Çmontohet banda shqiptare e trafikut të drogës në Berlin, 5 në pranga. Lënda narkotike me vlerë 1 mln dollarë

Policia gjermane ka arrestuar 5 shqiptarë, anëtarë të një bande droge.

Ata akuzohen se kanë kontrabanduar në Gjermani 136 kilogramë marijuanë, vlera e së cilës në treg shkon rreth një milionë euro.

Sipas “Berliner Zeitung”, shqiptarët të moshës 50, 40, 38, 27 dhe 22 vjeç kanë dashur të ngarkojnë tufa me lule me bimë kanabis pranë një magazine në Velten, në veri të Berlinit dhe t’i përgatisin për rishitje.

Autorët me sa duket ndiheshin të sigurt prej kohësh.

Megjithatë, hetuesit nga dogana dhe policia kishin vëzhguar prej kohësh bandën dhe përgjonin telefonat e tyre, ndër të tjera.

Kur një Mercedes i drejtuar nga 50-vjeçari u ngjit në pronë, katër burrat e tjerë që prisnin aty filluan të shkarkojnë drogën nga rimorkio në një VË Caddy. Hetuesit ndërhynë.

Zyrtarët konfiskuan 32,990 euro në VË, që besohet se kanë ardhur nga shitja e drogave të tjera.

Një gjykatës lëshoi ​​urdhra arresti për të pesë burrat. Sipas raportimeve, policia është në kërkim të anëtarëve të tjerë të bandës ndërkombëtare.

Një zëdhënës i zyrës së hetimit doganor Berlin-Brandenburg konfirmoi për Berliner Zeitung të martën se operacioni ishte në vazhdim. Ai nuk pranoi të thoshte më shumë, duke përmendur hetimet në vazhdim./Abcnews.al/

Lexo me shume