Blinken: Kina ka refuzuar mirëkuptimin e SHBA-ve për Tajvanin

Kina ka marrë vendime për të ushtruar më shumë presion mbi Tajvanin, duke përfshirë mundësinë e “përdorimit të forcës për të arritur qëllimet e tyre”, tha Blinken të mërkurën në një ngjarje të organizuar nga Bloomberg News.

Blinken tha se një status quo prej katër dekadash në të cilën SHBA njohu Pekinin sipas politikës së Kinës së vetme dhe gjithashtu i dha Tajvanit armë për mbrojtjen e tij kishte “ndihmuar për t’u siguruar që nuk do të kishte një konflikt midis Shteteve të Bashkuara, dhe Kinës mbi Tajvanin”.

“Ajo që ka ndryshuar është një vendim i qeverisë në Pekin që status quo-ja nuk ishte më e pranueshme, se ata donin të përshpejtonin procesin me të cilin do të ndiqnin ribashkimin”, tha Blinken.

“Kjo është ajo që ka ndryshuar rrënjësisht.”

Uashingtoni nuk do një “Luftë të Ftohtë” dhe nuk po përpiqej të frenonte Kinën, tha ai, por SHBA do të ishte e vendosur në mbrojtjen e interesave të saj.

Çdo ndërprerje në Tajvanin dhe ekonominë e tij – tani një fuqi globale dominuese në prodhimin e gjysmëpërçuesve të avancuar jetik për makinat, pajisjet dhe pajisjet elektronike të konsumit – duhet të jetë një shqetësim për të gjithë botën, shtoi ai.

“Nëse kjo do të ndërpritet për ndonjë arsye, do të kishte pasoja thellësisht të rëndësishme për ekonominë globale.”

Vërejtjet e Blinken pasojnë pasi presidenti kinez Xi Jinping siguroi një mandat të tretë historik në Kongresin pesë-vjeçar të javës së kaluar të Partisë Komuniste në pushtet të Kinës. Ata vijnë gjithashtu mes deklaratave të Pekinit se nuk do të heqë dorë nga e drejta për të përdorur forcën për të bashkuar Tajvanin me Kinën kontinentale, megjithëse do të përpiqet për një zgjidhje paqësore.

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, tha më herët të mërkurën se ai priste që zyrtarët kinezë nën drejtimin e Xi të bënin përpjekje më të mëdha për të zgjedhur aleatët e fundit të Taipeit.

“Është e imagjinueshme që situata jonë diplomatike do të bëhet më e zymtë,” tha Wu.

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden ka akuzuar vazhdimisht Kinën se ka përdorur vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan në gusht si një pretekst për shtimin e stërvitjeve ushtarake rreth ishullit, të cilin Pekini e pretendon si territor i tij.

Të mërkurën, Biden tha në një takim me këshilltarët e tij të lartë ushtarakë se SHBA nuk kërkon konflikt me Kinën dhe se presidenti kinez e di këtë.

Takimi pasoi lëshimin nga Biden të një strategjie të sigurisë kombëtare në fillim të këtij muaji, e cila bëri thirrje për “të dalë jashtë konkurrencës së Kinës” dhe bllokimin e përpjekjeve të saj për të riformuar çështjet globale.

Lexo me shume