Autori: X.Tafa
  Lexim: 5 Minuta
A+ A-

BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave

Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada.

Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar makina të klasit botëror me vëmendje në detaje.

Mund të jetë sfiduese marrja e një vendimi se cili nga prodhuesit e makinave është më i mirë pasi makinat ofrojnë pothuajse me karakteristika të ngjashme.

Buxheti juaj do të jetë një faktor kryesor përcaktues, si dhe karakteristika teknologjike si ajo hibride dhe efikasiteti i karburantit.

Dallimet kryesore midis BMW dhe Mercedes

Bavarian Motor Works prodhon BMW ndërsa Daimler AG prodhon Mercedes. BMW prodhon makina luksoze, SUV, makina sportive, serinë luksoze të limuzinës 7 seri, versione hibride dhe Hatchbacks. Mercedes ka një grup të ngjashëm të makinave me shtimin e kamionëve, furgonëve, autobusëve, vagonëve të stacioneve, SUV-ve, një kamionçinë dhe makina të zgjuara.

Secila prej markave të makinave ka ndjekës besnikë që nuk kanë dëshirë t’i ndërrojnë. Para ardhjes së Mercedes, nuk kishte asnjë kundërshtar të denjë për BMW. BMW ka dalluar përsa i përket efikasitetit të karburantit ndërsa Mercedes shpesh shoqërohet me klas dhe luks. Të dy makinat vijnë me motorë të fuqishëm.

Cilësia

Kur matni cilësinë e materialit të përdorur në modelimin e brendshëm do të gjeni disa ngjashmëri midis prodhuesve të makinave. Por, Mercedes ka një avantazh të vogël për të ofruar që ka të bëjë me pajisjet e fundit. Kjo ka rritur çmimin e disa modeleve mbi ato të BMW-së.

Siguria

Siguria për markat luksoze ka tendencë të jetë më e lartë se shumica e veturave. Kur krahasoni BMW dhe Mercedes do të vini re që pjesët rezervë të BMW-së kanë tendencë të jenë më të shtrenjta dhe kjo shkakton një rritje të primeve të sigurimit. Është gjithashtu më e vështirë të gjesh disa nga pjesët rezervë të BMW.

Të dy makinat janë të besueshme dhe ju duhet të drejtoni një model të ri për pesë vitet e ardhshme pa ndonjë ndryshim të pjesëve të këmbimit. Mercedes ka adoptuar shumë teknologji moderne dhe kjo do të thotë se do t’ju marrë disa vite para se të shkoni për një ndryshim të madh shërbimi. Me një BMW mund të ndodh më shumë gjatë viteve të para, gjë që çon në një rritje të kostove të pjesëve rezervë.

Përvoja e drejtimit

BMW konsiderohet të jetë më e lehtë se Mercedes dhe kjo e bën atë të ofrojë një përvojë më të mirë drejtimi veçanërisht në kthesa. Gjërat përmirësohen në versionet sportive të BMW, të cilat vijnë me kamjo manuale më të mirë se Mercedes. Mercedes ka motorë më të mëdhenj dhe kjo i bën ata më të rëndë ndërsa janë joefikas në harxhimin e karburantit.

Çmimi

Për të dy makinat, modelet parashikojnë të shpenzojnë 40,000 dollarë për modelet e nivelit fillestar dhe më shumë se 150,000 dollarë për modelet e nivelit të lartë. Modelet e përgjithshme të Mercedes kanë tendencë të jenë më të shtrenjta se homologët e tyre BMW.

Larmia e automjeteve

Të dy Mercedes dhe BMW kanë një larmi modelesh të makinave për të zgjedhur. Kur bëhet fjalë për seksionin e veturave personale Mercedes ka klasën C, klasën E, klasën S dhe Maybach. Secili prej modeleve të makinave ofron mundësi të shumta për personalizimin – nga nuanca, madhësia e gomave, opsionet e sediljeve deri te rripat.

BMW ofron seritë 3, 5 dhe 7-të; secili model ka një konkurrencë përkatëse me ato të Mercedes. BMW fiton në këtë raund pasi ofron modele shtesë të makinave përmes serisë së tyre M, I line dhe Z4. Mercedes ka ecur mirë në seksionin e tyre komercial përmes një seri kamionësh, furgonë dhe autobusë.

