Çfarë është El Clasico? Histori interesante për këtë ndeshje klasike të futbollit

Në futboll ka shumë terma që jo të gjithë i dinë. Në të cilin përmendet mjaft shumë “El Clasico”. Pra, çfarë është El Clasico? Çfarë i referohet ky term?

Në këtë artikull do t’jua shpjegojmë në mënyrën më të plotë dhe të detajuar.

Çfarë është El Clasico?

El Clasico përkthehet si super klasik, ky është një term që përdoret për të përshkruar një ndeshje futbolli. Ajo ndeshje është mes dy klubeve më të mira të futbollit spanjoll, si dhe të botës. Këto dy skuadra janë Real Madrid dhe Barcelona.

Real Madrid dhe Barcelona kanë qenë dy klubet më të forta në Spanjë dhe në botë për shumë dekada. Përveç kësaj, këto dy klube kanë edhe shumë armiqësi me njëri-tjetrin në të kaluarën. Ndërsa Real Madrid përfaqëson aristokracinë spanjolle, Barca përfaqëson klasën punëtore. Ndaj kur zhvillohet ndeshja mes këtyre dy klubeve tërheq gjithmonë vëmendjen e shumë futbolldashësve, shkruan abcnews.al.

Kështu në ndeshje do të ketë shumë situata përplasjeje, duke ndihmuar lojtarët e dy klubeve. Sidomos në vitet e fundit, dy skuadrat zotërojnë edhe një skuadër plot me superyje të futbollit më të mirë në botë. Kështu mund të thuhet se kjo është një betejë e madhe mes lojtarëve më të mirë të futbollit. Kjo u jep tifozëve një ndeshje jashtëzakonisht tërheqëse.

Fakte interesante për El Clasico

Mund të thuhet se kjo është një ndeshje që asnjë tifoz futbolli nuk mund ta lejojë ta humbasë. Megjithatë, për të parë se përse dy skuadrat kanë një grindje të tillë, do të ndajmë disa informacione interesante për këtë ndeshje.

Konkretisht:

Para rivalitetit aktual, në periudhën 1900-1916 të dy skuadrat kishin një marrëdhënie mjaft të mirë. Mund të thuhet se në këtë periudhë ndeshjet e dy skuadrave janë vetëm miqësore.

Grindja midis dy skuadrave kryesore spanjolle filloi në vitin 1916. Kur në finalen e Kupës së Mbretit, të dyja skuadrat barazuan në ndeshjen e parë, në ndeshjen e dytë dhe gjithashtu në kohën shtesë. Prandaj, dy skuadrat duhet të luajnë edhe një ndeshje Play-Off për të vendosur fituesin. Në këtë ndeshje Real Madridi ishte klubi fitues. Megjithatë, Barcelonës nuk i bëri përshtypje, sepse kjo skuadër mendonte se Reali kishte pasur favorin e arbitrit.

Ky është momenti historik për urrejtjen e dy skuadrave deri më sot

Që nga finalja e Kupës së Mbretit në 1916, që atëherë të dyja skuadrat kanë konkurruar kundër njëri-tjetrit në të gjitha frontet. Nga kampionati kombëtar, Kupa e Europës e deri te transferimet e lojtarëve… si kalimi i “shigjetës së argjendtë” Alfredo Di Stefano në vitin 1950. Kur më parë, ky lojtar u transferua. te Barcelona. Megjithatë, me marrëdhënien e tij, Real Madridi e grabiti hapur. Sidomos transferimi i Luis Figo në vitin 2000. Kur t portugezi u largua nga Camp Nou për t’u transferuar te Real Madrid. Në veçanti, ata hodhën edhe kokën e derrit në fushë për të fyer tradhtinë e Luis Figos.

Për t’ju thënë më shumë se çfarë është El Clasico? Ne do t’ju tregojmë për lojtarin më të mirë në histori të kësaj ndeshjeje. Sipas statistikave, Leo Messi është aktualisht lojtari më i mirë në ndeshjet e El Clasico, me më shumë gola në këtë ndeshje.

Aktualisht, kjo lojë nuk është aq emocionuese sa më parë. Sepse dy superyjet më të mirë në botë, Messi dhe Ronaldo, janë larguar nga Barça dhe Reali. Përveç kësaj, Barcelona duhet të rindërtojë skuadrën. Pasi brezi i tyre i artë nuk ishte më në të njëjtën formë si më parë. Prandaj, në të ardhmen, tifozët po duan që të dyja skuadrat të investojnë në formacion. Për t’u ofruar shikuesve ndeshjet jashtëzakonisht tërheqëse dhe tërheqëse të El Clasico në të kaluarën. /G.D abcnews.al/

 

Lexo me shume