“Burrë plak, flet për orgji”, vjen përgjigja e Berishës. Xhelal Mziu nxjerr “letrat”, reagon edhe Spiropali. Të gjitha debatet e sotme në Kuvend

Seanca plenare e kësaj të enjte do të fillojë me një debat publik. Pas kërkesës së 15 deputetëve të opozitës të Partisë Demokratike dhe të Partisë së Lirisë, drejtuar Kryetares së Kuvendit znj. Lindita Nikolla, Konferenca e Kryetarëve ka vendosur për zhvillimin e diskutimeve për 240 minuta, kohë kjo që do të ndahet në mënyrë përpjesëtimore ndërmjet grupeve parlamentare, sipas përfaqësimit të tyre në Kuvend.

Tema e debatit publik do të jetë mbi situatën energjitike në vend, çmimin dhe menaxhimin nga autoritetet përkatëse.

Po ashtu një çështje tjetër që pritet të ketë debate të shumta është projektligji “Për një ndryshim në ligjin nr.45/2015 “Për të Drejtën e Informimit për dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”, të ndryshuar.

Kujtojmë se PS ka prezantuar me herët gjatë diskutimit në komisionet parlamentare projektligjin e depozituar, ku kërkon dënimin e krimeve të së kaluarës komuniste duke vendosur kështu në sitë të gjithë figurat publike pavarësisht nëse ata kanë një certifikatë të pastërtisë së figurës nga komisionet Mezini-Bezhani.

Njëkohësisht, sindikata e pedagogëve ka paralajmëruar se sot do të ketë protestë kombëtare, ndërsa opozita ka dalë në mbështetje të tyre.

20:13- Noka-Spiropalit: Zgërdhiu ti zgërdhiu. Peleshi i del në mbrojtje: Prej jush nuk themi dot jemi pro Perëndimit

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Flamur Noka ka akuzuar nga foltorja e Kuvendit, qeverinë për vdekjen e 32-vjeçarit, Lear Kurti, i cili humbi jetën mbrëmjen e djeshme, pasi u shoqërua nga Policia.

Me ton ironizues ai thotë se shteti vrapoi për të fshehur vrasjen, ashtu siç ka bërë me rastin e Klodian Rashën.

Teksa flet për vdekjen e Kurtit, Noka i kthehet Elisa Spiropalit duke i thënë se 5 mln eurot e doganave do i dalin prej hundësh. Më pas fjalën në Kuvend e mori ministri i Mbrojtjes, Niko Pelehsi, i cili i replikoi akuzave të Nokës.

Duke i kërkuar mos të abuzojë me qytetarinë dhe edukatën, Peleshi i tha Nokës se PS nuk përdor fjalor denigrues si PD-ja.

Pjesë nga debati

Flamur Noka:U vra një qytetar këtij vendi. Me vrap shteti, ky horri Ardi Veliu për të fshehur siç bëri me Rashën, me vrap për ta fshehur vrasjen. Ka shkuar i vdekur në spital. I vdekur, i vrarë nga policia. Është vrasje, e ka vrarë shteti, e keni vrarë ju. Ju siguroj protestat do t’ju fshijnë. Çdo shqiptari i ka ardhur në majë të hundës.
Zgërdhiu ti, zgërdhiu, 5 mln eurot e doganës do të dalën prej hundësh.

Niko Peleshi: Ju këtu akuzoni pa kufi. Natyrisht jeni në opozitë. Nuk mund të abuzoni me qytetarinë. Nuk mund të thoja Flamur ato që nxjerr ti nga goja. Unë nuk e bëj dot, Elisa nuk e bën dot të përdorë një fjalor të tillë ndaj jush. Mos mendoni se merrni epërsi me këtë fjalor. Në Shqipëri çdo parti janë të orientuara nga perëndimi, na e hoqët këtë avantazh me historinë e rublave.

