DETAJET/ Vdiq pas ndalimit nga policia, mister shkaku! Çfarë ndodhi me 32-vjeçarin në Tiranë?

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me ngjarjen e rënde që u shënua mbrëmjen e së mërkurës në ambjentet e Komisariatit nr 3 në Tiranë. Viktima Lear Kurti dyshohet se ishte përdorues i lëndëve narkotike dhe vuante nga sëmundje të epilepsisë.

Lexo edhe: Çfarë ndodhi gjatë natës në Tiranë, i riu tentoi t’i ikte policisë, pas shoqërimit në komisariat u ndje keq papritur

Gazetarja Xhensila Kodra bën me dije për abcnews.al se në momentin kur është shoqëruar në ambientet e Komisariatit, Kurti ka filluar të shfaqë probleme shëndetësore. Menjëherë është lajmëruar ambulanca, por për shkak se është vonuar, efektivët e kanë dërguar me makinën e policisë me urgjencë në spital, ku ka mbërritur pa shenja jete. Ndërkohë, AMP lajmëroi më herët se i riu ndërroi jetë në ambientet në spital.

Më datë 19.10.2022, rreth orës 23:07, Patrulla e Përgjithshme e Komisariatit të Policisë Nr. 3 Tiranë, gjatë kontrollit të territorit, kanë konstatuar në rrugën “Riza Cuka” një shtetas të cilit i kanë bërë thirrje për të ndaluar me qëllim për t’i kontrolluar dokumentat e identifikimit.

Sapo patrulla i kërkoi për të paraqitur dokumentat e identifikimit, shtetasi L. K., 32 vjeç është larguar me vrap. Punonjësit e policisë janë vënë në ndjekje dhe kanë arritur ta ndalojnë në rrugën “Don Bosko”, duke kryer më pas edhe shoqërimin e tij në ambientet e Komisariatit të Policisë Nr. 3 në Tiranë.

Gjatë shoqërimit të tij, ky shtetas ka shfaqur probleme shendetësore sapo ka mbërritur në ambientet e Komisariatit. Menjëherë është kërkuar ndihma e shërbimit të Urgjencës dhe për shkak se situata shëndetësore e tij është rënduar, ky shtetas është dërguar me mjetet e Policisë në Spitalin e Traumës, ku edhe ka ndërruar jetë”, njoftoi Agjencia e Mbikëqyrjes Policore.

Bashkë me viktimën është shoqëruar dhe shoku i tij, i identifikuar si Zyhdi Spahiu. Ky i fundit është kapur i dehur në mjetin e tij. Spahiu është lënë i lirë, por është shoqëruar me gjobë për shkak të dozës së alkoolit.

Dyshohet se viktima dhe shoku i tij fillimisht kanë qenë bashkë, por më pas janë ndarë kur është afruar policia.
Lear Kurti rezulton me 3 precedentë penale, vjedhje dhe droge. Ai njihet si shok i grupit te Pajtim Serjanit. /abcnews.al

Lexo me shume