Teknologjia

Ajo që është veçuar për seritë e makinave Mercedes dhe BMW është përdorimi i teknologjive inovative në të gjitha modelet e makinave të tyre. Teknologjia ju ndihmon të përdorni të gjitha informacionet e makinës në një ekran të lehtë për t’u përdorur. Në tregun e makinave luksoze, makina që ofron pajisjet më të mira teknologjike fiton.

Mercedes mburret me teknologjinë e tij të sistemit. Sistemi është përgjegjës për shumicën e tipareve të makinës si lidhja, siguria dhe argëtimi. Modeli i klasit S ka fituar disa çmime për një nga makinat më të sigurta në botë.

BMW ka një ekran me fshehje që kontrollon shumicën e tipareve të makinës. Konzola mund të kontrollohet përmes komandave iDrive ose nga zëri. Në këtë raund, Mercedes ka një avantazh të lehtë ndaj BMW.

Karakteristikat e sigurisë

Kur bëhet fjalë për sigurinë, Mercedes është në një klasë të vetin. Kjo nuk do të thotë që veturat BMW janë më pak të sigurta, ato janë për shkak të modelimit dhe përdorimit të teknologjive të tyre si monitorimi i pikave të verbra dhe korsia e ndihmës. Por, përparësia më e madhe e posedimit të një Mercedes Benz është përdorimi i teknologjisë PRESAFE.

Teknologjia aplikon frenat në zonat e kërkuara në momentin kur ndesheni me urgjencë. Gjatë natës ju keni pamjen Night vision. Shumë ekspertë të rishikimit të makinave i kanë dhënë Meredes shumë vlerësime pozitive dhe ju duhet të ndiheni të sigurt në drejtimin e saj. Të dy modelet e makinave vijnë të pajisura me çantat e ajrit më të mira në industri.

Performanca

Të dy makinat vijnë të pajisura me motorë me performancë të lartë. Motorët e vegjël BMW ofrojnë besueshmëri për shkak të modelit të lehtë të makinave. Konsumatorët janë në mëdyshje për shkak të opsioneve të shumta të makinave. BMW dallohet me seritë 3, 4, M-power dhe gamën e tyre X-5 të SUV-ve.

Për Mercedes, klasa e tyre CLS është një nga sedanet e tyre më të mira në treg. Një nga përfitimet më të mëdha të zgjedhjes së një BMW ose Mercedes është se makinat janë të besueshme. Do të duhen disa vite para se të filloni blerjet për pjesët rezervë.

Përfundimi

Është një zgjedhje e vështirë midis BMW dhe Mercedes. Cdo markë e makinave u ofron konsumatorëve një gamë të gjerë zgjedhjesh kur bëhet fjalë për modelet e makinave. Makinat janë me performancë të lartë dhe janë të pajisura me teknologjitë më të fundit dhe karakteristikat e sigurisë.

Në përgjithësi, nëse jeni duke kërkuar për një makinë me klas dhe luks, atëherë shkoni për Mercedes por nëse jeni duke kërkuar për performancë superiore, atëherë shkoni për BMW.

Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë shtetasit e vendeve të e tjera u përballën me një situatë të...
Ari i zi, për të cilin lùftërat civile, ushtarake apo ekonomike nuk reshtin, është burimi më i madh i të ardhurave kudo ku nxirret, është...
Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej...
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit ka humbur jeten ne rrethana ende te paqarta diten e sotme. Ai u transportua...
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë janë ende të paqarta rrethanat dhe shkaqet e ngjarjes. Në vendngjarje...
Policia e Dibrës ka vënë në pranga shtatë të rinj, të cilët kishin qëlluar me armë në ajër, si dhe kanë proceduar penalisht një...
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së enjtes “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave...
Kompanitë shqiptare duhet të përqafojnë revolucionin teknologjik. Hapja graduale e bizneseve ka reflektuar një përshtatje të re me situatën...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi vërtetoi se tashmë është implantuar me mikroçip RFID, domethënë,...
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon vendeve që luftojnë me shpërthimet e koronavirusit”, tha Inspektori...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja e tij e fundit për...
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte çrregullime mendore është “pa dyshim” vepër e tij. Pas disa...
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën e tij “Fidem” në Greqi. Ekspozita u hap për publikun në...
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë e kërcënimeve të shumta. Së fundi Organizata e Traktatit të Atlantikut...
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më të shkarkuara në botë, dhe sikur të mos mjaftonte kjo, tani ka vendosur...
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin 2019, nga 15,7 milionë në 2018, për shkak të perfomacës më të...
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë dezinfektues duarsh me vete kudo që shkojnë. Por është paralajmëruar...
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe Elemente Kimike. Nje nder keto mjaft i rendesishem per femijen eshte...
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë – aq i mirë sa që disa emigrantë jashtë vendit, kur sëmuren,...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi vendosën të heqin dorë nga  nga detyrat mbretërore për të vazhduar...
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli” që sot e kësaj dite klikohen në Youtube. Në një intervistë...
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar, producent dhe muzikant, burri i parë i Anna Oxa, kreu vetvrasjevrau...
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht, zgjidhja e parë janë tretmanet në sallonet e kozmetikës, por...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për dekada. Të dy automobilistët kanë ndërtuar një reputacion duke ofruar...
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë me gjashtë rrota, të aftë për të gjitha terrenet, por pa ia ndryshuar...
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një version të azhurnuar me makinë të pasme të Huracan. Premiera...
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes dy zjarresh për të ardhmen e tij, teksa kërkohet nga Interi dhe...
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet e Arturo Vidal. Vidal tash e sa kohë është lidhur me një...
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’ nuk ka arritur më shumë sesa një barazim pa gola, kundër...
Të mbyllur në shtëpi, por shqiptarët nuk hoqën dorë nga kafeja, importet shënojnë rekord historik në prill
Në gjysmën e parë të marsit dhe në prill, shqiptarët, ashtu si gjithë...
Shqipëria i vetmi vend në botë, që nxjerr naftë dhe del me humbje!
Ari i zi, për të cilin lùftërat civile, ushtarake apo ekonomike nuk...
Paga prej 40 mijë lekësh, vetëm 55% e punonjësve e kanë përfituar. Pse?
Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë...
Gramoz Sako
Probleme me pasurinë, merret vendimi për kreun e Gardës Gramoz Sako
Kreu i Gardës, Gramoz Sako është konfirmuar në detyrë, pavarësisht...
Vdés në rrethana të dyshimta 40-vjeçari
Nje person i seksit mashkull rreth 40 vjec nga fshati Deshiran i Belshit...
Gjendet i pajetë një person në Sarandë, míster rrethanat e ngjarjes
Një person është gjetur i pajetë në lagjen nr. 4 të Sarandës ndërkohë...
Pritet sot miratimi i ligjit për kriptovalutat në Kuvend, paralajmërohet rreziku i pastrimit të parave
Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Do të harxhohen rreth 26 miliardë lekë investime publike për këtë vit