Flamur Noka: Niko keqardhje. Ka filluar t’ju vejë në rresht Elisa. 3.7 terravat është prodhimi energjitik në Shqipëri. 3.1 është shpenzimi. Vjedhje, vjedhje, vjedhje. Hajdut, hajdut, hajdut asgjë tjetër, s’keni asnjë emër tjetër. Fshiheni jo Irani, jo Rusia. Ça lidhje ka Shqipëria me gazin rus? Është qeveria e PD-së që anashkaloi gazin rus dhe solli gazin e Azerbajxhanit./abcnews.al/

19:37- “Ke hyrë në llogaritë e Rusisë”, Balla kërcënon Berishën: Do t’i nxjerr faktet

Kreu i Grupit Parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka akuzuar nga  foltorja e Kuvendit kreun e PD-së Sali Berisha për bashkëpunim me Rusinë.

Nga foltorja e Kuvendit, Balla nënkuptoi se Berisha ka marrë para ruse dhe se emri i tij ndodhet në llogaritë e Kremlinit.

Më tej Balla tha se në ditët në vijim do të dalin fakte që vërtetojnë se Berisha është financuar nga Rusia.

Ke hyrë në llogaritë e Kremlinit. Ti ke hyrë në listpagesat e krem linit. Ditët në vijim do të dalin faktet, që kulmoi me Lulin por me porosi të Berishës. Ndani ju me emisionin e Përputhen se cili i ka fajet. Ti Sali i di faktet që ne disponojmë”, tha Balla.

Kujtojmë se Rusia ka dhënë fshehurazi mbi 300 milionë dollarë për parti politike dhe kandidatë në dhjetëra vende, që nga viti 2014 dhe Presidenti Putin është angazhuar në financim të fshehtë politik në mbarë botën, sipas një zyrtari të lartë amerikan.

Ky është përfundimi në të cilin arrin një raport i komunitetit amerikan të zbulimit i cili ka analizuar financimet e Rusisë “në mbi 24 vende gjatë viteve të fundit në një përpjekje për të manipuluar demokracitë nga brenda”.

18:21- Vdekja e Lear Kurtit në duart e Policisë, Salianji: E njëjta histori me Klodian Rashën

Deputeti demokrat, Ervin Salianji krahasoi vdekjen e Lear Kurtit me rastin e Klodian Rashës. Lear Kurti humbi jetën mbrëmjen e djeshme, pasi u shoqërua nga Policia.

Atij i ishte bërë thirrje të ndalonte për kontroll të dokumenteve, por Kurti i ishte larguar policisë vetëm për t’u kapur më pas në rrugën “Don Bosko”. Gjatë shoqërimit në komisariat gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar papritur dhe është dërguar për në spital me makinën e policisë. Këta të fundit thanë se 32-vjeçari ndërroi jetë në tek Trauma, deklaratë që më vonë u përgënjeshtrua nga vetë spitali.

Për Salianjin rasti i fundit ka të njëjtat rrethana dhe kushte me vrasjen e Klodian Rashës. Salianji tha se Policia ikën të të pamundurit dhe te të varfrit , duke lënë oligarkët dhe të fortët të kryejnë krime pa u shqetësuar.

Ndër të tjera ai solli rastin e kullave pa leje në Tiranë, për të cilat qeveria nuk ka bërë asgjë deri më tani. Më tej ai renditi një sërë pyetjesh për sigurinë kibernetike në vend, pas sulmeve iraniane.

16:06- FOTO/ Vasili “shkrin” së qeshuri Berishën në Kuvend, çfarë i tregoi?

Seanca e sotme parlamentare u shoqërua me debate të shumta për sa i përket krizës energjtike në vend, çmimit dhe menaxhimit mes autoriteteve përkatëse.

Por, përveç tensioneve dhe debateve ka pasur dhe çaste humori.

Në foto shihet deputeti i Partisë së Lirisë dhe kryetari i PD-së, Sali Berisha duke buzëqeshur.

Ata kanë pasur një bisedë të shkurtër mes tyre, por nuk dihet se cila ka qenë tema e diskutimit.

Ajo që vihet re është momenti kur Vasil ii tregon Berishës celularin e tij dhe ky i fundit “shkrihet” së qeshuri.

Një tjetër çështje që u diskutua në Kuvend është e dhe prjektligji “Për një ndryshim në ligjin nr.45/2015 “Për të Drejtën e Informimit për dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”, të ndryshuar.

15:40- “Rama, fjalim pocaqi në Strasburg,” Balla i kthehet Shehut: Si nuk ju vjen turp, tërhiqe atë që the!

