Çfarë i ndodhë trupit nëse flini 8 orë çdo ditë
Kategoria: Këshilla
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 2 Minuta

Çfarë i ndodhë trupit nëse flini 8 orë çdo ditë

Një studim tregon se fjetja për 8 orë rregullisht nuk është luks, por pjesë esenciale e një rutine të shëndetshme.

Mungesa e gjumit mundet që seriozisht të ndikojë në shëndetin mendor, emocional dhe fizik, transmeton Telegrafi.

Hulumtuesit kanë zbuluar se vetëm 40% e njerëzve në SHBA bëjnë gjumë të mjaftueshëm.

Por, çfarë i ndodhë trupit nëse filloni t’i jepni prioritet gjumit?

Do të mësoni më shpejt

Nëse nuk mjaftoheni me gjumë, atëherë kjo do të ndikojë në atë se sa mirë përqendroheni për përvetësimin e aftësive të reja dhe për mbajtjen në mend të gjërave të reja.

Shkencëtarët kanë zbuluar se ne i përpunojmë informacionet gjatë kohës kur jemi duke fjetur.

Me fjalë të tjera, mendja dhe trupi janë më të shëndosha kur pushoni siç duhet.

Do të jeni më të vetëdijshëm

Kur mjaftoheni me gjumë rregullisht, përqendrimi dhe aftësitë tuaja të zgjidhjes së problemeve do të jenë në nivele optimale.

Ju do të mendoni më qartë dhe do të merrni vendime më shpejt.

E kontrolloni peshën më lehtë

Një studim ka treguar se gjatë kohës kur jemi në gjumë, ne e gjenerojmë një hormon të quajtur lehtin, i cili i thotë trupit se jemi të ngopur dhe se nuk na duhet më shumë ushqim.

Kur nuk pushojmë mjaftueshëm, ky hormon del nga balancimi dhe ne fillojmë të ndihemi më të uritur.

Shëndeti përmirësohet

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi i mjaftueshëm jo vetëm se i redukton nivelet tona të stresit, por edhe e parandalon shtypjen e lartë të gjakut dhe kolesterolin e lartë.

Mungesa e gjumit gjithashtu mund të shpijë në të gjitha llojet e problemeve me zemër.

Duke bërë mjaftueshëm gjumë ju mund ta parandaloni diabetin

Hulumtimet kanë treguar se gjumi bën dallim të madh në rregullimin e sheqerit në gjak dhe në ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe, si rezultat i kësaj, e parandalon tipin 2 të diabetit.

Duket se faza e thellë e gjumit (faza REM), është në veçanti e domosdoshme për këtë dhe nëse e shkurtoni periudhën e gjumit, me shumë gjasë e shmangni atë fazë të gjumit.

Lëkura duket më e mirë

Lëkura është indikator shumë i mirë i shëndetit dhe mirëqenies sonë.

Megjithëse mund ta maskoni atë, faktikisht realiteti është ndryshe.

Lëkura është organi jonë më i madh dhe vazhdimisht ekspozohet në mot, dritë ultravjollcë, pluhur dhe diell. Kur flemë, lëkura e riparon vetveten.

Do të bëheni shoferë më të mirë

Të gjithë kemi vozitur të paktën një herë kur kemi qenë shumë të lodhur.

Dhe pavarësisht se shpeshherë duket se nuk kemi opsion tjetër, ne duhet të fillojmë ta bëjmë këtë vendim prioritet.

Studimet tregojnë se shoferët që nuk mjaftohen me gjumë performojnë njësoj sikurse ata që konsumojnë alkool. /Telegrafi/

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...