Dyshime për lidhje me Rusinë, shkarkohet shefi i sigurisë kibernetike në Gjermani

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë ka shkarkuar shefin e sigurisë kibernetike të vendit, pas akuzave se ai kishte mbyllur sytë ndaj një firme me lidhje me qarqet ruse të sigurisë.

Arne Schönbohm, presidenti i Zyrës Federale Gjermane për Sigurinë e Informacionit, u lirua nga detyra me efekt të menjëhershëm të martën, raportoi revista e lajmeve Der Spiegel, duke cituar burime të sigurisë.

Një zëdhënëse e ministrit të Brendshëm, Nancy Faeser, konfirmoi se Schönbohm do të largohej nga zyra e tij, pasi “besimi i nevojshëm i publikut në neutralitetin dhe paanshmërinë e udhëheqjes së tij si president i agjencisë më të rëndësishme gjermane të sigurisë kibernetike ishte dëmtuar”.

Schönbohm, i cili që nga viti 2016 ka qenë në krye të agjencive që mbikëqyrin sigurinë e komunikimit të qeverisë, është vënë nën vëzhgim pasi lidhjet e tij me një kompani ruse në një punë të mëparshme u theksuan nga Jan Böhmermann, një komedian gjerman, në një natë gjatë një shfaqjeje satire.

Përpara se të drejtonte agjencinë qeveritare të sigurisë kibernetike, Schönbohm kishte ndihmuar në themelimin e Këshillit të Sigurisë Kibernetike të quajtur “Gjermania”, një grup lobues i regjistruar si një shoqatë vullnetare./Abcnews.al/

Lexo me shume