Çfarë është Scudetto? Detaje interesante për trofeun e Serie A

Shikoni shumë futboll, por nuk jeni të sigurt se e dini se çfarë është Scudetto? Nëse është kështu, atëherë shikoni artikullin tonë të plotë. Sepse abcnews.al do të përgjigjet për ju se çfarë do të thotë Scudetto, si dhe ndarjen e gjërave interesante për këtë turne.

Çfarë është Scudetto?

Kur lexoni lajme ose shikoni futboll italian live, sigurisht që keni dëgjuar fjalën Scudetto. Pra, çfarë do të thotë Scudetto? Në italisht do të thotë “mburojë e vogël”. Ky është titulli i kampionit të Serisë A, ligës më të mirë të futbollit në Itali. Aty ku të gjitha klubet më të mira italiane duan të ngjiten në fron çdo sezon.

Liga italiane e futbollit quhet Serie A dhe kampionati do të quhet Scudetto. Aktualisht, Serie A ka 20 klube më të mira italiane që luajnë çdo sezon. Ky është gjithashtu turneu më konkurrues i futbollit në botë. Pra, për të fituar Scudetton, klubet duhet të bëjnë më të mirën e tyre.

Historia e Scudettos?

Liga e futbollit në Serie A u prezantua për herë të parë nga Federata Italiane e Futbollit në vitin 1924. Gjatë sezonit të parë, skuadra fituese do të vishte një fanellë Scudetto dhe një mburojë të vogël në gjoksin e majtë. Që atëherë, Scudetto ka qenë një simbol i fituesit në të gjitha sportet në Itali, por më i pëlqyeri është ende futbolli.

Ikona e mburojës së vogël për ekipin kampion ka tre ngjyra kryesore: të kuqe, jeshile dhe të bardhë. Përveç kësaj, pjesa e jashtme e mburojës do të ketë një kufi të verdhë për të ndihmuar që mburoja të bëhet më e spikatur. Ky është gjithashtu një simbol jashtëzakonisht fisnik i vendit në formën e një çizmeje, kushtuar kampionëve të Serisë A.

Informacion interesant për turneun e Serisë A

Skuadra që ka fituar më shumë Scudetto është Juventusi me 36 herë
Lojtari me më shumë paraqitje në Serie A është Gianluigi Buffon me 648 paraqitje
Golashënuesi më i mirë në historinë e turneut është Silvio Piola me 274 gola në 537 paraqitje
Skuadra që ka marrë pjesë më së shumti sezone në Serie A është Interi me 88 herë
Gianluigi Buffon është edhe fituesi i më së shumti Scudetto me 8 herë
Marco Ballotta është lojtari më i vjetër që ka luajtur në Serie A me 44 vjeç e 38 ditë
Amedeo Amadei është lojtari më i ri që luan në Serie A me vetëm 15 vjet e 9 muaj. /G.D abcnews.al/

Lexo me shume