Cilat janë përfitimet e vitaminës D ?
Kategoria: Këshilla
Publikuar nga: X.Tafa
  Koha për lexim: 2 Minuta

Cilat janë përfitimet e vitaminës D ?

Vitamina D është një nga kategoritë më të rëndësishme të vitaminave. I njohur gjerësisht si vitamina e dritës së diellit, ky grup kontribuon në mirëmbajtjen e funksionit normal të muskujve. Organet që mungojnë duhet të plotësohen. Mangësia mund të ndikojë në të gjithë trupin dhe gjendja mund të jetë serioze. Cilat janë përfitimet e vitaminës D, një nga vitaminat e nevojshme për metabolizmin e njerëzve dhe sistemin imunitar? Në cilat ushqime gjenden vitamina D?

PRFITIMET E VITAMINIT D

Një nga përfitimet që ju vijnë në mendje kur merren parasysh përfitimet e vitaminës D është kontributi i saj në zhvillimin e kockave. Siguron ruajtjen e kalciumit në kocka dhe parandalon dobësimin e muskujve. Vitamina D, e cila ka një vend të rëndësishëm në zvogëlimin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë dhe të gjirit, luan një rol në parandalimin e sëmundjeve të lëkurës dhe krijimin e qelizave të reja të lëkurës. Meqenëse ekziston një pengesë kryesore për kontraktimet muskulore postoperative, përfitimet e vitaminës D në rast të ndonjë operacioni janë të mëdha. Ndihmon gjithashtu në trajtimin e reumatizmit dhe ul presionin e gjakut. Shtë e mundur të shpjegohen përfitimet e vitaminës D duke forcuar sistemin imunitar dhe duke kontribuar në rregullimin e rrahjeve të zemrës. Shembuj të përfitimeve të vitaminës D përfshijnë kontrollin e infeksionit dhe humbjen e mëvonshme të kockave. Një shembull i përfitimeve të vitaminës D është parandalimi i rakitave, që është një sëmundje e eshtrave që çon në deformim të shkaktuar nga pamjaftueshmëria ose çekuilibri i kalciumit dhe fosforit tek fëmijët.

Mungesa e vitaminës D

Mungesa e vitaminës D ndikon në të gjitha sistemet e trupit dhe fton shumë sëmundje. Kushtet e jetesës së sotme, duke punuar në ambiente të mbyllura, duke mos kryer aktivitete si duhet, kequshqyerja rrit mungesën e vitaminës D. Mungesa e vitaminës D është një faktor që prek të gjitha grupmoshat dhe shkakton probleme të rëndësishme shëndetësore.
Mungesa e vitaminës D mund të shfaqet me simptoma të ndryshme. Ajo që është e rëndësishme këtu është që njerëzit të monitorojnë veten e tyre dhe të marrin masat e nevojshme. Simptomat e mungesës së vitaminës D mund të renditen si më poshtë:

– Dhimbje të përgjithshme të trupit
– Lodhje
– Vështirësi në ecje (problemi i ekuilibrit)
– Dhimbje në kockë
– Humbje e forcës – Humbje e
flokëve
– Dhimbje koke
– Depresion
– humor i ndryshueshëm
– Pagjumësi
– Dhimbje në nyje dhe gishta
– Këputje ndalimi
– Djersitje e tepruar
– Vështirësi në humbjen e peshës
– Ftohje e vazhdueshme

WHFAR Ushqimi është VITAMIN D?

Peshk vajor

Peshk ton

kërpudha

qumësht

Lëng portokalli

Të verdhën e vezës

drithëra

Mëlçia e viçit

Vaji i merlucit

Qeveria britanike njoftoi sot se kishte marrë vendim për të shtyrë prezantimin e buxhetit, parashikuar më 6 nëntor, për shkak të kërkesës...
Dëshira për pushtet dhe influencë ka prekur dhe ‘njerëzit e Zotit’. Elvis Naçi imami i xhamisë së Urës së Tabakëve, i njohur tashmë...
Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur...
Tiranë Finalizohet një tjetër operacion për parandalimin dhe goditjen e shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Operacioni...
Tiranë Policia Rrugore e Tiranës, nisur nga prioritetet e kontrollov policore për parandalimin e aksidenteve rrugore, ka ushtruar kontroll...
Ish-kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në “Facebook” në lidhje me atentatin që është bërë ndaj prokurorit...
Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari,...
Pavarësisht premtimeve, kryeministri britanik Boris Johnson nuk ka vazhduar më tej me planet e tij për ulje masive të taksave mes paralajmërimeve...
Së fundmi, në Shqipëri, ashtu si edhe në vendet e tjera të botës po zhvillohet një formë inovative e të bërit tregti. Janë të shumtë...
Tashmë të gjithë ato krime janë edhe përpara syve të botës. Edhe të shqiptarëve që në kohët që jetojmë e kanë luftën kundër...
Fermerët holandezë shkaktuan kaos të trafikut duke iu drejtuar qytetit të Hagës me traktorë të ngadaltë. Raportohet se protestuesit shkaktuan...
Janë sekuestruar nga policia e Athinës 1.8 milion euro të falsifikuara, në një dyqan që përdorej si fabrikë falsifikimi, raportojnë...
Dje një tjetër e mori çmimin NOBEL – për Letërsinë përsëri Ismail Kadare do të qëndrojë në pritje të çmimit Qarkullojnë...
“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me...
Sopranoja Merita Sokoli … përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat…...
Kompania e pagesave online PayPal njoftoi se po largohet nga Libra Association, entiteti që administron përpjekjet e drejtuara nga Facebook...
Dega ekzekutive e Bashkimit Evropian i ka dërguar një dokument me një sërë pyetjesh Facebook dhe Libra Association, duke kërkuar sqarime...
Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga...
Me shumë mundësi askush prej nesh nuk ka as më të voglën ide kur fqinji i një kati të mësipërm mund të ketë ndërruar tubat e tualetit,...
Rreth një të tretën e jetës e shpenzojmë duke fjetur ose duke u përpjekur të flemë. Dhe, studimet e fundit tregojnë se ka një lidhje...
Mezi po prisni që familja juaj të shtohet me një bebe? Atëherë sigurohuni të lexoni këtë artikull Më poshtë do të lexoni për disa...
Futbollisti shqiptar, Granit Xhaka dhe bashkëshortja e tij, Leonita, janë bërë prindër për herë të parë. Çifti u bënë prindër të...
Jennifer Lopez mund të konsiderohet padyshim si një ndër artistet që ka sfiduar më së miri kohën. Ndonëse është 50 vjeçe, Jennifer...
Aktorja dhe moderatorja e njohur Rudina Dembacaj duket se i ka dhënë fund martesës së saj tre-vjeçare me bashkëshortin Aleks. Sipas...
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla...
Vajza, le ta pranojmë të gjitha tani: do të ishte ideale sikur cikli menstrual të na krijonte probleme vetëm në zonën e legenit! Do ishte...
Shumica e femrave me fillimin e ditëve të ftohta flokët e tyre vendosin t’i freskojnë me disa xhufka të ngrohta ose me ngjyrën tërësisht...
Ky titull më erdhi në faqen time të facebook , e lexova dhe autori nuk ishte i saktë në analizën e tij periferike , gjithmonë shqipëtarët...
Tetori nisi me ditën ndërkombëtare të të moshuarve, numri i të cilëve, si pasojë e procesit të plakjes së popullsisë po rritet me...
Rrëfimet e infermierëve të larguar në Gjermani. Diferencat në kushtet e punës, kontrata dhe pagat, krahasuar me vendin tonë. “Në Shqipëri...