Allegri pas fitores ndaj Torinos: Ky është hapi i parë, treguam se jemi të bashkuar

Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri është shprehur i lumtur pas fitores në derbi ndaj Torinos. Sipas strategut livornez, ekipi është më i bashkuar si brenda dhe jashtë fushave.

“Sot skuadra tregoi se është një grup i rëndësishëm, luajtëm një ndeshje të rregullt, gjithmonë prapa vijës së topit, me lojëra të mira dhe shpesh shkuam tek goli. Jam i lumtur, është fitorja e parë jashtë fushe këtë vit, nuk ishte e lehtë dhe ne treguam personalitet.

Na vjen keq për këtë periudhë jo, ndonjëherë ndodh dhe duhet të dalësh nga kjo: sot hodhëm hapin e parë, skuadra u përgjigj mirë dhe nuk kisha asnjë dyshim. Por tani duhet të vazhdojmë kështu. Me Salernitanën nuk ishte e lehtë, e dimë se çfarë ndodhi në atë ndeshje, nuk është një justifikim, por këtë herë djemtë ishin të aftë.

Të gjesh më të mirin sonte është e vështirë, por në stol isha i qetë sepse skuadra po luante një ndeshje serioze. Ndoshta mund të kishim shënuar më herët, por kjo është diçka që mund ta mësojmë ndërsa rritemi.

E dinim se po përballeshim me një Torino të fortë, por futbolli kështu shkon: sa më shumë duele të fitosh në fushë, aq më shumë ndeshje mund të fitosh. Vlahovic nuk vendoset në diskutim, flas shumë me të: sonte shikohet goli, por ka bërë një ndeshje të rëndësishme në niveli teknik, është 23 vjeç dhe duhet të rritet si gjithë të tjerët. Grumbullimi përfundon këtu: u kisha thënë tashmë djemve që pas ndeshjes do të ktheheshim në familjet e tyre, e kanë merituar”, deklaroi Allegri.

Lexo me shume