Dovizioso rrëzohet me motor e transportohet me helicopter në spital: “Nuk është në rrezik për jetën”_6639fafd8d869.jpeg

Dovizioso rrëzohet me motor e transportohet me helicopter në spital: “Nuk është në rrezik për jetën”

Frikë për Andrea Dovizioso i cili rrëshqiti me motorin e tij në pistën e Terranuova Bracciolini (Arezzo). Ish-kampioni i botës 125 po stërvitej në cirkuitin e vendosur në “Il Tasso” dhe u transportua në spitalin fiorentin në Careggi me helikopterin mjekësor me kodin tre. Sipas rikonstruksioneve fillestare, aksidenti ka ndodhur rreth orës 11:00, me ndihmën e shpejtë që ndërhyri menjëherë nga frika e një dëmtimi të mundshëm në kokë.
“Pegasusi ynë i Rajonit të Toskanës ndërhyri në Terranuova Bracciolini për një aksident që i ndodhi pilotit Andrea Dovizioso në një pistë krosi, duke e transportuar atë me urgjencë në spitalin Careggi ku është shtruar, por jeta e tij nuk është në rrezik. Falënderoj ndihmën e shpejtë që ndërhynë dhe mjekët tanë që po e trajtojnë aktualisht. Forca Dovi!”, ka shkruar presidenti i Toscana Eugenio Giani në Facebook, pasi mësoi për aksidentin që plagosi ish-kampionin e botës të klasit 125.
Lexo më tej: Video/ MotoGP, çmenduri e Marquez: futet keq në kthesë e merr përpara Oliveira, fishkëllima nga publiku
Menaxheri i pilotit, Simone Battistella u kujdes për të qetësuar tifozët duke shpjeguar se gjendja e Andrea Dovizioso është më e mirë nga sa mendohej fillimisht: “Ai është i vetëdijshëm, skaneri i kokës doli mirë. Klavikula e djathtë është thyer, po raportohen kyçet dhe brinjët”.

Burimi