Çfarë po synonte Rusia në Kiev? Harta e sulmeve mund të tregojë objektivin

Sky News ka gjeo-lokalizuar tre shpërthime nga sulmi me dron në qendër të Kievit, harta e të cilave mund të tregojë synimin e Rusisë.

Struktura të shumta banimi janë goditur, si dhe një ndërtesë e vogël që është pjesë e stacionit kryesor hekurudhor të qytetit.

Videot e shpërthimeve dhe pasojave mund të përputhen me imazhet ekzistuese të nivelit të rrugës nga Google Maps.

Brenda të njëjtës zonë është termocentrali TETs-3 dhe selia e IT-së e UkrEnergo, operatori i vetëm i linjave të transmetimit të tensionit të lartë të Ukrainës.

Një ndërtesë brenda atij kompleksi është dëmtuar.

Rusia synoi të njëjtin vend të hënën e kaluar. Sulmet atë ditë dëmtuan gjithashtu një stacion transformatori në termocentralin TETs-5 në jug të qytetit.

Zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se Rusia po synon infrastrukturën energjetike, e cila është thelbësore si për përpjekjet e luftës ashtu edhe për jetën e njerëzve të zakonshëm.

Dje, Presidenti Zelensky paralajmëroi se për shkak të terrorit raketor rus në disa qytete dhe rajone të Ukrainës, punëtorët e energjisë duhet të kufizojnë furnizimin me energji elektrike në mënyrë që i gjithë sistemi të funksionojë në mënyrë të qëndrueshme. /abcnews.al

Lexo me shume