Analiza: Rreziku më i madh për Xi Jinping është ai vetë

Nga , CNN

Ekonomia e Kinës po lëkundet. Papunësia po rritet në qiell. Bllokimet e pafundme Covid po bëjnë kërdi në bizneset dhe jetën e njerëzve. Sektori i pronave është në krizë. Lidhjet midis Pekinit dhe fuqive të mëdha globale janë në tension.

Lista e problemeve me të cilat përballet ekonomia e dytë më e madhe në botë vazhdon  dhe shumë nga ato sfida afatgjata janë përkeqësuar vetëm nën një dekadë të sundimit të Xi Jinping.

Megjithatë, kontrolli i liderit kinez në pushtet është i palëkundur.

Në dekadën e fundit, Xi ka konsoliduar kontrollin në një masë të paparë që nga epoka e themeluesit të njeriut të fortë të Kinës komuniste, Mao Ce Dunit.

Ai është kreu i Partisë Komuniste Kineze, shtetit, forcave të armatosura dhe aq shumë komitete sa që është quajtur “kryetar i gjithçkaje”.

Dhe tani, ai është gati të hyjë në një mandat të tretë në pushtet që thyen normat, me potencialin për të sunduar përjetë.

Por pushteti absolut shpesh mund të nënkuptojë përgjegjësi absolute dhe ndërsa problemet shtohen, analistët paralajmërojnë se Xi do të ketë më pak hapësirë ​​për të shmangur fajin.

“Unë mendoj se armiku më i keq i jetëgjatësisë së Xi Jinping në qeverisjen e Kinës është vetë Xi Jinping,” tha Steve Tsang, drejtor i Institutit SOAS China në Londër.

“Kur ai bën një gabim të madh politik, shkakton kërdi në Kinë që mund të nisë potencialisht procesin e zbërthimit të mbajtjes së pushtetit të Xi Jinping.”

Brenda dhomës së jehonës?

Sundimi i Maos nga viti 1949 deri në vitin 1976 u shënua nga vendime të nxituara politike që çuan në dhjetëra miliona vdekje dhe shkatërruan ekonominë.

Pas atyre dekadave trazira, Partia Komuniste zhvilloi një sistem të udhëheqjes kolektive të krijuar për të parandaluar ngritjen e një diktatori tjetër që mund të merrte vendime arbitrare dhe të rrezikshme.

Udhëheqësi i ardhshëm i Kinës, Deng Xiaoping, vendosi një rregull të pashkruar dhe precedent që Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Komuniste, roli nga i cili lideri i Kinës merr pushtetin e vërtetë, do të largohej pas dy mandatesh.

Kur Xi mori pushtetin në vitin 2012, ekonomia e Kinës po lulëzonte pasi u integrua më ngushtë me pjesën tjetër të botës.

Vetëm katër vjet më parë, Kina kishte mahnitur botën me Olimpiadën Verore ekstravagante të Pekinit.

Por për Xi, partia ishte në një gjendje krize: e pushtuar nga korrupsioni, konfliktet e brendshme dhe joefikasiteti.

Zgjidhja e Xi ishte kthimi në sundimin diktatorial dhe personalist.

Ai spastroi armiqtë politikë në një fushatë gjithëpërfshirëse kundër korrupsionit, heshti mospajtimet e brendshme, hoqi kufizimet e mandatit presidencial dhe përfshiu “Mendimin Xi Jinping” në kushtetutën e partisë.

Sipas analistëve, shumë diktatura bien në një model abuzimi me pushtetin dhe vendimmarrje të dobët kur lideri arrin mungesën e këshillave kritike.

Ata theksojnë luftën gjithnjë e më të kushtueshme të Vladimir Putinit kundër Ukrainës si një shqetësim se fuqia e ngjashme e padiskutueshme e Xi për Presidentin rus një ditë mund të çojë në pasoja po aq katastrofike.

Putin dhe Xi “vuajnë nga i njëjti problem i sindromës së njeriut të fortë, që është se ata i kthyen qarqet e tyre të këshillimit të politikave në dhoma jehone, kështu që njerëzit nuk janë më në gjendje të thonë lirisht mendimin e tyre,” tha Tsang.

“Ne po shohim që po bëhen gabime të mëdha sepse debati i politikës së brendshme është reduktuar ose eliminuar në të vërtetë për sa i përket fushës së tij.”

Kurthi zero-Covid

Në historinë e fundit, asnjë vend nuk është modernizuar aq shpejt sa Kina. Partia Komuniste pretendon se lidershipi i saj ndihmoi në nxjerrjen e qindra miliona njerëzve nga varfëria, duke i kthyer fshatrat e mbeturinave në megaqytete mahnitëse. Por kjo mrekulli e rritjes është ngadalësuar. Dhe shumë sfida të gjata në ekonominë e Kinës janë përkeqësuar vetëm nga politikat e Xi.

