“Burra në veprim”, a po përgatitet Kina të pushtojë Tajvanin? Çfarë është komisioni ushtarak i ngritur nga presidenti Xi Jinping?

Tensionet mes Kinës dhe Tajvanit mbeten ende të larta, kjo dhe për shkak të lëvizjes së fundit të bërë nga presidenti kinez, Xi Jinping, në Kongresin e fundit të Partisë Komuniste.

Ai njoftoi ngritjen e një komisioni ushtarak të quajtur “Burrat në Veprim”, që do të thotë se ky komision do të merret ngushtësisht me çështjen e Tajvanit.

Edhe pse në fjalimin e tij para publikut Xi Jinping u duk me tone të qeta duke theksuar se po kërkohet një zgjidhje paqësore për ishiullin, sërish nuk përjashtoi në asnjë moment manovrat ushtarake.

Prej disa muajsh tashmë Kina ka rritur forcën e saj ushtarake pranë Tajavanit, madje lëshoi dhe një raketë.

Në fillim të këtij muaji, presidentja e Tajvanit Tsai Ing-wen tha se megjithëse ishte e gatshme të punonte me Kinën për të gjetur “mënyra reciprokisht të pranueshme” për të ruajtur paqen përgjatë ngushticës së Tajvanit, nuk kishte “asnjë vend për kompromis” mbi sovranitetin e ishullit të vetëqeverisur.

Retorika nga të dyja palët dhe manovrat e fundit të Pekinit kanë ngjallur frikën se një tentativë për marrjen e Tajvanit nga ushtria kineze mund të jetë e ardhshme në horizont.

Por shumë ekspertë thonë se kjo nuk do të jetë domosdoshmërisht rasti.

Komisioni ushtarak prej gjashtë anëtarësh që drejton Xi nuk duket si një “këshill lufte”, thanë analistët, por më tepër një organ i krijuar për të vazhduar modernizimin metodik të ushtrisë më të madhe në botë, të cilin udhëheqësi kinez e vendosi si objektiv në 2015.

“Një luftë e nxehtë në Azi mbetet e pamundur në të ardhmen e parashikueshme,” tha James Char, studiues i asociuar në Programin e Kinës në Institutin e Mbrojtjes dhe Studimeve Strategjike në Singapor.

“PLA do të vazhdojë të përpiqet të arrijë objektivat kombëtare të Kinës duke operuar në nivelin nën pragun e luftës në afatin e afërt dhe të mesëm,” tha Char.

Një nga këto objektiva kryesorë ka qenë ta bëjë PLA-në një forcë luftarake të klasit botëror – në thelb të barabartë me ushtrinë amerikane – deri në vitin 2049. Xi ka vendosur udhëzime drejt këtij qëllimi të vitit 2049, duke përfshirë duke vënë theksin në operacionet e përbashkëta, aftësinë e të gjitha degët e PLA të funksionojnë si një në kohë konflikti – gjë që do të ishte thelbësore për çdo pushtim të Tajvanit.

Komanda e Teatrit Lindor të PLA, si një nga dy nënkryetarët e CMC-së nën vetëm Xi në udhëheqjen ushtarake tregon atë përkushtim ndaj operacioneve të përbashkëta, thanë analistët.

Me marrjen e Komandës së Teatrit Lindor në vitin 2019, ai mbikëqyri integrimin e operacioneve të PLA nëpër ngushticën e Tajvanit.

Në fillim të këtij viti, rezultatet e këtyre përpjekjeve ishin evidente kur, pak pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin, PLA-ja tregoi forcë në një operacion të përbashkët që përfshinte njësi detare, ajrore dhe raketore ndërsa simulonte një bllokadë të ishullit. dhe dërgimin e raketave balistike mbi të.

Ajo përvojë ishte e re për organin qendror vendimmarrës të ushtrisë kineze.

Presidenja e Tajvanit Tsai Ing-wen flet në një ceremoni për të shënuar Ditën Kombëtare të ishullit përpara Zyrës Presidenciale në Taipei më 10 tetor 2022.

“Nuk ka vend për kompromis” mbi sovranitetin e Tajvanit, tha Presidenti Tsai në fjalimin e Ditës Kombëtare

Rod Lee, drejtor i kërkimit në Institutin e Studimeve Ajrore të Kinës në Universitetin e Forcave Ajrore të SHBA-së, tha se Ai ishte oficeri i parë i PLA në Komisionin Qendror Ushtarak që drejtoi një komandë të përbashkët dhe përvoja e tij do të ishte e paçmueshme në çdo operacion që përfshin Tajvanin.

Përveç bashkimit të ushtrisë, marinës, forcave ajrore dhe raketave, ai do të ketë mësuar se si të zbatojë një plan kombëtar mobilizimi dhe të integrojë njësi ndihmëse si Policia e Armatosur e Popullit, tha Lee.

“Të gjitha këto reforma që Xi Jinping i ka imponuar PLA-së, He Weidong është i pari që i është dashur të merret me këtë në një nivel në një kuptim operacional,” shtoi Lee.

/Abcnews.al/

Lexo me shume