Çfarë është tiki taka? Çfarë duhet të dini për këtë taktikë

Në futboll ka shumë taktika të ndryshme, prej të cilave tiki taka është ndoshta më e famshmja. Pra, çfarë është tiki taka? Si përdoret kjo taktikë? Për detaje, ju lexoni artikullin e plotë më poshtë.

Çfarë është tiki taka?

Tiki taka njihet gjithashtu nga shumë njerëz. Kjo është një taktikë shumë e njohur futbolli. Tiki taka është e përbërë nga 2 kuptime të veçanta, domethënë:

Kaloni

Vraponi

Bazuar në kuptimin e mësipërm, ju ndoshta e dini tashmë se kjo taktikë është ajo ku lojtarët kryesisht bëjnë pasime dhe vrapime. Kjo strategji është jashtëzakonisht e fokusuar në kontrollin e topit, mund të thuhet se topi është gjithmonë në këmbët e lojtarëve të ekipit tuaj. Përveç kësaj, lojtarët gjithashtu duhet të lëvizin vazhdimisht për të distancuar ekipin kundërshtar. Më pas mbështetuni në situata të shkurtra të koordinuara për ta çuar topin përpara portës së kundërshtarit.

This tactic helps the team control the ball better

Mund të thuhet se futbolli tiki taka ka një stil shumë konkurrues. Kur lojtarët në fushë do të bëjnë linja të shkurtra të koordinuara. Bëjeni të pamundur që kundërshtari të marrë topin, pastaj nga gjuajtja ose pasimi ta afrojë topin më afër portës së kundërshtarit.

Nga erdhi Tiki taka?

Ne do t’ju tregojmë se në çfarë rrethanash erdhi kjo taktikë. Tiki taka ka lindur në një rrethanë shumë të veçantë. Sepse krijuesi i kësaj strategjie nuk është një trajner futbolli, lojtar apo ekspert. Është një gazetar sportiv i quajtur Andres Montes. Kjo më vonë u bë mjaft e njohur dhe trajnerët gjithashtu u mbështetën në të për të krijuar futbollin tiki taka.

Trajneri i parë që përdori tiki taka ishte Luis Aragones. Kur e aplikoi këtë taktikë ndaj skuadrës spanjolle në Kupën e Botës dhe në Europian. Por personi që vërtet e solli tiki takën në krye ishte Pep Guardiola.

Nga viti 2008 deri në vitin 2012, kur drejtonte Barcelonën, Pep Guardiola solli në krye tiki takën. Kur ai dhe ekipi i tij fituan të gjitha trofetë në nivel klubi. Në atë kohë, Barcelona me tiki taka shihej si një ekip i pamposhtur.

Barcelona is the most successful team using tiki taka

Në veçanti, me emra që më vonë u bënë legjenda të futbollit botëror si Xavi, Iniesta, Puyol, Messi,.. Barça u bë terrori i të gjitha skuadrave të Europës në atë kohë.

Përveç kësaj, me kornizën e Barcelonës, edhe skuadra spanjolle e zbatoi këtë strategji jashtëzakonisht me sukses. Kur Spanja fitoi 2 Europian dhe 1 Botëror falë tiki taka.

Tiki taka është një taktikë që neutralizon efikasitetin dhe bukurinë. Kur Barça i bënte kundërshtarët jashtëzakonisht të frenuar duke mos mundur të preknin topin.

Kërkesat kur përdorni topin e këmbës tiki taka

Ju mund të shihni se kjo taktikë futbolli është jashtëzakonisht efektive. Megjithatë, jo çdo ekip mund të aplikojë. Sepse për të aplikuar mirë tiki taka, ekipi duhet të ketë sa vijon:

Në skuadër duhet të ketë lojtarë që janë jashtëzakonisht të kuptueshëm, si Barça, të gjithë lojtarët kanë luajtur së bashku që nga fëmijëria. Pra, kur shikoni drejtpërdrejt ndeshjet e futbollit të Barçës në atë kohë, do të shihni se lojtarët pothuajse kanë një lidhje me njëri-tjetrin.

Lojtarët duhet të jenë aktivë në lëvizje dhe të kenë vizion të mirë taktik.

Për të përdorur në mënyrë efektive tiki taka, mesfusha duhet të ketë lojtarë të vërtetë. Ashtu si në kohën e Barcelonës në krye të lavdisë, edhe kjo skuadër ka dy mesfushorë të klasit të lartë, Iniesta dhe Xavi. /G.D abcnews.al/

Lexo me shume