Postimet nga: Lapsi.al
3602 rezultate u gjendën

Përpara finales së Europa League, që do të zhvillohet në Dublin, Komiteti Ekzekutiv i UEFA ka përfituar nga rasti për tu mbledhur pikërisht aty për të diskutuar çështje të ndryshme në lidhje me futbollin europian. Më kryesorja natyrisht ishte zgjedhja e vendeve që do të presin finalet...

Përpara finales së Europa League, që do të zhvillohet në Dublin, Komiteti Ekzekutiv i UEFA ka përfituar nga rasti për tu mbledhur pikërisht aty për të diskutuar çështje të ndryshme në lidhje me futbollin europian. Më kryesorja natyrisht ishte zgjedhja e vendeve që do të presin finalet...

Hekurudha Shqiptare po kërkon kompaninë që do të ndërtojë stacionet e trenit përgjatë linjës hekurudhore Tiranë – Durrës dhe degëzimin e ri drejt aeroportit të Rinasit. Procedura e prokurimit publik është publikuar në faqen e Bankës Evropiane për Rndërtim dhe Zhvillim, si një nga...

Mediat italiane kanë zbuluar detaje të reja nga rrjeti italo-shqiptar që kishte mundur “të shtinte në dorë”, 31 restorante dhe 2 hotele në një nga zonat më të pasura të Firences. Ata akuzohen për krijimin e një skeme të pastrimit të parave. Në pranga janë vënë sipërmarrësi Alessandro...

“Të gjithë sytë tek Rafah”. Ky slogan është kthyer në 24 orët e fundit në një simbol të protestës së universiteteve në të gjithë botën. Kërkesa është gjithmonë e njëjtë: “Mos e ulni vigjilencën ndaj masakrës së vazhdueshme të civilëve në Gaza dhe vazhdoni të bëni thirrje...

“Marr forcë dhe kurajë nga mbështetja e banorëve të Himarës dhe të gjithë grekëve”. Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës dhe tashmë edhe kandidat për në Parlamentin Europian me “Demokracinë e Re”, Fredi Beleri foli nga burgu për gazetarin grek Antonis Schroiter të televizionit Alpha....

Përpara finales së Europa League, që do të zhvillohet në Dublin, Komiteti Ekzekutiv i UEFA ka përfituar nga rasti për tu mbledhur pikërisht aty për të diskutuar çështje të ndryshme në lidhje me futbollin europian. Më kryesorja natyrisht ishte zgjedhja e vendeve që do të presin finalet...

Pas shkarkimit në fund të finales së Kupës së Italisë, Juventus dhe Massimiliano Allegri vazhdojnë të komunikojnë për të mos përfunduar në gjykatë. Trajneri toskan, i cili ditët e fundit kishte hedhur poshtë akuzat e bëra ndaj tij nga klubi bardhezi me një letër, u ka paraqitur një...

Probleme të mëdha rishfaqen për Albert Gudmundsson. Sulmuesi i Genoa do të kthehet në gjyq për një rast të dyshuar të dhunës seksuale. Një çështje e mbyllur fillimisht dy muaj më parë, por tani e rihapur pas apelit të paraqitur nga gruaja që e akuzon futbollistin. Faktet datojnë që...

Ndryshime lojtarësh kanë ndodhur e do të ndodhin gjithnjë, por vështirë se gjen një trajner të marrë në finalet e një turneu madhor një lojtar pa prezenca me ekipin e tij, të ri dhe pa e provuar kurrë më parë në kombëtare. Medon Berisha ishte surpriza e madhe e listës së teknikut...

E ardhmja e Khvicha Kvaratskhelia në Napoli është ende për t’u vendosur. Në pritje të sigurisë se kush do të drejtojë skuadrën sezonin e ardhshëm dhe indikacionet e tij në lidhje me lëvizjet e ardhshme në merkato, menaxheri i gjeorgjianit ka dalë hapur, duke zbuluar vëmendjen konkrete...

Numri në rritje i rasteve të dhunës me bazë gjinore bashkoi në Shkodër Aleancën Gjinore për Zhvillim dhe Qendrën për Popullsinë dhe Zhvillimin, në përpjekje për të nxitur autoritetet qendrore dhe loakle t’i kushtojnë më shumë kujdes buxhetit për çeshtjet e barazisë gjinore. Drejtuesja...

Emisioni “Report” që transmetohet çdo të diel në mbrëmje në “RAI 3” është rikthyer në Shqipëri. Të dielën që vjen do të publikohet pjesa e dytë, e shumëpërfolur e dokumentarit për kampet e pritjes së emigranteve që duhet të ndërtohen në Shëngjin dhe Gjadër. Prezantuesi...

Një 53-vjeçar ka tentuar vetëvrasjen me armë zjarri ditën e sotme në rrugën “Mihal Grameno” në Tiranë, njofton policia. Sipas informacionit paraprak, shtetasi me inicialet A.T është dërguar në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Njoftimi i Policisë Tiranë: Më datë 28.05.2024,...

Leo Roci është një i riu nga Dibra i cili ka humbur kontaktet me të afërmit. Në lidhje me zhdukjen e tij se daja i Roçit ka denoncuar rastin ndërsa është shprehur se nipi ka humbur kontaktet në kufirin mes Serbisë e Kroacisë. Më tej bëhet me dije se me të riun ka humbur kontaktet më...

Gjatë të hënës, persona të panjohur kanë dëmtuar 15 varre në pjesën veriore të varrezave të Miroshevacit në Zabreb të Kroacisë. Policia ka kryer një hetim dhe ka vënë në dijeni të afërmit e viktimave për inspektimet. Raportohet se vandalët kanë hapur edhe disa varre, në kërkim...

Kontrollet e plota nga inspektorët nga “Autoriteti i Pavarur Doganor për Hyrjet” në Greqi çuan në një tjetër sukses të madh në luftën kundër trafikimit të lëndëve narkotike, me zbulimin dhe sekuestrimin e 46 kilogramëve kokainë, të fshehura me kujdes brenda një kontejneri me banane...

Socialistët nuk humbasin kohë. Pas votimit të rezolutës në Parlament, do të vijojmë me ngritjen e Komisionit të Posaçëm. Në seancën e kësaj të enjte është përfshirë në rendin e ditës edhe projektvendimi “Për ngritjen e Komisionit të Posaçëm për Thellimin e Reformave për Mirëqeverisjen,...

“President De Luca, unë jam ajo trapja (stronza) Meloni. Si jeni?”. Me këto fjalë iu drejtua kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, presidentit të rajonit të Campania, Vincenzo De Luca duke përshëndetur dhe duke i dhënë dorën. Ai iu përgjigj: “Mirë. Mirë se erdhe”. Kjo ishte hera...

Një 16-vjeçar është plagosur ditën e sotme në Sarandë. Mësohet se i mituri u paraqit në urgjencën e spitalit të Sarandës me dy plagë thike. 16-vjeçari i identifikuar si P.Lapa, ka marrë dy plagë në gjoks dhe dorë. Ende nuk dihet se si ka ndodhur plagosja e të miturit, ndërsa dyshohet...