BE miraton 500 milionë euro ndihmë të re ushtarake për Ukrainën

BE ka miratuar një paketë të re ndihme për Ukrainën, me vlerë prej 500 milionë eurosh, shkruan skynews.

“BE-ja po rrit mbështetjen e saj për Ukrainën për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht dhe për të mbrojtur popullsinë civile kundër luftës së vazhdueshme ruse të agresionit”, thuhet në deklaratë.

Josep Borrell, tha se paketa e radhës ishte “një tjetër provë se ne mbetemi të palëkundur në mbështetjen tonë ndaj forcave të armatosura ukrainase për të mbrojtur vendin kundër agresionit në rritje”.

Ai shtoi: “Sulmet e fundit pa dallim të Rusisë ndaj civilëve ukrainas dhe infrastrukturës civile janë një tjetër dëshmi e mosrespektimit të plotë të Rusisë për të drejtat e njeriut dhe ligjin ndërkombëtar.

“BE do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa duhet dhe për aq kohë sa të jetë e nevojshme.”

/abcnews.al

 

 

 

Lexo me shume