Berisha: Lear Kurtin e vranë për së dyti, secili nga ju mund të jetë viktima e radhës

Kreu i PD-së Sali Berisha akuzoi sot kryeministrin Edi Rama, ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi dhe kreun e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore Ardi Veliu se e vranë për së dyti Lear Kurtin.

“Pasi e dërguan në spital në kundërshtim flagrant i bënë autopsinë pa asnjë konsent, pa asnjë prani të familjarëve apo avokatit të tij, e bënë si bandë për të fshehur krimin e tyre të shëmtuar. Një akt i tillë mund të ndodhë vetëm në diktatura, kurrë në vende të lira. Në qoftë se në ndërgjegjen e këtyre banditëve me uniformë nuk do rëndonte vrasja dhe krimi ata do bënin gjithçka për të zbardhur në mënyrë të kristaltë këtë të vërtetë tragjike.

Lexo edhe:

Berisha reagon pas deklaratës së shokut të Learit: E vranë xhelatët me uniformë

Nuk do bënin dot mashtrime se ishin dy, se po qëndronte i dyshimtë para një dyqani, se nuk kishte shenja dhune, ndërkohë që e ëma e gjen me hematoma nga koka te këmbët. Në qoftë se këta donin të zbardhin të vërtetën për një 32-vjeçar këta kurrë nuk mund të shkelnin procedurën strikte të investigimit në raste të ngjashme, e cila kërkon të paktën 12 orë të lihet kufoma e të ndjerit dhe pastaj të bëhet autopsia dhe kurrë nga një person i vetëm nën presionin e një banditi si Ardi Veliu.

Me urdhër të Ramës dhe Çuçit, viktima u deklarua i dyshimtë për delinkuentë. Me urdhër të tyre Veliu deklaroi se policia e çoi të gjallë në spital. Me urdhër të tyre u gjet dhe qesja plastike me drogë në stomakun e viktimës. Me urdhër të tyre u tha se ai vdiq nga overdoza. U vra për së dyti. Vrasësi për së dyti i Lear Kurtit janë Rama, Çuçi me kriminelin e tyre me uniformë Ardi Veliu. Ftoj qytetarët që të vazhdojnë protestën, që këto krime të mos përsëriten.
Tregimet e dëshmitarëve për ngjarjen janë rrëqethëse. Secili nga ju mund të jetë viktimë e radhës nga këta banditë që kryejnë veprime të pakontrolluara nga droga që marrin dhe droga që shpërndajnë”, tha Berisha.

Lexo me shume