Category: bota

Nuk ka më vend për polemika, titullin ushtarak të Princ Harry-t e merr babai i tij
Mbreti Karl do të bëhet Kapiteni i ardhshëm i Përgjithshëm i Marinsave Mbretërore, pasi Princit Harry-t iu hoq titulli kur u largua nga familja mbretërore. Pallati Buckingham...
Protestat në Iran/ Të paktën 270 të vrarë, rreth 14 mijë të arrestuar
Protestuesit në Iran u përballën me forcat e sigurisë këtë të premte në qytetin juglindor të Zahedanit, ku pas disa javësh trazirash dhe demonstratash të nxitura nga vdekja...
Ministri i Ukrainës telefonatë me homologun iranian: Ndaloni menjëherë furnizimin e Rusisë me armatime
Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka zhvilluar ditën e sotme një telefonatë me homologun e tij iranian Hossein Amirabdollahian. Sipas tij ka qenë ministri iranian ai që...
Aktorja e filmit ‘Dirty Dancing’ tregon në gjyq sesi u përdhunua nga producenti famëkeq Harvey Weinstein (fotot)
Një nga aktoret e filmit të njohur muzikal amerikan “Dirty Dancing: Havana Nights” pretendonte sot në gjyqin e producentit përdhunues Harvey Weinstein e kishte abuzuar seksualisht...
Kanye West: Kam humbur dy miliardë dollarë në një ditë, por jam ende gjallë
Reperi i njohur Kanye West ka deklaruar se ka humbur dy miliardë dollarë në një ditë të vetme dhe kjo si pasojë e shkëputjes së disa partneriteteve të mëdha me kompani të...
BE marrëveshje për ndalimin e shitjeve të automjeteve me lëndë djegëse fosile
Asnjë automjet i ri me motor me djegie nuk do të shitet në Bashkimin Evropian duke nisur nga viti 2035, pasi negociatorët në Parlamentin Evropian dhe 27 vendet anëtare të BE-së...
Mijëra demonstrojnë në Pragë kundër qeverisë çeke dhe rritjes së çmimeve (fotot)
Mijëra njerëz u mblodhën sot në qendër të Pragës për të protestuar kundër rritjes së çmimeve dhe qeverisë së kryeministrit Petr Fiala. Protestuesit akuzonin qeverinë...
Kalimi i emigrantëve të paligjshëm me gomone/ Sunak bisedon me Macron, premtohet më shumë bashkëpunim mes vendeve
Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kanë premtuar se do të rrisin bashkëpunimin për të trajtuar kalimet e emigrantëve në Kanalin Anglez. Downing Street tha se Rishi Sunak mbajti...
Sulmuesi bërtiti ‘ku është Nancy’? Detaje nga ngjarja në shtëpinë e ligjvënëses amerikane
Një person që sulmoi bashkëshortin e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, ishte në kërkim të vetë politikanes demokrate. Paul Pelosi, 82 vjeç, u...
Zgjedhje në Brazil: Druvarët e pyjeve të Amazonës shpresojnë për fitore të Bolsonaros (fotot)
Luiz Gomes thotë se është nervoz për zgjedhjet presidenciale të së dielës në Brazil. Ai është pronar i një punishteje të vogël druri në Nova Colina, në zonën dru-punuese...