Britania: Rusia vazhdon të përdorë dronët iranianë kundër Ukrainës

Inteligjenca britanike ka deklaruar se Rusia po përdor ende dronët iranianë në luftën kundër Ukrainës, skynews.

Forcat ruse ka të ngjarë të përdorin drorënët iraniane Shahed-136 për të depërtuar në mbrojtjen ajrore ukrainase dhe si një mënyrë për të zëvëndësuar raketat me rreze të gjatë veprimi, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

Ajo shtoi se përpjekjet e Ukrainës për të shkatërruar dronët kanë qenë të suksesshme.

Javën e kaluar, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania i bënë thirrje Organizatës të Kombeve të Bashkuara të hetojnë akuzat që Rusia po përdorte dronët e prodhuar nga Irani në luftën kundër Ukrainës.

Irani ka mohuar akuzat se i ka shitur armë të tilla Moskës.

/abcnews.al

Lexo me shume