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është përplasur me deputetin demokrat Tritan Shehu pasi ky i fundit kritikoi fjalimin e mbajtur nga kryeministri Edi Rama në Asamblenë e Këshillit të Evropës.

“Fjalim pocaqi” e cilësoi Shehu, ndërsa Taulant Balla i kërkoi t’i tërheqë mbrapsht fjalët pasi sipas tij, fjala e Ramës në KiE ishte në vendin e duhur, në kohën e duhur.

“Tërhiqe mbrapsht atë fjalim pocaqi. Të zhbëjmë atë që keni bërë ju me ne krye Sali Berishën që në 2008? Të pastrojmë imazhin e krijuar për fajin tuaj të Shqipërisë se për fajin tuaj kanë hyrë rublat ruse që në 2008. Kur u depozitua rezoluta mbi të cilin lindi rezoluta e Dick Marty-t dhe fjalimi i Shqipërisë për ta anuluar qenka pocaqi? Po mirë turp nuk keni? Keni shkuar dhe keni votuar një rezolute të turpshme.  Si ka mundësi Tritan që PD ende nuk shpjegon rrjedhën logjike, nga propozimi, nga vota juaj te 600 mijë eurot në llogarinë tuaj. Tradhti që i ke bërë ti, Saliu në radhë të parë. Shko zgjojë nga gjumi atë, të vijë këtu e të japë llogari. Qeveria e drejtuar nga Sali berisha nuk e ka kundërshtuar…,” u shpreh Taulant Balla.

14:49-“Burrë plak, flet për orgji”, Balluku i përgjigjet Berishës: Ne flasim për energji, jo për ato që fantazon ti

“…200 milionë euro para taksapaguesish i bëni orgjira dhe vidhni në drejtime të tjera.” Kjo ishte fjalia e thënë nga ish-kryeministri Sali Berisha që bëri që kreu i Grupit Parlamentar të PS-së të reagonte. Ndërsa Taulant Balla fliste nga vendi duke e kritikuar Berishën për gjuhën e folur, ky i fundit i kërkoi kryeparlamentares Lindita Nikolla që të ndërhyjë. Gjatë debatit Berisha-Balla nuk munguan as gjuha fyese si dhe goditjet e tavolinës.

Lidhur me këtë situatë një reagim ka ardhur edhe nga ministrja Balluku, e cila tha se qeveria flet për energjinë dhe jo për dëshirat seksuale.

“Burrë plak që flet për orgjinë. Ne do përqendrohemi tek energjia jo tek dëshirat tuaja seksuale. Ne këtu kemi pasur një aplikim për një park Eulik. Investitorët kanë lidhur kontrata. Sot në Karavasta është parku 140 megavator. Ne bëjmë gara ndërkombëtare,” tha Balluku.

14:19-Spiropali i përgjigjet Berishës: Ke shumë mëkate korrupsioni për të larë

Pas akuzave të Sali Berishës ndaj qeverisë për vjedhjen e Energjisë, një përgjigje për të ka ardhur nga Elisa Spiropali, e cila tha se Berisha ka lënë një plagë të pashëruar në këtë sistem.

Sipas saj opozita ka shumë mëkate për të larë, dhe shumë mëkate korrupsioni që e kanë rrënuar këtë sistem. Ajo ka përmendur shitjen e TEC të Fierit ndërsa shton se u shit edhe Ulëza, Shkopeti dhe Bistrica.

“Në 2012 po ky i bënte thirrje Cez na hapni dritat dhe çlironi ujësjellësat se kompania fiku dritat. Këta jeni ju. Këtë kontroll kishit ju mbi sistemin elektroenergjitik shqiptar. Në 2011 u firmos projekti i TAP. Qeveria juaj për arsye të pa kuptuar shiti për skrap termocentralin e Fierit. Pa arsye publike. E shitët për skrap. TEC i Fierit do na sillte llogaritë ndryshe. Po shitja e hidrocentraleve. Shkopetin, Ulzën dy Bistricat. I shitët.” tha Spiropali.

14:01-“200 milionë euro para taksapaguesish i bëni orgjira,” Berisha përplaset me Ballën: I pafytyrë mos më ndërpre fjalën

…200 milionë euro para taksapaguesish i bëni orgjira dhe vidhni në drejtime të tjera.” Kjo ishte fjalia e thënë nga ish-kryeministri Sali Berisha që bëri që kreu i Grupit Parlamentar të PS-së të reagonte.

