Postimet nga: tpz.al
1762 rezultate u gjendën
Një tjetër kishë në Stamboll kthehet në xhami_6651cd7b2916e.png

Turqia ka hapur kishën e lashtë Chora, një nga ndërtesat më të famshme bizantine të Stambollit, për adhuruesit myslimanë pasi u përdor si muze për më shumë se 70 vite. Kjo nuk është hera e parë që një ndërtesë e cila më herët ka shërbyer si kishë shndërrohet në një xhami. Agjencia...
Dyshohet se kthyen shtëpinë në bazë përpunimi droge, arrestohen babë e bir_6651ccb2eb2ed.jpeg

Babë e bir janë arrestuar në Lushnje pasi akuzohen se e kishin kthyer shtëpinë në një bazë për përpunimin dhe përgatitjen e dozave të drogave të forta të cilat më pas shiteshin në afërsi të shkollave, në lokale dhe ambiente të ndryshme. Në një njoftim për mediat, policia bën me...
Bashkive iu rritën kostot me 9.9 miliardë lekë, shpenzuan më shumë për paga e sigurime shoqërore_6651ccae99caa.jpeg

Të dhënat e raportit të qeverisjes vendore kanë dalë në konkluzionet, se vitin që lamë pas bashkive iu rritën shpenzimet për shkak të politikave të reja të pagave të administratës. Referuar raportit theksohet se në kahun e shpenzimeve të kryera nëpërmjet burimeve të veta, 61 Bashkitë...
Plagosi bashkëshorten me thikë, lihet në burg 52-vjeçari: Nuk doja ta qëlloja, por u nxeha_6651ccaa215e5.jpeg

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë arrest me burg për 52-vjeçarin Jakup Shahu, i dyshuar për veprën penale vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare e mbetur në tentativë në dëm të bashkëshortes E. Shahu. Gjatë zhvillimit të seancës ai ka shprehur pendesë për aktin...
Nesër ndeshja e fundit në stolin e Barçës, Ksavi: Nuk është kurrë e lehtë të largohesh nga klubi i jetës tënde_6651bf25d9645.jpeg

E premtja ka qenë një nga ditët më të vështira të karrierës së tij profesionale për trajnerin e Barcelonës, Ksavi Hernandez. Pasditen e djeshme, Joan Laporta e njoftoi zyrtarisht për shkarkimin dhe se nuk do të drejtonte projektin blaugrana për sezonin e ardhshëm. Kjo ka sjellë dhe reagimin...
Takimi i dytë me diasporën, Edi Rama do të flasë nesër para emigrantëve në Itali_6651bea20e716.jpeg

Kanë nisur përgatitjet për takimin e kryeministrit Edi Rama me shqiptarët e Italisë. Ai do të zhvillohet në pallatin e lojrave me dorë “Palayamamay” në Milano. Inxhinieri Esat Balla një prej 700 mijë shqiptarëve që jeton në vendin fqinj dhe drejtues i shoqatës “Diaspora 91-19”...
Agron Llakaj prek me dedikimin e ndjerë për bashkëshorten: Kam shumë lot për ty_6651be9db0ad6.jpeg

Aktori i mirënjohur Agron Llakaj njoftoi mbrëmjen e djeshme humbjen e bashkëshortes së tij, gjysmës së tij më të mirë pas një beteje të gjatë me sëmundjen e rëndë. Sot bashkëshortja e tij do të përcillet për në banesën e fundit, ndërsa nuk ka munguar një dedikim shumë i ndjerë...
Tre minuta pas shpërthimit pranë hotelit të kreut të Rithemelimit, lëndë plasëse edhe te banesa e një biznesmeni! Dyshohet se autorët hodhën tritolin nga makina_6651be994c4d4.jpeg

Kamerat e sigurisë në të dy këto vende ku ndodhën dy shpërthimet e njëpasnjëshme mungojnë për të ndihmuar policinë vendore të Shkodrës dhe komisariatin e Malësisë së Madhe për identifikimin e autorëve. Gjithsesi përgjatë pedonales së Razmës shihen dy makina në lëvizje dhe dyshohet...
Dyshohet se fshiu SMS-të që kishte shkëmbyer me efektiven, arrestohet i dashuri i polices 21-vjeçare që vrau veten me armën e shërbimit!_6651b09314b2e.jpeg

Policia e Tiranës ka arrestuar të dashurin e polices 21-vjeçare A. L., pasi kjo e fundit u vetëvra. I dashuri i saj E. N., 28-vjeç akuzohet për pengimin e zbulimit të së vërtetës. Kjo akuzë ndaj tij është ngritur pasi djali, ka fshirë mesazhet e komunikimit në celular me policen, pasi...
Socialistët bojkotuan mbledhjen e Këshillit të Integrimit, Tabaku: Maxhoranca nuk e ka lartësinë morale për ta luftuar korrupsionin_6651b08e8357b.jpeg