Investimet publike 2020 do të jenë 5.1% më të larta se një vit më...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Lajmi që po trondit botën/ Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19!
Analiza e fundit laboratorike kryer në një pacient qipriot nga koronavirusi...
Kina nuk do të kufizojë eksportin e furnizimeve mjekësore në vendet e tjera
“Kina nuk do të kufizojë sasinë e furnizimeve mjekësore që u dërgon...
Pronari shqiptar i një furre buke në Romë bën gjestin human, prek zemrat e italianëve
Një media italiane Trieste Salario i ka kushtuar artikull një shqiptari...
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja
Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh...
Autoportreti i ngrysur i Van Gogut në Oslo konfirmohet si autentik
Piktura e vetme e njohur nga mjeshtri holandez në kohën kur ai kishte...
Greg Rama rikthen “Fidem” në Janinë
Pas Shqipërisë, Greg Rama, djali i kryeministrit Rama ka çelur ekspozitën...
Për “Kangët popullore erotike” të Vlora Nikçit
Vlora Nikçi, aktore e lindur në Pejë, ka bërë një punë shumë të...
NATO prezanton dronin e ri “Spiun”
NATO ka modernizuar mjetet dhe pajisjet për të rritur zbulueshmërinë...
WhatsApp shënon rekord të ri, sa mesazhe u dërguan gjatë festave
WhatsApp ka thyer rekordin. Ai është tashmë një nga aplikacionet më...
Zbulohet rroga e shefit të Apple
Kreu i “Apple”, Tim Cook, ka fituar 11,6 milionë dollarë në vitin...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Kujdes nga dezinfektuesi që mbani në makinë, mund t’ju shkaktojë dème serioze
Që prej shpèrthimit të pándemisë, pjesa më e madhe e njerëzve mbajnë...
FEMRA FABRIKE E IMORTALITETIT
Gjate periudhes se shtatzanise Trupi i Femres prodhon shume Hormone dhe...
“Financial Times”: Suksesi i testimeve në Gjermani duket i vërtetë (tani për tani)
Gjermania ka një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor...
Një minutë zemërimi mund të bëjë gjashtë orë dëme për trupin
Sistemi ynë imunitar do gjashtë orë për të rimarrë veten, nëse ekmi...
Princi-Harry-dhe-bashkëshortja-e-tij-Meghan-heqin-dorë-nga-detyrat-mbretërore
Meghan Markle dhe Princ Harry humbasin fondet dhe titujt mbretërorë
Meghan Markle dhe Princi Harry do të humbasin titujt e tyre të HRH pasi...
Bes Kallaku tregon rrogën që merrte në ‘Portokalli’: Shkonte mbi…
Me siguri të gjithë e mbani mend Bes Kallakun me rolet e tij në “Portokalli”...
Ish-burri i parë i Anna Oxës bën vetëvrasje
Ka vdekur ish-burri i Anna Oxës. Franco Ciani, 62 vjeç, këngëtar,...
Oriola Marashi pozon joshëse e hipur mbi një pelë
Oriola Marashi nuk e ka aspak të ftohtë. Modelja shqiptare, Oriola...
Për një fytyrë pa njolla
Njollat në fytyrë janë një shqetësim i vërtetë për femrat. Zakonisht,...
4 hapa per nje lekure te paster si nje femi
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën...
Pse na fryhet gjoksi shumë gjatë periodave?
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli...
Këshilla të floktarëve të famshëm: Kjo ngjyrë e flokëve do të shënojë vjeshtën!
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin...
“PËRSE EUROPA NA LARGOHET “
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk...
Shqipërisë po i shtohen pleqtë, në 10 vite ka 22% më shumë të moshuar
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve,...
Infermierët në Gjermani: Në Shqipëri na kanosnin me bukën e gojës
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet...
Mungojnë kuponat për pasaporta dhe kartë ID, qytetarët sorollaten
Janë 1.4 milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh, të cilët...
BMW vs Mercedes: Ja cili automjet është më i mirë për t’u blerë sipas karakteristikave
Mercedes dhe BMW kanë qenë rivalë në tregun e makinave luksoze për...
Njihuni me Lamborghinin gjigant me gjashtë rrota
Bimelecdesign ka punuar në një Larborghini, duke e kthyer në makinë...
Arrin Lamborghini Huracan EVO RWD
Lamborghini ka befasuar fansat në ditët e para të vitit 2020 me një...
VW popullor edhe në rrymë – shet mbi 100,000 njësi të Golf-ave elektrik
Gjiganti i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit...
Cavani ua bën të qartë klubeve që e kërkojnë, do 10 milionë euro në sezon
Edinson Cavani, i cili do të jetë lojtar i lirë në verë, ndodhet mes...
Man Utd rivalizon Interin, për shërbimet e Vidal
Manchester United është skuadra që është futur në garë për shërbimet...
Nuk ndihmon as Ibrahimovic, Milan luan baras me Sampdoria
Milan e ka nisur me barazim vitin e ri kalendarik, 2020. Skuadra ‘Rosoneri’...
Juventus 4:0 Cagliari, notat e lojtarëve
Juventus e ka nisur për mrekulli vitin e ri kalendarik, duke demoluar...