Ndërsa Taulant Balla fliste nga vendi duke e kritikuar Berishën për gjuhën e folur, ky i fundit i kërkoi kryeparlamentares Lindita Nikolla që të ndërhyjë.

Gjatë debatit Berisha-Balla nuk munguan as gjuha fyese si dhe goditjet e tavolinës.

“…200 milionë euro para taksapaguesish i bëni orgjira dhe vidhni në drejtime të tjera. Pra, si mund të kthehet ndryshe një pasuri e çmuar kombëtare në një mallkim kombëtar siç është shndërruar energjia për qytetarët shqiptarë. Nëse ti i pafytyrë që je aty ndërhyn në fjalën time…Zonjë të kanë zgjedhur kryetare parlamenti të të respektojnë ty në radhë të parë. Ai bëhet kryetar parlamenti aty. Ç’punë ka ai?”

13:31-Diskutimet për krizën energjitike, Berisha: Rama ka frikë të vijë në Parlament, eja mos u fshi pas Belindës!

Në Parlament do të mbahet sot një debat për katër orë me fokus në krizën energjitike. Deri më tani, edhe pse është në listën e folësve, kryeministri Edi Rama nuk është prezent në sallë.

Nisur nga mosprezenca e kreut të qeverisë, kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, është shprehur se Rama në fakt “ka frikë” të jetë prezent pasi ai, siç u shpreh Berisha, është përgjegjës për vjedhjet në sektor dhe situatën në të cilën ndodhet vendi sa i përket energjisë.

Ish-kryeministri i bëri thirrje Ramës që të vijë në parlament dhe “të mos fshihet pas Ballukut apo zonjave të tjera ministre.

“Mungesa e kreut të qeverisë që ka shndërruar energjinë në një mjet të tmerrshëm dhune financiare, psikologjike ndaj qytetarëve ka shndërruar në një gropë të zezë vjedhjeje nga qeveritarët, e bën këtë debat për një çështje kaq jetike. Ai ka frikë të jetë këtu, por nuk mund të fshihet prapa Belindës, as prapa ju të tjerave zonja ministre. Ju toleroni gjëra të patolerueshme. Debati ishte me kryeministrin, ai nuk është. Ai është përgjegjësi kryesor. Hajde këtu të konfrontojmë të vërtetat,” u shpreh ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Parlamentit.

12:59-“Ky është standarti në Dibër, Balluku-Mziut: Në Kamzë vetëm harxhove bojë blu për shkollat, dibranëve s’u del dot para

Deputeti demokrat Xhelal Mziu ka fajësuar për krizën energjitike në vend keqmenaxhimin që është bërë në sektor. Sipas tij, OSHEE-së po i shkon borxhi 1 miliardë euro.

“E ka kthyer në një situatë kaotike energjinë elektrike. Situata në energji elektrike është e rënduar edhe për faj të patronazhistëve… Në 2005 dhe 2007 kërciste gjeneratori. Në fakt në 2008 e në vazhdim nuk pati gjeneratorë, por në këto 3 vite është rikthyer. Nuk besoj se është zgjidhje Skavica, zgjidhja është energjia alternative. Mbahet monopol nga qeveria.”

Po ashtu, Mziu i tregoi ministres Belinda Balluku disa foto nga sistemi i amortizuar i shpërndarjes së energjisë elektrike në Dibër.

Balluku iu kthye Mziut me ironi se “është personi i fundit që mund të flasë për Dibrën.”  Ministrja i kujtoi Mziut se ish-kryebashkiak i Kamzës nuk bëri gjë tjetër veçse harxhoi bojë blu për të lyer shkollat dhe kopshtet.

“Hidrocentralet e vogla subvencionohen me paratë e shtetit. Për çdo kwh që ata prodhojnë, shteti paguan para. Paguhen me paratë e taksapaguesve dhe nuk janë investim privat siç thoni ju. Sa i përket Dibrës, je personi i fundit që mund të flasësh, se mbyllesh në kafe dhe nuk takon dot njeri. Veç bojës blu që ke harxhuar për të lyer shkollat sepse të ishte mbushur mendja se ishte izolim apo mbrojtje.”

