Bashkë nisën luftën, Putin shkarkon ministrin më jetëgjatë të Rusisë

Vladimir Putin ka hequr aleatin e tij prej kohësh Sergei Shoigu si ministër i mbrojtjes në riorganizimin më të rëndësishëm të komandës ushtarake që kur trupat ruse pushtuan Ukrainën më shumë se dy vjet më parë.
Në një njoftim të befasishëm, Kremlini tha se Andrei Belousov, një ish zëvendëskryeministër i specializuar në ekonomi, do të zëvendësojë Shoigu.
Putin, i cili u betua në mandatin e tij të pestë si udhëheqës i Rusisë në fillim të kësaj jave, propozoi që Shoigu të merrte pozicionin si kreu i këshillit të fuqishëm të sigurisë të Rusisë. Aktualisht ajo drejtohet nga Nikolai Patrushev, një ish-spiun i ashpër dhe një nga këshilltarët më të afërt të Putinit.
Shoigu, ministri më jetëgjatë i Rusisë, mori drejtimin e ministrisë së mbrojtjes në vitin 2012 pas mandatit të tij si ministër i shërbimeve të urgjencës. Ai ka udhëhequr ushtrinë ruse përmes pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës, i cili filloi në vitin 2022.
Si ministri i mbrojtjes, Shoigu kishte për detyrë të modernizonte ushtrinë ruse dhe besohej se kishte akses të drejtpërdrejtë me Putinin, duke shkuar në udhëtime të rregullta gjuetie dhe peshkimi me të në Siberi.
Popullariteti i Shoigut në Rusi u rrit pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë në vitin 2014, për të cilin ai u vlerësua për orkestrimin.
Por ai është kritikuar ashpër për pengesat ushtarake të Rusisë pas pushtimit të shkurtit 2022, si dhe për paaftësinë e tij për të çrrënjosur korrupsionin e përhapur që vazhdon të rrënojë ushtrinë. Më dramatikisht, Shoigu u detyrua të shmangë një kryengritje të armatosur verën e kaluar nga udhëheqësi mercenar Yevgeny Prigozhin, i cili kishte bërë thirrje për arrestimin e tij.
Pozicioni i Shoigu duket se ishte dobësuar muajin e kaluar kur shërbimet e sigurisë arrestuan të besuarin e tij afatgjatë Timur Ivanov, një zëvendësministër i mbrojtjes dhe e akuzuan atë për korrupsion në shkallë të gjerë.
Në letër, riorganizimi i së dielës e vendos Shoigun në një pozicion që konsiderohet zyrtarisht më i lartë se roli i tij në ministrinë e mbrojtjes në atë që disa vëzhgues besojnë se është një lëvizje e Putinit që lejon aleatin e tij të vjetër të shpëtojë fytyrën.
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Putini vendosi të emërojë Belousov, një ekonomist veteran, për të udhëhequr ministrinë e mbrojtjes pasi shpenzimet e luftës ruse ishin rritur shumë.
“Është shumë e rëndësishme që ekonomia e sigurisë të vendoset në përputhje me ekonominë e vendit në mënyrë që ajo të përmbushë dinamikën e momentit aktual”, tha Peskov.
Peskov shtoi se presidenti rus kishte vendosur që një civil të drejtonte ministrinë e mbrojtjes për të siguruar që departamenti të ishte “i hapur ndaj inovacioneve dhe ideve të avancuara”. “Ai që është më i hapur ndaj risive është ai që do të jetë fitimtar në fushën e betejës,” tha Peskov.
Belousov u diplomua në Fakultetin Ekonomik të Universitetit Shtetëror të Moskës në vitin 1981 me diferencë dhe, sipas gazetës ruse RBC, praktikoi sambo dhe karate në rininë e tij dhe nuk shërbeu në forcat e armatosura.
Në vitin 2000, ai u bë këshilltar jo-stafi i kryeministrit rus dhe iu bashkua ministrisë së ekonomisë si zëvendësministër gjashtë vjet më vonë. Nga viti 2008 deri në vitin 2012, ai ishte drejtor i departamentit për ekonominë dhe financat, në të njëjtat vite që Putin shërbeu si kryeministër.
Në vitin 2012 u emërua ministër i ekonomisë. Nga viti 2013 deri në vitin 2020, Belousov shërbeu si këshilltar i presidentit rus. Nga viti 2020, ai punoi si zëvendëskryeministër i parë.
Mark Galeotti, drejtor i konsulencës Mayak Intelligence me qendër në Londër, tha: “… të kesh një ekonomist, dikush që ka folur për nevojën për të nënshtruar në thelb një pjesë të madhe të ekonomisë nevojave të sektorit të mbrojtjes, ka një kuptim të caktuar. . Tani është në thelb punë e një administratori financiar dhe Belousov mund ta bëjë këtë.”
Rusia ka kryesuar mbi një rritje masive të prodhimit ushtarak industrial gjatë dy viteve të fundit, me shpenzimet totale të mbrojtjes që u rritën në rreth 7.5% të PBB-së së saj.
Një ish-zyrtar i mbrojtjes, i cili ka punuar me Shoigun, duke folur në kushte anonimiteti, tha: “Kremlini dëshiron që ministria të drejtohet nga një ekonomist që di të drejtojë operacionet e saj.
Ministria e mbrojtjes supozohet të jetë efikase dhe e drejtuar mirë, ndërsa vendimet aktuale në fushën e betejës i janë lënë ushtrisë.”
Valery Gerasimov, shefi veteran i shtabit të përgjithshëm të Rusisë dhe dikush me një rol më praktik kur bëhet fjalë për luftimet, do të mbetet në post, tha Kremlini.
Mbetet e paqartë se çfarë qëndrimi do të mbajë Patrushev, i cili ka udhëhequr këshillin e sigurisë që nga viti 2008 dhe besohet se ka ndihmuar në organizimin e pushtimit të Ukrainës.
Peskov i tha medias shtetërore ruse të dielën vonë se roli i ri i Patrushev do të shpallet në “ditët e ardhshme”.
Në fillim të kësaj jave u njoftua se djali i tij Dmitry Patrushev, ish-ministër i bujqësisë, do të promovohet në zëvendëskryeministër.
 
j.l./ dita

Burimi