Blinken: Kina po përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane_663a519a6cc6a.jpeg

Blinken: Kina po përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë se SHBA ka parë prova të përpjekjeve kineze për të “ndikuar dhe ndërhyrë” në zgjedhjet e ardhshme në SHBA, pavarësisht një angazhimi të mëparshëm nga udhëheqësi Xi Jinping për të mos e bërë këtë.
Blinken i bëri këto komente për CNN pas një udhëtimi 3-ditor në Kinë, ku diplomati i lartë amerikan kaloi orë të tëra duke u takuar me zyrtarë të lartë kinezë, përfshirë edhe Xi. Të dy vendet kanë hapur një sërë çështjesh të diskutueshme, nga kontrollet e teknologjisë amerikane deri te mbështetja e Pekinit për Moskën.
Blinken tha se ai përsëriti një mesazh që presidenti Joe Biden i dha Xi gjatë takimit të tyre në San Francisko nëntorin e kaluar për të mos ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të 2024-ës në SHBA. Më pas, Xi ishte zotuar se Kina nuk do ta bënte këtë.
“Ne kemi parë, në përgjithësi, prova të përpjekjeve për të ndikuar dhe ndoshta ndërhyrë, dhe ne duam të sigurohemi që kjo do të ndërpritet sa më shpejt që të jetë e mundur” – tha Blinken kur u pyet nëse Kina po shkelte angazhimin e Xi ndaj Biden.
“Çdo ndërhyrje nga Kina në zgjedhjet tona është diçka që ne po e shikojmë me shumë kujdes dhe është krejtësisht e papranueshme për ne, kështu që doja të sigurohesha që ata ta dëgjonin përsëri atë mesazh” – tha Blinken, duke shtuar se kishte shqetësime për Kinën edhe nga vende të tjera. ©LAPSI.al

Burimi