Çfarë do të ndodhë gjatë sezonit të Akrepit në Horoskop, fillon më 23 tetor

Pavarësisht nëse e festoni Halloween si pjesa tjetër e botës apo jo, sezoni i Akrepit që fillon zyrtarisht të dielën, më 23 tetor, sjell një atmosferë ndryshimi dhe trazirash. Në këtë periudhë të vitit nuk ka të bëjë vetëm me strukjen në divane dhe pije të nxehta me shije kungulli. Kjo është një kohë ndryshimi, të cilën duhet ta përqafoni edhe nëse ju frikëson. Edhe duke u përballur qartë me emocionet tuaja më komplekse. Lexoni për atë që duhet të dini për këtë sezon.

Akrepi në astrologji

Nëse doni të kuptoni disa gjëra rreth kësaj shenje, fillimisht duhet të njihni sundimtarët e saj planetarë, Marsin dhe Plutonin. Marsi është planeti i veprimit, energjisë dhe pasionit. Nga ana tjetër, Plutoni është planeti i fuqisë, transformimit dhe sekreteve. E kuptoni, pra, që Akrepi nuk kënaqet lehtë dhe kërkon thellësi në gjithçka. Ai preferon të lidhet thellë me të tjerët dhe i vjen keq për çdo gjë sipërfaqësore.

Ai është tepër rehat me anën hije të karakterit dhe seksualitetit të tij dhe falë kësaj ai josh të tjerët kur e tregon. Ai fiton përshtypjet që në fillim, por nuk i “hap” lehtë letrat. Ky personazh i tij mistik e bën atë simpatik por të largët në të njëjtën kohë.

Vlen gjithashtu të theksohet se ata që i përkasin shenjës së Akrepit janë tepër këmbëngulës dhe veçanërisht të vendosur. Sapo të marrin përsipër një përgjegjësi, ata do ta kuptojnë atë sado e vështirë të jetë.

Bazuar në sa më sipër, që nga momenti kur Dielli largohet nga Peshorja dhe fillon të lëvizë drejt Akrepit, të gjithë ne do të thellojmë marrëdhëniet tona. Aftësia juaj për t’u afruar më shumë me dikë që doni, për të qenë më i prekshëm, për të kërkuar besim dhe për të guxuar të notoni në ujëra të paeksploruara dhe në marrëdhënie profesionale, bëhet më intensive këtë periudhë të vitit.

Duke tërhequr forcë dhe vendosmëri nga Marsi dhe Plutoni, sezoni i Akrepit na kërkon të provojmë se çfarë jemi të gatshëm të bëjmë për të mbajtur atë që kemi ose për të kërkuar edhe më shumë.

Pikat më të rëndësishme për sezonin e Akrepit në 2022

Edhe pse Dielli kalon nga Akrepi çdo vit, janë lëvizjet e pjesës tjetër të planetëve që përcaktojnë se si do të shkojnë gjërat. Më poshtë është ajo që presim në sezonin e Akrepit të këtij viti.

Eklipset

Vetëm dy ditë pasi Dielli të zhvendoset në Akrep, më 25 tetor, do të përjetojmë një eklips diellor në shenjën e Akrepit. Dy javë më vonë, më 8 nëntor, eklipsi hënor në Demi vjen për të tronditur gjërat. Këto dy eklipse i përkasin atyre që filluan më 9 nëntor 2021 dhe do të përfundojnë më 28 tetor 2023. Për të qenë në gjendje t’i menaxhoni më mirë ato, mund të jetë më mirë të shikoni pranverën e kaluar dhe të mbani mend ndryshimet e pashmangshme që përjetuat.

Marsi retrograde

Nëse mendoni se ju ndikon vetëm Merkuri retrograd, gaboheni. Sundimtari, planeti i Akrepit do të bëjë një kthesë në rrjedhën e tij, e cila do të zgjasë deri në fund të vitit. Planeti i seksit, energjisë dhe agresionit do të jetë retrograd nga 30 tetori 2022 deri më 12 janar 2023, në shenjën e ndryshueshme të Binjakëve. Marsi mund të jetë duke na sfiduar për të ndërmarrë veprime, por kursi i tij retrogradë kërkon që ne të jemi veçanërisht të kujdesshëm, pasi bëhet jashtëzakonisht e vështirë për të arritur gjithçka. Në të njëjtën kohë, do të ndjeni nevojën të reflektoni për mënyrën se si keni promovuar mendimet dhe planet tuaja dhe të rivlerësoni veprimet tuaja për të arritur më shumë në vitin e ri.

Mërkuri, Dielli dhe Venusi hyjnë në lojë

Dielli, Mërkuri dhe Venusi vendosen në Akrep. Planetët sjellin shumë harmoni dhe shtojnë imagjinatën tuaj. Prisni mendimet më ëndërrimtare, që mund të bëhen realizohen nga data 10 deri në 14 nëntor. Një ditë më vonë Afërdita do të formojë një tribunë me Jupiterin në Peshqit, që do të thotë se fantazitë do të realizohen me të vërtetë.

Shenjat më të prekura

Ne priremi të mendojmë se stina e lindjes së çdo shenje ndikon vetëm në atë shenjë. Të lindurit në shenjën e Akrepit, megjithatë, nuk janë të vetmit që preken nga lëvizjet planetare dhe dridhjet që ato sjellin. Çdokush i lindur me Diellin ose një planet tjetër të tyre në shenjat e mbetura fikse, si Demi, Luani dhe Ujori, mund të shohë se jeta e tyre ndryshon në mënyrë dramatike, potencialisht dhe idealisht për mirë./abcnews.al

Lexo me shume