12:44- Denoncimi i Dashnor Sulës: Po prodhohet “Bitcoin”, hetoni drejtuesit e HEC-eve

Deklarata të forta kanë ardhur në sallën e Kuvendit nga deputeti demokrat Dashnor Sula. Ai denoncoi se në hidrocentralet e vendit po prodhohen kriptomonedha Bitcoin të cilat sipas tij po pasurojnë drejtuesit e institucioneve të energjisë për të cilët kërkoi një hetim nga prokuroria dhe autoritetet financiare.

Sula nga foltorja e parlamentit ironizoi ish-zëvendës kryeministrin Arben Ahmetaj psa fjalë së tij për situatën energjitike në vend, duke e cilësuar atë si ‘dragua’ dhe veten si “fshatar nga Peqini”, dhe se nuk kishte çfarë të thoshte pas fjalës së tij.

Fjala e Dashnor Sulës:

“Unë fshatar nga Peqini nuk kam çfarë të them kur flet dragoi. Me të vetrëtë besoni te këto llogjet që thoni këtu në  arlament. Mos rreni se është turp. Mjaft keni vjedhur, mos vidhni dhe dalin lekët për popullin. Kaq mor kaq. Nuk u ngopët, punuat 8 vite për shtëpitë tuaja, këto 4 të paktën punoni për ne popullin e theshtë. Rusi ka ardhur, atje është, por mos I bëni rrugët 23 mln euro km. Se ajo firma amerikane nuk paska vjedhur te rruga e Kombit, tani te Slavica qenka burrë i mirë. Mos e bëni atë instalacionin që kërkon kryeministri se është 4 mln euro. Mos harroni inceneratorët e pyetja ishte për atë q ëiku, a prodhon energji inceneratori i Elbasanit, thatë do na ndihmojë dhe do prodhojë energji. Jo. Pse? Se ka ikur në drejtim të paditur tjetri. A e dini ju edhe kur fola për naftën ëq bëhet kontrabandë filuat me arsyetime kur të jëpni shifra nga poshtë, I bëj thirrje autoriteteve të hetojnë dke filluar nga drejteusit e OSHEE, dhe HEC-eve që prodhojnë Bitcoin që harxhon sa një qytet i tërë. Bitcoini po I pasuron këta drejtues institucionesh. Harruat që kanë vdekur njerëz  për 20 mijë lekë në burgje, dhe këta nuk i fusni në burg. Pse nuk i prekni me dorë këta. Kemi 10 vite në opozitë, nuk po fitojmë ne. Po ju them dhe një gjë. Ku është 3.3 mln euro që janë investuar në lumin Shkumbin, o qeveritarë a vlen një godinë 2.2 mln euro që nuk ezkistojnë. Ju na thoni ne fukarenjve, përshesh po hamë. Aq shumë keni ngrënë dhe keni vjedhur se një pjesë e politikanëve u kërcet unaza e stomakut.Uleni pak dozën se është gjynah. Zonja ministre I kemi lënë institucionet me 60 mln euro borxh, sot është 200 mln euro. Fermat e Bitcin janë gropa të zeza të energjisë elektrike”, u shpreh ai.

12:19-“Ajo që po bën qeveria me energjinë, e pashembullt,” Ahmetaj: Opozita vepron politikisht kur del kundër fashës

Nga Kuvendi ku po diskutohet situata e krizës energjitike në vend, deputeti socialist Arben Ahmetaj është shprehur se vendimmarrja për fashën 800 kwh është e duhura. Sipas tij, masa që tashmë ka dhënë efekt pasi qytetarët kanë nisur që të kursejnë dhe të ndërgjegjësohen për krizën që ka prekur vendin.

Edhe nëse fasha do të hyjë në fuqi, sipas Ahmetajt, do të faturohet vetëm “1 përqindëshi i popullsisë që ka më shumë mundësi se pjesa tjetër.”

Sipas deputetit socialist në fakt qeveria ka shkuar përtej mundësive të saj për të mbështetur qytetarët në këtë kohë krize.

“Qeveria ka shkuar përtej kushteve të veta. Ajo që po bën qeveria me energjinë është e pashembullt, për të ndihmuar qytetarët. Edhe biznesi prapë s’e paguan tarifën aq saç është realisht. Kur dilni këtu kundër fashës e bëni politikisht, edhe kundër logjikës.”

