Akuzohen se vranë shqiptarin që vodhi kokainën e mafiozit në Holandë, dalin në gjyq ekzekutorët

Dy rekrutues të vrasësve me pagesë për llogari të një trafikanti ndërkombëtar droge po gjykohen në Holandë. Hetimi 26Ëoltz sillet rreth një depoje të gjerë armësh, sulmesh dhe përpjekjes për të vrarë Cor P. në Republikën Domenikane. I arratisuri P. u qëllua në janar 2022. Ai u godit katërmbëdhjetë herë, por i mbijetoi sulmit. Prokuroria Publike sheh pas gjithë kësaj një organizim profesional me dy “ndërmjetës”, Krystian M. 28 vjec dhe 24-vjeçarin Carlos van der S. Ata menaxhonin ekzekutorë që quheshin “ushtarë”
Krystian M. dyshohet gjithashtu se ka qenë ndërmjetësues në vrasjen e Peter R. de Vries. Ai dyshohet se e organizoi atë vrasje me udhëzimet e Ridouan Taghit. Mbi Van der S. do të ishte Jaouad F., krahu i djathtë i supozuar i Ridouan Taghi. Nuk ishte e qartë në seancën e së hënës pse Cor P. duhej të vdiste. P. kishte ikur nga Holanda gjatë një rasti vrasjeje. Pas sulmit ai u burgos përsëri. Ai tani ndodhet në një qeli të sigurisë së lartë në pritje të apelit në atë rast në të cilin Prokuroria Publike kërkoi dënim të përjetshëm kundër tij.
Një nga viktimat e tjera të supozuara të grupit të Van der S. ishte një shqiptar që dyshohet se vodhi kokainë nga Taghi, tha një nga prokurorët. Të dyshuarit nuk kanë folur për klientët të hënën. “Unë gjithashtu dua të kem një të ardhme,” u përgjigj Van der S.. Thuhet se ai ka rekrutuar fqinjin e tij në Amersfoort si “ushtar” ose ekzekutor. “Nuk duhet t’i trembësh njerëzit”, i shkruan ai këtij “ushtari”. Në hetimin 26Ëoltz, shtatë të dyshuar tashmë janë dënuar me burgim me një maksimum prej dhjetë vjet e dy muaj. Çështja penale vazhdon.

Burimi