“Bota ka nevojë për Kinën”, Jinping merr pushtetin për herë të tretë, kush është ekipi i tij drejtues

Ndërsa Xi Jinping shpalli mandatin e tij të tretë në pushtet për Kinën dhe botën, rrugët e kryeqytetit ishim të qeta.

Pas shpalljes së mandatit, Xi iu drejtua mediave për të prezantuar ekipin e tij të ri drejtues.

Fjalimi ofroi gjithashtu një të dhënë të rëndësishme për drejtimin në të cilin Xi mund ta çojë Kinën, ka pasur frikë në rritje se vendi po mbyllet nga ekonomia botërore.

Por Xi tha, “Kina nuk mund të zhvillohet pa botën, dhe bota gjithashtu ka nevojë për Kinën”.

“Pas më shumë se 40 vitesh përpjekjesh të pandërprera drejt reformës dhe hapjes, ne kemi krijuar dy mrekulli, zhvillim të shpejtë ekonomik dhe stabilitet social afatgjatë.”

Kush janë anëtarët e Komitetit të ri të Përhershëm

Li Qiang: Është diçka e mahnitshme që Xi ka vënë shefin e Partisë së Shangait në krye të ekonomisë së Kinës si Kryeministrin e ri dhe udhëheqësin numër dy.

Ai ishte përgjegjës për dështimin kur Shangai u mbyll dhe ata nuk mund të ushqenin dhjetëra miliona njerëz. Emërimi i tij do të shihet si besnikëri ndaj Xi Jinping që është shumë më e rëndësishme se kompetenca.

Cai Qi: Një Sekretar i Partisë së Pekinit, i cili është një mbështetës shumë i hapur dhe me zë të lartë i Xi Jinping.

Ding Xuexiang: Një ndihmës i ngushtë që ka shoqëruar Xi Jinping në të gjitha udhëtimet e tij këtë vit.

Li Xi: Një Sekretar Partie në Guangdong i cili gjithashtu ka pasur lidhje të forta me Xi. Një herë ai u dërgua në Liaoning për të marrë përsipër dhe ndëshkuar ata që manipulonin shifrat e PBB-së në provincën verilindore.

Zhao Leji dhe Wang Huning u rizgjodhën, pasi ishin në Komitetin e Përhershëm të Byrosë Politike të fundit.

BBC shkruan se pas shpalljes së mandatit, është një ditë e kthjellët në Pekin, smogu i ka lënë vendin një qielli blu dhe një erë të freskët.

Korsitë rreth sheshit të famshëm Tiananmen janë të mbyllura, një rrugë rreth tij, rruga Chang’an, është jashtëzakonisht e qetë. Makinat ende mund të kalojnë, por çiklistët dhe këmbësorët po largohen nga hyrja kryesore.

Sheshi është historik si vendi ku lideri i parë i epokës komuniste Mao Ce Dun shpalli themelimin e Republikës Popullore të Kinës dhe ku ushtria goditi qindra mijëra protestues pro-demokracisë në 1989.

Të dielën, kishte disa pika kontrolli për këdo që shkonte drejt vendit të ngjarjes./Abcnews.al/

Lexo me shume