11:53- “Për Lulin na ka marrë malli,” Balla ironi me opozitën: Bardhi e Paloka tentuan të “përputhen”, dështuan

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla nga Foltorja e Kuvendit ka ironizuar situatën në të cilën ndodhet e djathta aktualisht. Balla u shpreh se për ish-kreun e PD-së, “i ka marrë malli” pasi ai nuk vjen më në parlament.

Po ashtu, ai komentoi edhe takimin Paloka-Bardhi në kuadër të bisedave që po bëhen brenda dy kampeve të PD-së për të dalë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet vendore të kësaj pranvere.

“U takuan Bardhi me Palokën e nuk u përputhën. Do takohen prapë për përputhje. Qeveria vijon punën Lufta i ka rritur çmimet kudo”, tha ndër të tjera Balla.

Ndërsa, duke u kthyer tek çështja e krizës energjitike që është edhe tema e debatit që pritet të zgjatë të paktën katër orë, Balla u shpreh se ERE duhet ta mbajë në gatishmëri çështjen e fashës 800 kwh pasi situata energjitike mund të përkeqësohet.

11:23-“Fashën mos e shtyni, por revokojeni,” Tabaku: ERE, institucion varësie i ministrisë së Energjisë

Deputetja demokrate Jorida Tabaku, nga foltorja e Kuvendit, e ka akuzuar ERE-n se është kthyer në një kthyer në një drejtori varësie e Ministrisë së Energjinë. Ndërsa kujtoi se ERE duhet të mbrojë interesin e qytetarëve, Tabaku kërkoi që Enti Rregullator i Energjisë të mos e shtyjë vendosjen e fashës 800këh për energjinë, por ta revokojë.

Deputetja e opozitës tregoi se ka qenë prezent në bordin e ERE dhe aty ka parë sesi asnjë prej anëtarëve të bordit, sipas saj, nuk mbrojti interesin e qytetarëve.

“ERE, drejtori varësie e ministrisë. Bordi i ERE-s,, të jetë i vetëdijshëm për rolin që ka. Të mbrojë konsumatorin, biznesin…Po me kompanitë e naftës ç’po bëhet. Mbi 250 milionë të ardhura shtesë kanë fituar.”

Po ashtu, Tabaku u shpreh se situata e çmimeve sot, nuk është tërësisht pasojë e krizës.

“Korrupsioni në kohë paqeje sot po u kalon qytetarëve duke u justifikuar me krizën,” u shpreh ajo.

11.01-I riu vdiq pasi u shoqërua nga policia, Berisha: Prisni kur ta nxjerrin me revole

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar sërish për vdekjen e 32-vjeçarit Lear Kurti pasi u shoqërua nga policia.  Berisha tha se policët janë sjellë “shtazërisht” me 32-vjeçarin, teksa e quajti ngjarjen vrasje shtetërore.

“Prisni kur të na thonë se në një pellg atje ishte një revole. E kanë ndjekur se s’paraqirti dokumentin në një distancë të gjatë e kanë kapur, e kanë futur në makinë, janë sjellë shtazërisht dhe burimi thotë se ne komisariat e kanë sjellë pa ndjenja ose të vdekur. Nuk kanë marrë autoambulancë për ta çuar në spital, e dërguan me makinë në spital, de fakto në morg. Gjithçka tregon se është dora kriminale e vrasësve me uniformë që i morën shpirtin një 32-vjeçari në Tiranë”, tha Berisha jashtë Kuvendit.

