Alarm në Bruksel nga ajo që ndodhi në Shkup

Presidentja e Komisionit Ursula Von der Leyen i dërgoi një mesazh të ashpër Maqedonisë së Veriut për perspektivën e saj të anëtarësimit pak më parë, pas aktit të presidentes së re Gordana Silianovska për ta quajtur vendin e saj “Maqedoni” në ceremoninë e betimit.
“Në mënyrë që Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e saj të suksesshme drejt anëtarësimit në BE, është me rëndësi të madhe që vendi të vazhdojë kursin e tij reformues dhe të respektojë plotësisht marrëveshjet e saj detyruese, përfshirë Marrëveshjen e Prespës”, ​​tha ajo në një postim në platformën X.
Silianovska gjatë betimit e quajti vendin “Maqedonia”,duke bërë qq kryetari i Kuvendit në largim, Jovan Mitreski, t’i thotë Silianovskës që ta përsërisë atë, pra ta thotë “Maqedonia e Veriut”, siç është në betim, gjë që nuk ndodhi.

Достојна и горда МАКЕДОНИЈА!
Историски момент, честитки од срце!#НикогашСевернаСамоМакедонија pic.twitter.com/LXvqAVxHNg
— Боби (@BatmanSaysT) May 12, 2024

Ambasadorja e Greqisë në Maqedoninë e Veriut, Sofia Filippidou, e ftuar në seancën e Kuvendit për betimin e Gordana Silianovska, doli në shenjë proteste për faktin se kjo e fundit i referohej vendit si “Maqedoni” gjatë betimit të saj, në kundërshtim me Marrëveshjes së Prespës.
71-vjeçarja Gordana Silianovska u zgjodh presidente e Maqedonisë së Veriut në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të mbajtur të mërkurën më 8 maj, si kandidate e VMRO-DPMNE-së, duke mposhtur presidentin aktual të vendit, Stevo Pentarovski me përqindje prej 65%. /tesheshi.com/