore, Presidenti Xi, i cili siguroi një mandat të tretë historik në krye, nuk ofroi asnjë afat kohor për lehtësimin e masave të rrepta të vendit për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Politikat zero të Covid-it kanë parë që disa nga qytetet më të mëdha të Kinës të futen në bllokim, duke përfshirë qendrën financiare, të prodhimit dhe të transportit të Shangait.

“Ne presim që qeveria kineze të përballet me presion të vazhdueshëm të brendshëm mbi politikën e saj zero-Covid,” i tha BBC-së Minyue Liu nga BNP Paribas Asset Management.

Megjithëse shifrat zyrtare të publikuara të hënën treguan se ekonomia u rrit me një ritëm më të mirë se sa pritej midis korrikut dhe shtatorit, “ka pasur ende shenja stresi pasi konsumi ka mbetur i dobët për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme të Covid-19 dhe dobësisë së pronës”, Erin. Xin, ekonomist i Kinës së Madhe në HSBC tha në një shënim për investitorët.

Të martën, tregjet e aksioneve në Hong Kong dhe Kinën kontinentale rifituan terren pas rrëshqitjes një ditë më parë.

Indeksi standard i Hong Kongut Hang Seng humbi më shumë se 6% të hënën, ndërsa Shanghai Composite u mbyll 2% më i ulët./Abcnews.al/

 

Lexo me shume