“Biseda ishte e shkëlqyer”/ Zelensky telefonatë me kryeministrin e ri britanik, diskutime për problematikat aktuale

Rishi Sunak mbajti telefonatën e tij të parë me Presidentin Volodymyr Zelensky këtë të martë, pas marrjes së postit të kryeministrit.

Ai theksoi mbështetjen e palëkundur të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën, në ditët e vështira të luftës.
Kryeministri i ri deklaroi se mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën do të ishte aq e fortë sa kurrë nën kryesinë e tij dhe presidentit Zelensky.

Sunak vuri gjithashtu në dukje rëndësinë e punës së Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike në vendet ukrainase për të garantuar sigurinë bërthamore dhe për të ofruar transparencë rreth çdo dezinformimi.
Të dy liderët ranë dakord për nevojën e vazhdimit të presionit përmes sanksioneve të vazhdueshme ekonomike.
Zelensky tha se biseda ishte “e shkëlqyer”, sidomos në këto momente të vështira lufte.

A privilege to speak to the President of Ukraine @ZelenskyyUa this evening.
Both he and the Ukrainian people can count on the UK’s continued solidarity and support.
We will always stand with Ukraine. pic.twitter.com/ycVr3K0DVS
— Rishi Sunak (@RishiSunak) October 25, 2022

Top ChannelLexo me shume