Çfarë lidhje kanë hudhra, seksi dhe gjumi me njëra-tjetrën?

Me sëmundjet kardiovaskulare, si infarkti, që vazhdojnë të jenë shkaku numër një i vdekjeve për meshkujt, të paktën në Evropë, është e qartë se duhet të kujdesemi për shëndetin e mirë të zemrës, pavarësisht moshës.

Edhe ne mund të dimë se një mënyrë jetese e shëndetshme, një dietë e ekuilibruar dhe ushtrime të rregullta ulin ndjeshëm rrezikun për të pasur një goditje ose goditje në tru, por sipas Dr. Johannes Hinrich von Borstel Ne nuk kemi nevojë të bëjmë ndryshime drastike në jetën tonë të përditshme në mënyrë që të mbajmë zemrat tona të shëndetshme.

Seksi

“Seksi funksionon për trupin ashtu si stërvitja. Ai çliron hormone që mbrojnë sistemin tonë kardiovaskular. Dhe nëse seksi është me një grua që e doni, rezultatet janë edhe më të dobishme për zemrën tuaj”, thotë Dr. von Borstel në një intervistë për Telegraph dhe shpjegon:

“Arsyeja është se trupi çliron hormonin e dashurisë, oksitocinën, e cila është treguar se ul nivelin e presionit të gjakut, si dhe nivelin e stresit”.

Lëshimi i endorfinës, estrogjenit dhe testosteronit gjatë seksit janë gjithashtu çelësi për shëndetin e mirë të zemrës , pasi ato ndihmojnë në uljen e rrahjeve të zemrës dhe niveleve të kolesterolit në gjak. Konkluzioni: Seksi jep jetëgjatësi.

Gjumi

Një studim i vitit 2010 i kryer nga Universiteti i Virxhinias Perëndimore arriti në përfundimin se gjumi i tepërt dhe gjumë i pakët mund të jenë fatale për zemrën tonë duke rritur shanset për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare. Cili është numri ideal i orëve? “Shtatë orë për të rriturit”, vëren Dr. Von Borstel.

Hudhra

Hudhra mund të mos jetë më e mira për frymëmarrjen, por hudhra është ilaç për zemrën tonë. Vetitë e tij antimikrobike, antitrombotike dhe antioksidante, si dhe aftësia e tij për të reduktuar nivelet e lipideve në gjak, i janë atribuar substancës allicin, sipas Dr. Von Borstel, i cili sugjeron të bëjmë sa më poshtë çdo ditë për të ulur nivelet e presionit të gjakut:

Vendosni tre thelpinj hudhër në një gotë me ujë. Lëreni për disa minuta që të marrë shijen dhe aromën e hudhrës, më pas hiqni thelpinj dhe pijeni./abcnews.al

 

Lexo me shume