Xi e ka bërë misionin e tij të forcojë partinë dhe kontrollin e saj mbi biznesin dhe shoqërinë. Ai nisi një goditje ndaj sektorit privat dikur të gjallë që ka çuar në pushime masive nga puna. Pekini pretendon se rregulloret më të ashpra kufizojnë korporatat tepër të fuqishme dhe mbrojnë konsumatorët, por masat kanë mbytur bizneset private, duke shkaktuar të dridhura në ekonomi dhe duke shkaktuar frikë për inovacionin e ardhshëm.

Pekini filloi të shtrëngonte kredinë e lehtë për firmat e pronave në vitin 2020, gjë që çoi në probleme parash dhe mospagime për shumë zhvillues, duke përfshirë konglomeratin gjigant Evergrande.

Projektet e banesave kanë ngecur dhe blerësit e dëshpëruar të shtëpive në të gjithë vendin po refuzojnë të paguajnë hipotekat për shtëpitë e papërfunduara. Ndërprerjet në sektorin e pronave kanë një ndikim të madh në ekonominë më të gjerë të Kinës, pasi ajo përbën deri në 30% të PBB-së së vendit.

Por gjatë udhëheqjes së Xi, asgjë nuk e ka tronditur ekonominë dhe shoqërinë e Kinës sa politika zero-Covid. Në vitin e tretë të pandemisë, Kina është kapur pas politikës së ashpër, e cila mbështetet në testime masive, karantina të gjera dhe bllokime të menjëhershme për të zhdukur infeksionet me çdo kusht, edhe pse pjesa tjetër e botës ka mësuar të jetojë me virusin.

Vendi vazhdon të mbyllë qytete të tëra për një pjesë të vogël të infeksioneve, ndërsa dërgon të gjitha rastet pozitive dhe kontaktet e ngushta në objektet qeveritare të karantinës.

Rreshtimi për testet Covid dhe skanimi i një kodi shëndetësor gjurmues për të hyrë në çdo hapësirë ​​publike janë normalizuar.

Pekini argumenton se politika e ka penguar Kinën të kalojë në një katastrofë të kujdesit shëndetësor si pjesa tjetër e botës, por zero-Covid është përdorur me kosto të mëdha dhe në rritje.

Dhimbje “të vetëshkaktuar”

Bllokimet e vazhdueshme kanë zvogëluar në mënyrë dramatike ritmin e rritjes në ekonominë e Kinës. Papunësia rekord tek të rinjtë ka arritur në afro 20%. Librat e xhepit po pakësohen. Qeveritë vendore me borxhe të mëdha janë të detyruara të shpenzojnë për testimin masiv të Covid. Ekspertët thonë se burimet do të shpenzoheshin më mirë për rritjen e normave të vaksinimit sesa për ndërtimin e vendeve të kushtueshme të testimit dhe objekteve të karantinës. Kina ende nuk ka aprovuar asnjë vaksinë të huaj.

Në fillim të pandemisë, Pekini censuroi, dhe në disa raste ndëshkoi mjekë, ekspertë dhe gazetarë qytetarë që u përpoqën të paralajmëronin për një virus vdekjeprurës në Wuhan.

Gati tre vjet më vonë, ndërsa shumica e ekspertëve ndërkombëtarë këshillojnë Kinën të gjejë një mënyrë për të jetuar me virusin, Pekini ka bërë të kundërtën.

Në fillim të këtij viti, Shangai, një metropol me një popullsi më shumë se tre herë më të madhe se ajo e Nju Jorkut, u mbyll për dy muaj. Njerëzit luftuan për të marrë ushqim të mjaftueshëm dhe nevoja elementare. Banorët e dëshpëruar dolën nga izolimi në shtëpi dhe u përleshën me punonjësit e zbatimit në protesta të rralla në rrugë. Shumë pacientëve iu mohua kujdesi shëndetësor.

Kur Organizata Botërore e Shëndetësisë kritikoi politikën zero-Covid si “jo të qëndrueshme”, Kina e censuroi deklaratën në mediat sociale.

Susan Shirk, drejtore e Qendrës Kineze të Shekullit 21 dhe autore e “Overreach”, një libër mbi udhëheqjen e Xi, thotë se udhëheqësit e Kinës “garojnë me njëri-tjetrin për të provuar se sa besnikë janë ndaj tij, sepse Xi promovon besnikët, jo njerëzit më kompetentë.

”Kjo bën që vartësit të shkojnë në krye në ekzekutimin e politikave për t’u përpjekur të kënaqin Xi”, tha ajo.

Shirk tha se kjo ka luajtur me zero-Covid, pasi Xi e ka lidhur drejtpërdrejt udhëheqjen e tij me strategjinë, kështu që zyrtarët lokalë e kanë ndjekur me zell atë për të treguar besnikëri ndaj liderit dhe për të mbrojtur karrierën e tyre.

“Shumë dhimbje në ekonominë e Kinës është shkaktuar nga vetë udhëheqësi i Kinës,” tha Shirk.

“Pra, ajo që sugjeron kjo, dhe kjo është një ide mjaft shqetësuese, është se Partia Komuniste Kineze nuk e cilëson më veten si një parti zhvillimore, duke vendosur zhvillimin ekonomik si objektivin e saj parësor. Por në vend të kësaj, është pushteti i Xi Jinping”./Abcnews.al/ 

Lexo me shume