“Kriminelë me uniformë i morën jetën të riut Lear Kurti. Kjo është një vrasje shtetërore e shëmtuar, e banditëve të Edi Ramës dhe ministrit të tij të familjes, Çuçi.
Me këtë rast, unë i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes së të riut Lear Kurti. Por shpreh revoltën time më të fuqishme ndaj këtij akti kriminal të përsëritur të vrasësve me uniformë, për të cilët nuk ekziston asnjë lloj norme, ligji apo morali. Ky është akti i disatë që vrasës me uniformë u marrin jetën të rinjve në rrugë, në makinat e policisë apo komisariat. Ky akt shëmtuar është një dëshmi tjetër se Shqipëria qeveriset nga një bandë e udhëhequr nga Rama dhe miku i familjes, Çuçi. Me këtë rast, u bëj thirrje të gjithë të rinjve të ngrihen fuqishëm në një protestë të madhe, të protestojnë kundër kësaj vrasje mizore, kundër kësaj vrasje me torturë, e kanë vdekur në makinën e policisë. E kanë çuar të vdekur në spital. Nuk kanë kryer as gjërat më minimale dhe siç e patë ju, parlamenti i tyre refuzoi të mbajë një minutë heshtje. Qëndroi në anën e vrasësve, jo të viktimës. Edhe ky është një akt i shëmtuar. Nuk ka sesi, nuk janë rastësi këto përsëritje periodike. Policia është e mbushur me vrasës dhe trafikantë, është e mbushur me patronazhistë kriminelë. Ndaj ndodhi këto. Po të marrësh vrasjet nga policia në harkun 18-mujor, janë më të shumta se në SHBA dhe Europë të marra së bashku. Ndaj këtu mbetet vetëm protesta dhe përballja me këta hajdutë për shpëtimin e jetës”, tha me tej kryedemokrati.

10.55-Berisha bllokon foltoren e Parlamentit: Një minutë heshtje për 32-vjeçarin që vdiq në duart e policisë

Në Parlament do të diskutohet sot gjatë për situatën energjitike në vend. Megjithatë, ish-kryeministri Sali Berisha, ka kërkuar fjalën pa radhë për të folur për rastin e 32-vjeçarit Lear Kurti i cili ndërroi jetë sot pasi tentoi t’i largohej një patrulle policie.

Edhe pse mikroni nuk iu hap nga nënkryetarja e parlamentit, Ermonela Felaj, Berisha dhe Flamur Noka u dëgjuan t’i drejtoheshin mazhorancës se shteti ka vrarë sot një qytetar.

Po ashtu, kreu i PD kërkoi edhe që të mbahej një minutë heshtje për vdekjen e Kurtit.

Kujtojmë se kreu i demokratëve ka reaguar edhe më herët për rastin e Kurtit. Berisha është shprehur se efektivët e policisë e rrahën në makinën e policisë Lear Kurtin dhe më pas e dërguan në komisariat pa ndjenja.

10.36- “Opozita e rublave u bën thirrje njerëzve të mos kursejnë,” Balluku: Po ankohemi se nuk vumë fashën 800 kwh?

Në seancën e sotme plenare do të diskutohet për të paktën katër për situatën energjitike në vend, dhe më konkretisht, mos aplikimi i fashës 800 këh nga ERE.

Kryetari i ERE, do t’u përgjigjet sot pyetjeve që do t’i bëhen nga ligjvënësit rreth situatës energjitike. Në fjalën e saj, ministrja e Energjisë, Belinda Balluku u shpreh se, për të, është e pashpjegueshme sesi opozita kërkon debat për faktin që ERE vendosi të mos e aplikojë fashën 800 kwh.

Po ashtu, ministrja e ka akuzuar opozitën se po përfiton nga situata e krizës dhe se po tallet me fushatën ndërgjegjësuese për kursimin e energjisë si dhe po dezinformon qytetarët.

“Kjo opozitë të dilte një herë dhe të shpjegonte si u copëtua sistemi elektroenergjitik shqiptar. Si u vendos të shkëputeshin nga zinxhiri i prodhimit katër hidrocentrale në jug.  Dhe nga ta përfitojnë sot kompani private. Sot na duhet të dalim me importe dhe të plotësojmë kërkesën e tregut. Sot përballemi me situatë thatësire…”

Balluku kujtoi se kërkesa për mos vendosjen e fashës iu dërgua ERE-s nga qeveria pasi u përmirësua situata hidrike, dhe kjo e fundit e aprovoi. Zëvendëskryeministrja sqaroi se ERE mund vetëm të aprovojë propozime në mënyrë teknike dhe se nuk mund të marrë vendime për paketa sociale.

“Duhet të binim të gjithë barkë sepse është moment solidariteti. E kuptojmë që ju duhen instrumenta për bashkim, bashkëpunim. Nuk është kriza energjitike instrumenti që kërkoni.” 

/abcnews.al/

Lexo me shume