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka folur një ditë pas bojkotit të PS të  mbledhjes së Këshillit Kombëtar për Integrimin Europian (KKIE) mbi projektrezolutën e propozuar nga mazhoranca në luftën kundër korrupsionit. Ajo ka argumentuar se mazhoranca nuk ka ndonjë atribut më shumë se sa PD...
“Kam humbur një vajzë”/ Rita Lati rrëfen historinë e trishtë: Ishte identike me Rozën! Kur njerëzit e shikonin mendonin se ishte e njëjta_6651b089ecd07.jpeg

Aktorja e dashur për publikun, Rita Lati ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së saj, teksa zbuloi se ka humbur një vajzë. Artistja ka treguar se vogëlushja erdhi në jetë përpara vajzës së saj Roza Lati, por fatkeqësisht u nda nga jeta. Rita Lati u shpreh se brenda vitit, nga vdekja...
A do të arrestohej Netanjahu po të shkonte në Gjermani?_6651a34b3d376.jpeg

Ishin kryetituj që qeveria gjermane nuk do të donte t’i shihte: “Zëdhënësi i Scholzit le të kuptohet: Gjermania do ta arrestonte Netanjahun”, titullonte gazeta gjermane me tirazhin më të lartë “Bild Zeitung” të mërkurën në mbrëmje (22.05.) Edhe gazeta “Welt” shkroi: “Gjermania...
Finalja e Kupës FA, Siti kërkon të shkruajë historinë me Junajtid_6651a30448597.jpeg

Mançester Siti dhe Mançester Junajtid përballen sot në orën 16:00 në finalen e Kupës FA në “Uembli” për të dytin vit radhazi. Kampionët në fuqi të kompeticionit më të vjetër të futbollit në botë, i mposhtën fqinjët e tyre 2-1 në finalen e sezonit të shkuar, ndërsa fituan tripletën...
Droga në Portin e Durrësit, reagon policia: U arrestua pronari dhe shoferi i furgonit_6651a27f7fc55.png

Policia ka dalë me njoftim zyrtar në lidhje me kokainën që u gjet në Portin e Durrësit. Mësohet se janë gjetur 7 pako me lëndë narkotike kokainë, me peshë totale 7 kilogramë e 300 gramë. Në pranga ka rënë pronari i furgonit dhe drejtuesi i fugonit ku u gjet lënda narkotike. “Shërbimet...
Kokainë në banesë, arrestohet polici, në pranga edhe tre të tjerë_6651a278df320.png

Një punonjës të policisë dhe tre persona të tjerë janë arrestuar, pasi dyshohen për kryerjen e veprës penale “Prodhim dhe shitje e narkotikëve”, veprimtari të cilën dyshohet se e kryenin në ambientet e një bar kafe, në Patos. Në pranga kanë rënë polici me inicialet L. G., me detyrë...
Tri kandidatë për stolin e Tiranës, presidenti i klubit dëshiron trajner shqiptar! Ja emrat_665194f3a2ff8.jpeg

Tre emra të tjerë dalin në skenë për Tiranën. Më saktë janë trajnerët e mundshëm që mund të drejtojnë bardheblutë. I pari është Armando Cungu, i dyti Bledar Devolli dhe i treti vlonjati Gentian Mezani. Cungu dhe Mezani janë dy dëshira të vjetra të Refik Halilit, që edhe më parë...
Kthjellime, vranësira dhe reshje shiu, si do të ndryshojnë temperaturat sot_665194766eccd.jpeg

Dita e sotme pritet të jetë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat gradualisht do të vijnë në dendësim. Në orët e mesditës dhe pasdites vranësirat do të pasohen nga reshje shiu me intensitet të...
“Ishte fshehur në një furgon me targa angleze”, kapet kokainë në portin e Durrësit, arrestohen dy persona_6651946ea74ab.jpeg

Policia kufitare në portin e Durresit ka ushtruar kontroll në një furgon me targa angleze pas dyshimeve për sende të paligjshme. Por nga skanimi u zbulua se në furgonin e mallrave, i cili ndiqte intinerarin Shqipëri-Itali-Angli, ishin të fshehura 7 pako kokaine. Droga ishte vendosur në një...
Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Edi Rama: Katundar pa pretendime dhe i padukshëm_6651946a0dea8.jpeg

Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, kryeministri Edi Rama tregoi ku e sheh veten pas 20 vitesh. “Duke u marrë me gjërat që kam mësuar dhe nuk kam mundur të mësoj si për shembull të qep e duke ndarë eksperiencën e shijen me njerëzit që nuk më zgjedhin...
“Shqipëria rurale”, agroturizmi, potenciali që mbytet nga harresa_6651865940477.jpeg

Shqipëria rurale po bën kureshtarë gjithmonë e më shumë të huajt, por edhe vendasit për të kaluar kohën pranë natyrës dhe produkteve “bio”. Kjo po i jep një nxitje më të madhe agroturizmit, që po vijon të zgjerohet me emra të rinj anekënd vendit. Por, teksa për një pjesë të...