Dikur sfidonte Putinin për t’u bërë presidente, policia ruse bastis shtëpinë e gazetares së njohur

Hetuesit rusë kanë bastisur shtëpinë e gazetares së shquar ruse dhe ish-kandidates për presidente, Ksenia Sobchak.

Sobchak, 40 vjeçe, fillimisht fitoi rëndësi si një yll social dhe televiziv përpara se të përfshihej në politikë kur ajo iu bashkua protestave masive në Moskë kundër Vladimir Putinit në 2011-12.

Më pas ajo u bë gazetare përpara se të konkurronte në zgjedhjet presidenciale të Rusisë në 2018 si një sfiduese liberale dhe të përfundonte me rreth 1.7% të votave.

Ajo është gjithashtu vajza e Anatoli Sobchak, një kryebashkiak liberal i Shën Petersburgut, për të cilin Putin shërbeu si deputet në vitet 1990.

Sot, hetuesit thanë se kontrolli në shtëpinë e Sobchak në Moskë ishte pjesë e një hetimi për keqbërje të dyshuar nga drejtori i saj i medias, Kirill Sukhanov, i cili u arrestua me akuzën e zhvatjes.

Agjencitë shtetërore të lajmeve TASS dhe RIA-Novosti thanë se Sobchak kishte ikur nga Rusia, me TASS që pretendonte se kishte blerë bileta për në Dubai dhe Turqi për të mashtruar autoritetet, por përfundimisht u largua për në Bjellorusi, nga ku u zhvendos në Lituani. /abcnews.al

Lexo me shume